Baráth Etele: Meglepően erősek leszünk 15 év múlva

Vágólapra másolva!
Baráth Etele, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára szerint 10-15 éven belül Magyarország az európai középmezőnyben foglal majd helyet, és meglepően erős ország lesz. A nemzeti fejlesztési terv készítésének vezetője az [origo] Társalgójában elmondta: azért dolgoznak, hogy minél több vállalkozás és önkormányzat legyen pályázóképes, és a lehető legtöbb európai forrást megszerezze.
Vágólapra másolva!

Fotó: Varga Ferenc [origo]Mivel foglalkozik most? (Rein)

Baráth Etele: Három fő tevékenységem van: az EU-s pénzügyi alapokat szervező és a nemzeti fejlesztési tervet készítő intézményt vezetem, emellett a magyar kajak-kenu szövetség elnöke vagyok, a harmadik pedig a szép nagy családom: feleség, három fiam, három unokám és a hozzájuk tartozó menyek.

Úgy tűnik, a kormány több intézménye is a nemzet fejlesztésén szorgoskodik. Az ön tevékenysége hogyan kapcsolódik például az informatikai minisztérium internetes projektjeihez vagy az oktatási minisztérium SuliNet programjához? (meso)

Baráth Etele: Rendkívül szorosan. Az infominisztériummal együtt most hozunk létre olyan munkacsoportot, amelyik a gazdasági és civilszféra bevonásával együtt egy ún. programirodát fog alkotni a nemzeti fejlesztési terv és az infokommunikációs stratégiák kidolgozása, megvalósítása érdekében. Az Oktatási Minisztérium infoprogramjai szerves elemei a nemzeti fejlesztési tervnek.

Ön szerint mi az előbbre való a nemzet fejlődése szempontjából, az egészségügy, az oktatás vagy információs társadalom jobbítása? (meso)

Baráth Etele: Természetesen nem lehet hierarchiát felállítani, de az úgynevezett tudásbázisú társadalom kiépítésében az oktatás elsődleges, de kihaló, csökkenő társadalommal betegen tévelyegve nem lehet kreatív, dinamikus, okos társadalmat építeni. Tehát az egészségügy is hosszú távú prioritás.

Azok a szakemberek, akik a Fidesz-kormány alatt is megőrizték a tisztességüket, mind a helyükön maradhattak? És mi van azokkal, akiket 1998 és 2002 között kirúgtak, mert lelepleztek egy-két korrupciót? Akad köztük, aki már 2 éve munkanélküli. (jegesmedve)

Baráth Etele: Az a szervezet, amelyben én dolgozom, valamennyi munkatársát megőrizte most, a kormányváltás után is. Azt gondolom, hogy a tisztesség mellett a szakértelem az, ami döntő. Úgy tudom, hogy azért sokan visszataláltak a kormányváltás után azok is, akik igaztalanul voltak meghurcolva.

A nemzeti fejlesztési terv milyen kapcsolatban áll az előző kormány által elindított Széchenyi-tervvel?

Baráth Etele: Lényeges elemei a Széchenyi-tervnek átöröklődnek, így például a kis- és középvállalkozások fejlesztése, az idegenforgalom fejlesztése, vagy a beruházás-ösztönzés, csak megváltozott végrehajtási fegyelemmel, átláthatóan és a többi programmal összehangoltan. A gazdasági versenyképesség operatív program, amely központi eleme a nemzeti fejlesztési tervnek, jelentősen folytatja a Széchenyi-tervet.

Milyen szerepet szánnak a sportnak a nemzet fejlesztésében? (meso)

Baráth Etele: Egyelőre keveset, mert az NFT olyan programokat, projekteket tartalmaz, amit az EU is támogat. Az EU koncentrál a gazdasági hatékonyságra, ezért a kultúra, a sport az ún. átfogó nemzeti fejlesztési tervben fog szerepelni, amelyik az ágazatok közötti koordináción alapul.

Ha megszülte a tervet, mi lesz a következő feladata? (sanyi)

Baráth Etele: A terv egy folyamat, széles társadalmi részvétellel, amelyik ugyan most 2004 és 2006 közötti időszakról szól, de már készül a 2007-13 közötti hétéves tervezési periódusra szóló javaslat is. Emellett a legfontosabb, hogy ehhez a tervhez források tartoznak, szervezetek, és a mi feladatunk a megvalósítás irányítása is.

A nemzeti fejlesztési terv mennyiben érinti a határon túli magyarokat? Ha nem bánja, konkrétumokra lennék kíváncsi. (hofi)

Baráth Etele: Közvetlenül nem tárgya, de most folyik az egyeztetés a közlekedési infrastruktúra összehangolásáról, közös oktatási programokról, egyéb más határon átnyúló együttműködésről. Most is van EU-támogatással határon átnyúló közlekedési, környezetvédelmi együttműködés. Legegyszerűbb példái a határátkelők fejlesztése, a kishatárforgalmon belüli kereskedelmi kapcsolatok egyszerűsítése. Az úgynevezett kedvezménytörvényben foglaltak is beépülnek az NFT-be.

Milyen hitellehetőséget biztosítanak azoknak a kisvállalkozóknak, akiknek nincs ingatlanfedezetük, és az elmúlt években a fennmaradásért küzdöttek. (Masszor_srac36)

Baráth Etele: Az NFT kapcsán olyan állami alaphitel kidolgozása van folyamatban, amelyik fedezet nélkül, kereskedelmi bank bevonásával a projektek költség-haszon elemzésére alapozva segítené a támogatások elnyerését. Alapprobléma Magyarországon a tőkehiány, a kockázatitőke-társaságok és más kisvállalkozói hitelek bővítése várható.

Témavezetője voltam egy nagyon igényes OKJ-s informatikai szakképesítés kifejlesztésének, állami cég munkatársaként, semmilyen pályázati lehetőséget nem találok, amivel az oktatáshoz szükséges eszközöket be lehetne szerezni. Ön tud-e tippet adni, mit tegyek? (Rein)

Baráth Etele: Igen, a 2003. évre szóló ún. Orpheus programban lesz oktatásfejlesztési, eszközfejlesztési alprogram is.