Még a harmadik hely is álom a Matthäus-csapattól

A világbajnoki szereplés tovatűnte után még a csoportharmadik hely is messzire került a magyar labdarúgó-válogatottól: Lothar Matthäus együttese a selejtezők utolsó előtti mérkőzésén 2-0-s vereséget szenvedett Bulgáriában. A kvalifikációtól szerdán, Horvátország ellen, Újpesten vesz búcsút a csapat.

A mérkőzés összefoglalója
Hollandia Angliát is kijuttatta a focivébére

Világbajnoki selejtező, 8. csoport:
Bulgária - Magyarország 2-0 (1-0)
Vaszil Levszki-stadion, 2000 néző
v.: Dejan Delevic (szerb-montenegrói)
Bulgária: Ivankov - Kisisev, Topuzakov, V. Iliev, Venkov - G. Iliev, Sz. Petrov (Kamburov, 73.), Jankov (Gargorov, 68.), Lazarov (Georgiev, 61.) - Berbatov, M. Petrov.
Magyarország: Király - Balog, Stark, Gyepes, Vanczák - Bodnár, Huszti, Halmosi (Kerekes, 46.) - Buzsáky (Kovács, 77.), Hajnal - Torghelle.
gól: Berbatov (30.), Lazarov (55.)
piros lap: Torghelle (92.)

Kevés variációs lehetősége ellenére még az utolsó edzés alapján az újságírók által megtippelt összeállításon is változtatott Lothar Matthäus, aki Bulgária ellen Buzsákynak és Balognak is bizalmat szavazott: a Plymouth légiósa Bárányost, a Fradi védője pedig Korsóst szorította kispadra. Arra a kispadra, amelyen a pénteken meccset játszó utánpótlás-válogatottból ketten - Máté, Vadócz - is helyet foglalhattak.

Alig telt el az első perc, Sztilian Petrov jó szóló után ugratta ki Berbatovot, Bodnár az utolsó pillanatban mentett szögletre.

A 3. percben Torghelle kapott labdát a jobb szélen, jó 40 méteres vágtával majdnem az alapvonalig rohant, majd éles szögből a kapufát döngette meg.

Az első 10 perc fegyelmezett játékához hozzájárult középpályásaink improvizatív, friss játéka, Hajnalt és Buzsákyt mintha nem vették volna komolyan a bolgárok - így több ígéretes támadáskezdeményezés is kialakult.

Torghelle a kontrajáték hevében gyakorolhatta eleget a lesre futás utáni bosszankodást, Husztinak is akadt teendője a szögletzászlónál - ám ezek az ad hoc-jellegű akciók nem fejlődtek komoly gólveszéllyé.

A 22. percben Jankov átadása lesgyanús helyzetben találta Lazarovot, szerencsénkre a középpályás - ajtóablak-helyzetben - lövés helyett Berbatovot szerette volna megjátszani, s így elügyetlenkedte a lehetőséget.

A 29. percben Hajnal kis területen jól fordult le védőjéről, majd a 16-os bal oldali sarkától lőtt - a labda messze elkerülte a kaput.

Egy perc sem telt el, a játék képe alapján mondhatni váratlanul megszerezte a vezetést a hazai együttes. Lazarov középre ívelt labdájára Király kiindult, Gyepes azonban elfejelte előle, az árva játékszerre Berbatov csapott le, s passzolt két lépésről az üres kapuba (1-0).

A hajrában még Vanczák és Torghelle gyötörte meg közös erővel a bizonytalankodó Ivankov kapust, de a labdát nem sikerült begyömöszölni a hálóba - maradt a félidei 1-0-s eredmény.

Félidőben kétcsatáros rendszert talált ki Lothar Matthäus, Halmosi helyére Kerekest cserélte be, az első helyzet ennek ellénére a hazaiak előtt adódott, de Georgi Iliev 16 méteres bombáját Király elvetődve fogta a bal saroknál.

Két perccel később ugyancsak Georgi Iliev villant, egy kiugratást követően megtartotta a labdát Hajnal és Vanczák között, miután a két hátsó ember összeesett középre gurított, az érkező Lazarovnak nem okozott gondot 5 méterről az üres kapuba passzolnia (2-0).

Az 58. percben Kerekes lőtt 20 méterről, de Ivankov védett, a másik oldalon Martin Petrov abszolút ziccerben tört kapura, de hét méterről a lelátót válaszotta.

A magyar válogatottnak azonban semmi sem sikerült. előbb kerekes fejelt a kapu fölé-mellé, majd Torghelle meglőtte szokásos félidei kapufáját... Pech!

Kovács Zoltán személyében az utolsó negyedóürára még egy csatár érkezett, az újpesti támadó a 79. percben egy ballábas lövéssel köszönt be, a labda azonban magasan a léc fölé szállt. Hasonlóképpen lőtt a 90. percben Torghelle is, aki a hosszabbításban lesgólját követően még ki is állíttatta magát.

A végeredmény azonban már nem változott, a magyar csapat hiába volt egyenrangú ellenfele a mezőnyben a hazai válogatottnak, Bulgária 2-0-ra győzött, s minden bizonnyal megszerzi a csoport 3. helyét.

Magyarország pedig továbbra sem lépett előre: az eddigi öt rangadón (Svédország, Horvátország és Bulgária ellen) mindössze egy pontot szerzett. A javításra és a szép búcsúra szerdán, a horvátok ellen lesz lehetőség.

A 8. selejtezőcsoport rangadóján Horvátország legyőzte Svédországot, ezért csak a szerdai zárófordulóban dől el, hogy melyik együttes nyeri meg a kvalifikációs sorozatot és vehet részt - pótselejtező vívása nélkül - a 2006-os németországi világbajnokságon.