Egyre kevésbé elnéző az APEH

Vágólapra másolva!
Az elmúlt három évben 10 százalékkal, 34 százalékra növekedett az APEH által elutasított beadványok száma. Évente átlagosan 145 ezer ilyen beadvány érkezik az adóhivatalhoz fizetési könnyítésre vagy mérséklésre vonatkozó kérelemmel.
Vágólapra másolva!

Tavaly több mint 8,6 milliárd forintnyi adótartozást engedett el az APEH méltányossági okokból, közel 2 milliárd forinttal kevesebbet, mint az előző években. Mindez arra utal, hogy a hivatal egyre szigorúbb a fizetési nehézséggel küszködőkkel szemben - írja a Napi Gazdaság.

A leggyakrabban a magánszemélyek nyújtanak be az adóhivatalhoz fizetési könnyítésre (részletfizetés, halasztás) vagy mérséklésre vonatkozó kérelmet a személyi jövedelemadó és ahhoz kapcsolódóan felszámított késedelmi pótlék, illetve bírság miatt. Gyakran kérnek könnyítést az egyéni vállalkozók is, a gazdasági társaságok közül pedig többnyire a bt.-k és a kkt.-k küszködnek fizetési nehézségekkel.

Az idén várhatóan megugrik a kérelmek száma, hiszen most már az illetékkel kapcsolatos ügyeket is az APEH kezeli.Egyre kevesebb engedékenységre számíthatnak azok, akik illetékre kérnek halasztást, mérséklést vagy részletfizetést, mivel az APEH gyakorlata szigorúbb az illetékhivataloktól megszokottnál.

A futamidő meghatározása során minden esetben a tartozás belátható időn belül történő rendezése a fő szempont, de a könnyítés nem pénzintézeti hitelként funkcionál, így temészetesen éven túli átütemezésre nem nagyon van lehetőség.

Az elbíráláskor pozitívan értékeli az adóhivatal, ha a fizetési készség alátámasztására a tartozás egy részét akár a benyújtás előtt , akár az eljárás során rendezi a kérelmező, érdemes viszont figyelembe venni, hogy a már megfizetett tartozások utólagos mérséklésére nincs lehetőség. Az is jó pont még, ha a kérelemben érintett összegen kívül más fizetési kötelezettsége , illetve tartozása nincs az adózónak.