A csehek és a spanyolok fél lábbal már a vébén

Csehország idegenbeli győzelemmel, Svájc, Spanyolország és Uruguay hazai diadallal került közelebb a 2006-os labdarúgó-világbajnoksághoz. Az Eb-ezüstérmes csehek Norvégiában nyertek 1-0-ra, a helvétek a törököket győzték le 2-0-ra, a dél-amerikaiak az ausztrálok ellen szereztek egygólos előnyt, míg a hispánok 5-1-re kiütötték a szlovákokat a pótselejtező első mérkőzésén. Bahrein 1-1-es döntetlent ért el Trinidad és Tobago vendégeként, így kedvezőbb helyzetből várhatja a szerdai visszavágót.

Tekintse meg a norvég-cseh meccs összefoglalóját!

A baljós előjelek ellenére Oslóban végül sikerült olyan állapotba hozni a pálya talaját, hogy ne legyen akadálya a mérkőzés megrendezésének. A csehek egyből nyomatékosították, hogy győzni jöttek, Baros ollózása azonban csak látványosra sikeredett, eredményesre nem.

A 22. percben is az Eb-gólkirály próbálkozott Nedved beívelése után, ám fejese elkerülte a kaput. Tíz perccel később Smicernek összejött az, ami Barosnak nem, és Poborsky labdáját hét méterről fejelte a felső sarokba.

Nedved is fejjel próbálta bevenni Myhre kapuját, de a norvégok kapusa a helyén volt, a másik oldalon Riise tett arról, hogy nehogy megfázzon Cech, akinek a léc alól kellett kipaskolnia a hazai középpályás bombáját.

A norvégok Carew erejében és magasságában bízva rendületlenül ívelték fel a labdákat, de a Lyon támadója csak vergődött a cseh védők szorításában. A visszatérő Nedved által irányított vendégek ugyanakkor taktikusan játszottak, és többször is közel kerültek a gólhoz, de Rozehnal fejesét a gólvonalról vágták ki, a Juventus aranylabdásának lövését pedig Myhre tolta ki, így maradt az egygólos vendéggyőzelem.

Bernben a törökök már az első percben veszélyeztettek, ám Zuberbühler bravúrral védte Alpay bólintását. A másik kapuban Volkan is parádézott, Magnin és Frei próbálkozását is meghiúsította, aztán ismét a helvét portás percei következtek, ekkor Tuncay és Hakan Sükür foghatta a fejét.

A 40. percben Senderos túljárt Volkan eszén, és fejesével megszerezte a vezetést Svájcnak. Streller növelhette volna az előnyt, de a Fenerbahce kapusa nyerte kettőjük párharcát, aztán Hakan Sükür foglalkoztatta Zuberbühlert. A 85. percben Frei ment el a jobboldalon, és beadását a csereként beállt Behrami küldte a helyére, így 2-0-val utazhatnak a svájciak Törökországba.

Forrás: EPA
Popovic és Recoba párharca az Uruguay-Ausztrália meccsen

A madridi Vicente Calderón-stadionban Luis García volt az est hőse, a Liverpoolban játszó csatár mesterhármast szerzett a szlovákok ellen, és mivel Fernando Torres, valamint Morientes is beköszönt északi szomszédainknak - akik Németh révén 2-0 után még szépítettek - a spanyolok szinte már foglalhatják a németországi szállást.

A meccs krónikájához tartozik, hogy a szlovákok a 63. perctől tíz emberrel játszottak, mivel Had kezezés miatt megkapta második sárga lapját, ráadásul az eset a 16-oson belül történt, így a duplán hazai pályán szereplő Fernando Torres még egy tizenegyes értékesítésével is büntette Dusan Galis csapatát.

Montevideóban szinte az egész mérkőzésen az uruguayiak akarata érvényesült, ám csak Dario Rodriguez tudta bevenni Schwarzer kapuját, így az ausztrálok továbbra is reménykedhetnek abban, hogy végre sikerül továbbjutni a pótselejtezőből, az auszik ugyanis négyszer is elhasaltak az utolsó akadálynál.

Trinidad és Tobago, valamint Bahrein még sosem szerepelt vébén, az első mérkőzés után az ázsiaiak kerültek közelebb a történelmi tetthez, mivel 1-1-gyel távoztak Port of Spainből.