Önerő nélkül is pályázható a nyílászárócsere

Vágólapra másolva!
Mintegy 2,6 milliárd forintos keretet biztosít idén a kormány a lakossági energiatakarékossági pályázat vissza nem térítendő támogatására, amelyhez az MFB 16 milliárd forintért kiegészítő hitelt nyújt. A felújítással a hagyományos építésű lakások energiafelhasználása 30 százalékkal csökkenthető.
Vágólapra másolva!

Idén is meghirdeti a gazdasági tárca a lakossági energiatakarékossági pályázatot és az ahhoz kapcsolódó hitellehetőséget az 1994 előtt, hagyományos technológiával épült házakra - jelentette be Kóka János, gazdasági és közlekedési miniszter. A korábbi két pályázat helyett 2007-ben összevont formában, egy pályázat keretében kerül meghirdetésre a lakossági energiatakarékosság és a lakossági megújuló energiahordozó-felhasználás támogatása. Változás a korábbiakhoz képest, hogy az új rendszerben az állami támogatáshoz kedvezményes hitel kapcsolódik, így önerő nélkül is bele lehet vágni a felújításba.

A gazdasági minisztérium március 31-ig a teszi közzé a Lakossági energiamegtakarítás támogatása, valamint a lakossági megújuló energiahordozó-felhasználás támogatása című NEP-2007 pályázat részletes szövegét. Erre a célra 2,6 milliárd forint áll rendelkezésre. Az új rendszerben a vissza nem térítendő állami támogatáshoz kedvezményes hitel kapcsolható, melyet az MFB Rt. menedzsel és amelynek a kamata jelenleg 6,4 százalék ("Sikeres Magyarországért" Lakossági Energiatakarékossági Hitelprogram). A pályázati anyagok a meghirdetéssel egyidejűleg kerülnek fel a GKM honlapjára, a pályázatok benyújtása pedig 2007. április 10-től kezdődhet. A pályázathoz is kapcsolódva a tárca tájékoztató fórumot indít 2007. március 19-től a gazdasági tárca honlapján.

A pályázaton külső hőszigetelésre, nyílászárócserére, illetve energiaellátó berendezések cseréjére pályázhatnak támogatásért a hagyományos építésű lakások tulajdonosai. A program célja évi 14-15 ezer hagyományos építésű lakás energetikai korszerűsítése 2013-ig. A megújuló energiahordozó-felhasználás növelését elősegítő pályázaton támogatásért lehet folyamodni például napkollektorok, hőszivattyúk vagy egyéb megújuló energiahordozóval üzemelő beruházásokhoz. Ezeknél a beruházásoknál nincs előírt építési forma, és új építésű lakásoknál is lehet pályázatot benyújtani. Ennek feltételrendszere döntően megegyezik a lakáskorszerűsítési pályázatokéval. Eltérést jelent, hogy a drágább beruházási költségű megújuló energiahordozó-ellátásra irányuló pályázatnál magasabb összegű hitelt lehet felvenni. 2007-ben várhatóan mintegy 3 ezer lakásnál valósulnak meg így megújuló energiahordozó-felhasználást növelő beruházások.

A program keretében 15 százalékos, maximum 265 ezer forint vissza nem térítendő állami támogatást nyerhetnek el a pályázók. A költségek fennmaradó 85 százalékára, illetve az állami támogatási keret kimerülése esetén a teljes beruházási költségek 100 százalékra (saját erő bevonása nélkül) kerül bevezetésre a kedvező feltételeket kínáló hitelprogram. Így a korábbi évekhez képest lényegesen többen és olyanok is felújíthatják az energiatakarékosság érdekében otthonaikat, akik nem rendelkeznek önerőt jelentő pénzügyügyi forrással, mivel a most induló programhoz ez nem szükséges.

A korábbi energiatakarékossági programok tapasztalatai szerint az átlagosan 900 ezer és 1 millió forint közötti értékű beruházással a hagyományos építésű lakásoknál mintegy 30 százalékkal csökkent az energiafelhasználás. Az átlagos megtakarítás tüzelőolaj esetében évi 190 ezer forinttal, földgáz esetében évi 68 ezer forinttal mérsékli a háztartások energiaszámláját. A 900 ezer forintos átlagos beruházás így tüzelőolajjal való fűtés esetében mintegy 5, földgáz esetében pedig közel 13 év alatt térül meg. (A kimutatott gazdaságosság természetesen csak átlagos viszonyokra, mai árakon értelmezhető).