Megállapodott a bérajánlásról az OÉT

Vágólapra másolva!
Megszületett a béralku az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. Az OÉT 5,5-8 százalékos bérfejlesztést ajánl a versenyszférának, és sikerült olyan szövegezést találni, amely kielégíti a Liga szakszervezeteket is, amelyek a közszféra tárgyalásaira vonatkozó ajánlást követeltek, és vétóval fenyegetőztek.
Vágólapra másolva!

"A hosszú tárgyalások eredményeként egy nagyon rövid megállapodás született" - jelentette ki Csizmár Gábor, a Munkaügyi Minisztérium államtitkára. "Az OÉT javasolja az országos és helyi kollektív tárgyalásokat folytatóknak, hogy e megállapodás figyelembevételével állapodjanak meg, ha eddig még nem jött volna létre megállapodás" - ismertette az ajánlás végleges szövegét Csizmár Gábor.

Kiss Péter munkaügyi miniszter köszönetét fejezte ki a feleknek, akik kemény tárgyalások után végül aláírták a megegyezést.

A Liga vétója buktatta volna az alkut

A szociális partnerek hosszas kétoldalú és saját soraikban történt egyeztetés után, úgy tűnik készek elfogadni a kormány 5,5-8 százalékos javaslatát. Rolek Ferenc elmondta: a munkáltatói oldal hosszasan mérlegelte a javaslatokat, és továbbra is megosztottak, több szervezet számára is nehézséget okoznak a javasolt számok, de tartózkodásukkal támogatják a megegyezést. A munkáltatók elfogadták az 5,5-8 százalékos javaslatot.

Pataki Péter, a munkavállalói oldal szóvivője üdvözölte, hogy a munkáltatók is elfogadták a javaslatot. Kiegészítő javaslat: az ajánláshoz tegyenek hozzá egy olyan ajánlást, hogy az elfogadott ajánlási sáv alsó értéke jelentse a közszférában folyó tárgyalások centrumát.

Gaskó István a Liga Szakszervezetek képviseletében azonban elmondta, hogy a versenyszférában ugyan közel került a tárgyalás a megoldásokhoz, de a szakszervezetek számára nem kívánatos, hogy a közszférában ne jöjjön létre egyezség. A Liga elnöke ezért sürgette, hogy az OÉT küldjön üzenetet a közszféra sztrájkbizottságai és a kormány között zajló bértárgyalásokra. Gaskó a Liga vétójával fenyegetőzött, és elmondta: csak akkor fogadja el az egyezséget, ha az 5,5-8 százalék a "közszférába is áthallatszik".

Csizmár Gábor államtitkár elmondta: a kormány kész aláírni a megállapodást, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a közszféra szakszervezetei az OÉT-en kívül próbálnak megegyezni. A kormány a közszférában dolgozóknak tett javaslata az OÉT-ajánlás alsó határát tartalmazza.

"Nem szerencsés bárkinek veszélyeztetni a megállapodást olyan módon, amely nem áll arányban ennek jelentőségével" - reagált Gaskó felvetésére Borsik János, a munkavállalók szóvivője. Borsik elmondta: a szakszervezetek kifejezték szolidaritásukat a közszférával, és javasolta, hogy foglaljanak állást ebben a kérdésben, de ennek nem lehet az ára az, hogy ne szülessen megegyezés a minimális bérajánlásról a mai ülésen.

Rolek Ferenc emlékeztetett, hogy három hónapja tárgyalnak, és nagy nehézségek árán jutottak a megállapodáshoz. Rolek szerint nem feladata az OÉT-nek az ajánlás. Gaskó felvetésére reagálva a munkáltatók elmondták: csak abban az esetben támogatják a költségvetési szféra bérrendezését, ha az a költségvetési egyensúly megteremtését nem befolyásolja. Csizmár Gábor elmodta, hogy az OÉT-megegyezés már önmagában is segítené a megállapodást a közszféra sztrájkbizottsága és a kormány között, ugyanakkor a tanácsnak nem kompetenciája a közszféra dolgozóval folytatott tárgyalások közvetlen befolyásolása.

Bár az OÉT-nek nem feladata, Csizmár elmondta, hajlandók lennének egy ajánlást beletenni a megegyezésbe. "Arra kérünk minden tárgyalót, hogy ezt az egyezséget minden fél tekintse irányadónak" - tett javaslatot a szövegre Csizmár.

"Azt gondolom, hogy a versenyszféráról szóló megegyezés az OÉT-ben megszületett" - jelentette ki Pataki Péter, a munkavállalói oldal szóvivője. Pataki szerint az újabb vétókkal való fenyegetőzés helyett a megállapodás szövegezésekor egyezzenek meg a közszféra béralkuját támogató egy mondatról. Csizmár Gábor államtitkár javaslata szerint az alkuba foglalják bele, hogy a versenyszférának 5,5-8 százalékos emelést ajánlanak, a kollektív tárgyalásokat folytatóknak javasolják ezen ajánlás figyelembevételét.

Borsik János a szakszervezetek részéről szünetet kért, hogy meggyőzzék Gaskó Istvánt arról, hogy a Liga ne vétózzon.

Az első szakaszban nem sikerült a megegyezés

A tárgyalás első szakaszában a felek álláspontja közel volt, de szükség volt egyeztetésre. A múlt hét pénteki utolsó tárgyalás óta a munkáltatók és a munkavállalók is egyeztettek a kormány 5-8 százalékos javaslatáról. Csizmár Gábor államtitkár szerint a közös sávban ugyanis lehetőség van a kompromisszumra. Az új álláspontok már ezt tartalmazzák. Rolek Ferenc a munkáltatók részéről elmondta: a munkáltatói oldal 4-8 százalékot szeretne, de készek elfogadni az 5-8 százalékos kormányjavaslatot is. A munkavállalói oldal 5,5-8,0-8,5 százalékos emelésre tett javaslatot.

Csizmár szerint nem lenne érdemes újabb számkombinációkat az asztalra tenni, mert pénteken már nagyon közel voltak az álláspontok. Az államtitkár szerint félő, hogy ha újabb számok jelennek meg a tárgyalásokban, akkor a felek "eltáncolhatnak a közös ponttól".

Borsik János a munkavállalók részéről elmondta: lehetséges olyan megállapodás, amelyben az alsó érték 5,5 százalék, a felső pedig 8 százalék lehet. Rolek Ferenc, a munkáltatói oldal szóvivője szerint ők kompromisszumként hajlandók aláírni az 5-8 százalékot, de ezzel eljutottak a lehetőségeik végső határához.

Csizmár Gábor államtitkár szünetet javasolt, a felek maguk között vitáznak az alku elfogadásáról.

Október óta vitáznak a felek

Az OÉT október végén tűzte napirendjére a bérajánlást, ugyanis a korábbi, három évre kötött alkut egyes munkáltatói szervezetek szerették volna felülvizsgálni a Gyurcsány-csomag megszorításai miatt. A szakszervezetek pedig a megszorításokra hivatkozva 13-15 százalékos emelést követeltek az elején. Az álláspontok azóta sokat finomodtak, a szakszervezetek jelenleg 6-9, a kormány 5-8 százalékos, míg a munkaadók 4-8 százalékos emelésre tettek javaslatot, a szakszervezetek azonban nem hajlandóak lefelé engedni saját ajánlatukból.

Az utolsó alkalmat használhatja ki az Országos Érdekegyeztető Tanács, hogy megegyezzen az idei bruttó bérajánlásról. Amennyiben január végéig nem jutnak dűlőre az ügyben, nincs értelme a további tárgyalásnak, hiszen az egyes munkahelyeken addigra az OÉT iránymutatása nélkül is megegyeznek a béremelés arányáról.

Amennyiben kedden sem sikerül az alku, 2007-ben nem lesz országos bérajánlás.