Negyvenmilliárd forint kárt okozott a fagy

Vágólapra másolva!
A május eleji fagy 40-45 milliárd forintos kárt okozott, amelynek enyhítésére legalább 10-15 milliárd forintra volna szükség - mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeb) ügyvezető igazgatója csütörtökön.
Vágólapra másolva!

A szakértők befejezték a kár felmérését, ami a magyar gyümölcstermesztésből származó árbevételnek mintegy a felét jelenti, évente ugyanis 80-90 milliárd forint árbevételük keletkezik a gyümölcstermelő gazdálkodóknak. A legnagyobb kár az almaültetvényekben volt, ennek mértéke 25 milliárd forint.

Ódor Ferenc, a Borsod megyei közgyűlés elnöke arról számolt be, hogy a fagy 1100 termelőt érint a megyében, akiknek kilátástalanná válhat a helyzetük. A felmérések szerint 15 974 hektárnyi ültetvény sérült meg, átlagosan 50-90 százalékban lefagyott a várható termés, tehát nem lesz belőle bevétel.

A kárenyhítésről eltérő információk láttak napvilágot, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium álláspontja sem teljesen egységes. Gőgös Zoltán államtitkár szerint a termelők nem számíthatnak árbevétel alapú kártérítésre, mivel az nem egyeztethető az uniós elvekkel. A gazdák az újonnan indult kárenyhítési alapra számíthatnak, ám ennek mindössze a termelők hat százaléka a tagja.

Gráf József agrárminiszter elmondta, hogy a kárt szenvedett gyümölcstermelők ügyét várhatóan jövő szerdán tárgyalja a kormány. Az agrártárca vezetője megemlítette, hogy a kárenyhítési rendszeren kívül a kormány kedvezményes hitelnyújtással is szándékozik segíteni a termelőkön. Magyarország bejelentette a fagykárt az uniónak is annak érdekében, hogy az EU-tól támogatást kérhessen.

Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója szerint az uniótól is kérhet segítséget a kormány. Létezik egy EU-s szolidaritási alap, amelytől akkor kérhetnek támogatást, ha a jelentős katasztrófát szenvedett tagállam az unióhoz fordul. Ennek két kritériuma van: az egyik, hogy a kár összege meg kell hogy haladja a 3 millió eurót, illetve a GDP 0,6 százalékát, valamint, hogy más tagállamnak is érintettnek kell lennie. Lengyelországban is jelentős fagykárok voltak, illetve Olasz-, Spanyol- és Franciaországban is aszálykárok vannak, tehát lehetőség van arra, hogy az Európai Unió ebből az alapból a magyar gazdákat megsegítse - mondta Budai Gyula. Újabb megoldásként javasolta a természeti csapások miatti kárenyhítést, amelyet a nemzeti támogatások terhére szintén lehet kezdeményezni az EU-nál, véleménye szerint a májusi fagykár ebbe a kategóriába beleilleszthető.