Fidesz: A privatizáció nem megoldás

Vágólapra másolva!
A Fidesz arra szólítja fel a kormányt, hogy állítsa le a stratégiai magyar cégek privatizációját - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján. Mindezt azután mondta, hogy nyilvánosságra hozták, milyen cégeket akar még eladni a kormány. A kormányszóvivői iroda közleménye szerint nincs napirenden a stratégiai vállalatok privatizációja.
Vágólapra másolva!

Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere hangsúlyozta: az újabb privatizációk súlyosan sértik a magyar gazdaság érdekeit, végletegesen kiszolgáltatottá teszik Magyarországot és lerontják esélyeit a felzárkózásra. Kérdésre válaszolva Varga Mihály hozzátette: a privatizáció nem megoldás a magyar gazdaság problémáira, ebben a helyzetben nem értékesíteni kell, hanem a vagyongazdálkodás olyan eszközeit használni, amelyek esetleg még gyarapíthatják is az állami vagyon körét.

A mumus

"Egyes vállalatok esetében nincs olyan érv, ami miatt hosszú távon, akár 10-20 éven keresztül állami tulajdonban kéne azokat tartani," - fogalmaz a kormányszóvivői iroda közleményében. Ez azonban csupán elméleti lehetőséget, nem pedig privatizációt jelent. Ilyen tartalmú kormányzati javaslat vagy országgyűlési döntés azonban nem született.

Az állami vagyonról szóló törvényről - ahogy a tartós állami tulajdonba tartozó vállalatok listájáról is - a végsőt döntést az Országgyűlés fogja meghozni, így a Fidesz képviselői számára is adott a lehetőség, hogy a magántulajdonnal szembeni szakmai, vagy politikai érveiket a parlamentben fejtsék ki.

"A Fidesz vudu-gazdaságpolitikájának mindig ellenségre, mumusokra van szüksége" - áll a kormányszóvivői iroda közleményében. Az ellenzéki párt kommunikációjában hol a külföldi tőke, hol a versenyképesség, hol a privatizáció tölti be a mumus szerepét. Most épp megint a privatizáció a mumus."

Az állami vagyonról szóló törvény tervezetének legfőbb célja, hogy az állami vagyonnal való gazdálkodás végre átlátható és hatékony legyen - indokol a hivatal. A törvény elfogadásával új alapokra lehetne helyezni az állami vagyonkezelést, és egységes jogszabály rendezhetné az állami vagyon teljes körére vonatkozó kérdéseket - teszik hozzá.

A tervezet

A Pénzügyminisztérium internetes honlapján május 16-án közzétett vagyontörvény tervezete szerint értékesíthető lesz például a Szerencsejáték Zrt., a Tokaj Kereskedőház, a Regionális Fejlesztési Holding Zrt., a Nemzeti Színház Zrt, az Állami Autópálya Kezelő Zrt.-ben, valamint a Budapest Airport Zrt. esetében megszűnik a 25 százalék plusz egy szavazat tartós állami tulajdon. A Magyar Villamos Művek Zrt.-ben a 99 százalékos tartós állami tulajdon 75 százalék plusz egy szavazatra csökken.

Értékesíthető lesz a Magyar Posta Zrt. közel 25 százaléka, így a tartós állami tulajdon ebben a cégben is 75 százalék plusz egy szavazatra mérséklődik. Megszűnik a tartós állami tulajdon a Sportlétesítmények Vállalat Zrt. 75 százalékára is. Eladható lesz a Nemzeti Tankönyvkiadó még tartós állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányada, hasonlóan a Herendi Porcelánmanufaktúra 25 százalék plusz egy szavazat részesedéséhez. Kikerülnek a tartós állami tulajdon köréből a foglalkoztatási célú közhasznú társaságok, különböző kutatóintézetek, vízművek, hadiipari cégek.

A Magyar Államvasutak megmarad 100 százalékban tartós állami tulajdonban, és nem változik a tartós állami tulajdon 50 százalékos aránya a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasúttársaságban sem. Nem lehet eladni az Államadósság Kezelő Központ Zrt.-t, az tartósan 100 százalékos állami tulajdonban marad. Egyetlen erdőgazdaság esetében sem szűnik meg a 100 százalékos tartós állami tulajdon, így azok sem értékesíthetők.