Idén is a feketemunka kiszűrése a cél

Vágólapra másolva!
Az illegális foglalkoztatás visszaszorítása tekinthető a munkaügyi ellenőrzések kiemelt feladatának az idei évben is. A munkaügyi ellenőrök kezdeményezni fogják azoknak a vállalkozásoknak a törlését, amelyek ténylegesen nem érhetők el, illetve amelyek képviseletében a hatósági eljárásban senki sem vesz részt.
Vágólapra másolva!

A tavalyi folytatott munkaügyi ellenőrzéseknél, a korábbi gyakorlattal megegyezően az építőiparra, a mezőgazdaságra, a kereskedelemre, a vendéglátásra és a nyomozás-biztonsági tevékenységre összpontosított a munkaügyi hatóság. Ezekben az ágazatokban ugyanis különösen gyakran fordul elő a dolgozók fekete foglalkoztatása és a munkavállalók garanciális jogainak súlyos megsértése - olvasható az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség (OMMF) honlapján.

A munkaügyi felügyelők létszáma tavaly száz fővel nőtt, ami lehetőséget teremtett az ellenőrzési módszerek megváltoztatására. A felügyelők például a vizsgált munkahelyekre az általános munkarendtől eltérő időpontokban, például éjszaka és a pihenőnapokon ismételten visszatértek. Munkabiztonsági ellenőrzéseket pedig elsősorban azokban az ágazatokban folytattak, ahol gyakran fordulnak elő súlyos munkabalesetek. Ilyen ágazatnak tekinthető az építőipar, a mezőgazdaság, valamint a feldolgozóipar. Uniós kezdeményezésre a fiatal munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos munkavédelmi követelmények teljesülését is vizsgálták a felügyelők, kiterjesztve a munkaügy területére is.

A feketemunka legváltozatosabb formáit tárták fel, így a klasszikus "zsebből fizetés" mellett számtalan esetben találkoztak az AM-könyv szabályainak a kijátszásával és a külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásával is. A munkáltatók jelentős számú munkavállaló vonatkozásában szegték meg az alapvető élet- és munkakörülményeket befolyásoló törvényi előírásokat, így például a munka- és pihenőidő szabályait és a munkabér védelmét. A munkaidő adatokat nem, vagy hiányosan tartották nyilván, illetve kettős nyilvántartást vezettek, valamint jogellenes munkaerő-kölcsönzést végeztek - áll az OMMF 2006-os beszámolójában.

Egyre több az állampolgári bejelentés

Folyamatosan nő a panaszok, közérdekű bejelentések száma. Legtöbb esetben a saját problémájukkal fordulnak a munkaügyi felügyelőségekhez a munkavállalók. A tízezer bejelentés döntő részét a bérek, illetve a pótlékok hiányos megfizetése miatt nyújtották be a munkaügy területén. Kevés kivételtől eltekintve, a névtelenül benyújtott panaszok is is megalapozottak voltak. Az építkezések szabálytalansága miatt több bejelentés érkezett járókelőktől vagy távolról szemlélődőktől is, és megnőtt azok száma, akik a szomszédjukat panaszolták be a zajos vagy zavaró tevékenység miatt.

Jelentős visszatartó erő, hogy 2006-tól csak azok a munkáltatók részesülhetnek állami támogatásban, amelyeknek rendezettek a munkaügyi kapcsolatai, illetőleg csak azok lehetnek közbeszerzési eljárásban ajánlattevők, amelyek nem foglalkoztattak bejelentés nélkül alkalmazottakat és nem sértették meg a külföldiekre vonatkozó, foglalkoztatási szabályokat sem. Ennek igazolása szeptember óta hatósági nyilvántartás útján történik. Az interneten elérhető adatbázis tartalmazza a munkaügyi jogsértést elkövetett munkáltatók adatait.

Folyamatban van a fővállalkozói felelősség megteremtése

A munkaügy területén idén is kiemelt feladatként kezelik a fekete-foglalkoztatás visszaszorítását és a munkavállalók garanciális jogainak az érvényesülését. Prioritásnak tekintik a munkaügyi hatóságok a munkabérhez való jog érvényesülésének és a külföldiek munkavégzésével kapcsolatos szabályoknak a vizsgálatát. Ennek érdekében folyamatban van a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény módosítása, a fővállalkozói felelősség megteremtésére. A fekete-foglalkoztatásban különösen érintett ágazatok ellenőrzési tapasztalatai szerint a jogsértéseket túlnyomórészt az alvállalkozók követik el. A legális foglalkoztatás megkövetelésével ugyanakkor a fővállalkozók nagyon sokat tehetnének a jogellenes állapotok felszámolásáért. Az alvállalkozói szerződések megkötése előtt az OMMF honlapjáról lehet tájékozódni a jogsértő munkáltatókról.

Már a tavalyi évben megváltozott a hatóság bírságpolitikája. Eszerint csak a súlyos jogsértések vonnak következetesen anyagi szankciót maguk után. Az enyhébb szabálytalanságok ugyanakkor az első esetben semmiképpen sem képeznek bírságalapot. Ilyenkor csak a szabálytalanság megszüntetésére hívja fel az érintettet a munkaügyi hatóság.

Januártól az APEH rendszeréhez kapcsolódik a munkaügyi nyilvántartás, létrejött ezáltal az egyablakos bejelentési rendszer. A megoldás egyértelműen könnyítést jelent a munkaerőpiaci szereplők számára, hiszen megszűntek a több helyre és többszöri időpontban történő bejelentések. A munkavállalók is biztosak lehetnek abban, hogy a foglalkoztatottként történő bejelentésük egyben társadalombiztosítási jogviszonyt is jelent. A munkavállalók és a munkáltatók a bejelentett munkaviszony-adatokat továbbra is lekérdezhetik. Saját adataikhoz a korábban kiadott PIN-kód segítségével interneten juthatnak hozzá. Megfelelő azonosítást követően személyesen, illetve postai úton a munkaügyi központok kirendeltségeinél is érdeklődhetnek.

Feketelista készül a munkavédelmi jogsértőkrőlhttp://www.origo.hu/uzletinegyed/allas-karrier/munkajog/20061124feketelista.html