Gyenge az árverseny a lakossági hiteleknél

Vágólapra másolva!
A bankszektorban is a köz- és a magánérdek okos egyensúlyának megteremtésére, ehhez átláthatóbb szabályozásra, tisztább versenyre, de leginkább összehangolt önszabályozásra van szükség - közölte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a lakossági pénzügyi szolgáltatásokról rendezett kétnapos konferencián kedden, Budapesten.
Vágólapra másolva!

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által szervezett konferencián a kormányfő elmondta: általános vélemény, hogy a bankok magas jövedelmezősége mellett a szolgáltatások néhány területén gyenge az árverseny, ide sorolta egyebek között a személyi hiteleket, a folyószámla vezetést, illetve a betéti és a hitelkamatok közötti különbséget.

Amennyiben a mintegy 1400 milliárd forintos lakossági folyószámlák jelenlegi 3 százalék körüli kamata nő és a mintegy 200 milliárd forintot kitevő folyószámla-hitelek 20 százalékos kamata csökken, az előnyös lenne a lakosságnak és jó befektetés lenne a bankszektornak egyaránt.

A miniszterelnök szerint egy ilyen lépés jó pár milliárd forintos megtakarítást jelentene a lakosságnak és megelőzhetné, hogy a bankszektorral kapcsolatos negatív, egyoldalú politikai jelzős szerkezetek újból megjelenhessenek.

A lakossági pénzügy az egyik abból a három területből, ahol szakmai tekintélyeket bízott meg a szükséges változtatások áttekintésére, a politikamentes javaslatok kidolgozására. Ezen a területeken okos, értelmes vita kezdődött meg - mondta Gyurcsány Ferenc. A másik két terület a kiskereskedelem és a energiaszektor.

Gyurcsány Ferenc a bankszférában sürgős változtatást igénylő területek közül kiemelte a lakossági tájékoztatást. Hozzátette: olyan információkat és olyan formában kell a pénzintézeteknek nyújtaniuk, hogy "egy magafajta öregecskedő" ügyfél is el tudja olvasni és megértse a lényeget. Negatív példaként említette, hogy a kamatadó bevezetésekor sok százmilliós betétet törtek fel saját kárukra az ügyfelek a megfelelő tájékoztatás hiányában. A problémás területek közé sorolta a bankváltás, az összehasonlíthatóság, és a szerződéskötés nehézkességét is.

A miniszterelnök szerint, jól működő bankszektor nélkül nincs jól működő gazdaság és ehhez a bankokat övező közbizalomra is szükség van. Hangsúlyozta: a változtatásoknál az önszabályozásnak és az állami szabályozásnak "kéz a kézben" kell járnia úgy, hogy ameddig lehet az önszabályozás oldja meg a problémákat.