Kásler Miklós: Orvoshoz kell menni, ha bármi furcsát észlelünk

Vágólapra másolva!
Vendégünk volt Kásler Miklós professzor, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója, aki a Társalgóban beszélt a szájüregi daganatok korai tüneteiről, megelőzési lehetőségeiről és kezeléséről, valamint általános kérdésekre is válaszolt a daganatos betegségekkel kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Öröklődik a rák?
- Direkt módon nem, a hajlam viszont öröklődhet. Az összes daganatos eset körülbelül 4-5%-ánál van szerepe az öröklődésnek. A genetikai hiba nem az apáról fiúra való öröklődésben játszik szerepet, hanem a szervezetben, a sejtek megújulásánál alakulhat ki, és a sejt további szaporodásában továbbörökített hiba az, amely rákhoz vezethet.

Miért ilyen magas a rákos halálozás hazánkban? Csernobil?
- Nem tudjuk kimutatni, hogy a csernobili katasztrófa hatására emelkedett-e a rákos halálozás Magyarországon. Azt lehet mondani, hogy a rákhalálozás 1990-ig meredeken, 1992-99 között lassan emelkedett, majd 1999-től stagnál, illetve lassú csökkenést mutat. A rákhalálozási trendben nincs olyan hirtelen emelkedés, ami Csernobillal összefüggésbe hozható lenne.

Mi a leggyakoribb probléma, betegség, amivel az intézetben találkoznak?
- A leggyakoribb daganatos halálokok a tüdő-, a vastag- és végbél-, az emlő-, a prosztata-, a szájüregi- és a gyomorrák.

Hol lehet elmenni általános rákszűrésre?
- Államilag szervezett és finanszírozott általános rákszűrés nem létezik, mint ahogy általános rákszűrő módszer sem. Népességszintű rákszűrés van emlő-, méhnyak-, vastag- és végbélrákrákra, ezeken bárki részt vehet. Ezen kívül mindenki megvizsgáltathatja magát, illetve különböző szerveit abból a célból, hogy a tünetet és panaszt nem okozó korai rákot észre lehessen venni és gyógyítani lehessen.

Mennyi cigit lehet elszívni még naponta nagyobb kockázat nélkül?
- Minden egyes cigarettának van kockázata.

Hogyan lehet védekezni a rák ellen?
- A rák kialakulásában nagyon sok tényező együttes hatásának van szerepe egyidejűleg. Primer prevencióval lehet védekezni, ami azt jelenti, hogy megpróbáljuk az életünkből kiiktatni a rákkeltő tényezőket. Ez részben törvényhozási kérdés: hatóságilag lehetne megszabni a környezetvédelemi, táplálékvédelmi szabályokat, a levegő, a víz szennyezettségének ügye központi feladat. Amit az ember tehet az az, hogy próbáljon változatosan étkezni, kevés zsírt, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, kerülje az alkoholt, a dohányzást, a stresszt.

Mi az a néhány hiba, amit a legtöbb rákbeteg elkövet? Mire érdemes odafigyelni?
- A fentiekre érdemes figyelni, illetve arra, hogy orvoshoz kell menni, ha valaki a szerezetében bármi furcsát, szokatlant észlel.

Ki lehet mutatni vérből a rákot?
- Ritka esetben daganatsejtek keringenek a vérben, ezeket ki lehet mutatni. A vérből ki lehet mutatni a tumoros anyagcsere egyes termékeit is, amelyek rákos folyamatra utalhatnak - ezeket tumormarkereknek nevezzük. Ezek azonban szűrésre egyelőre nem alkalmasak.

Az aszpartam-mérgezés a nyolcvanas évek óta jól őrzött titok. Számos kutatás és a tapasztalatok egyértelműen kimutatták mérgező és betegségeket előidéző hatását. Az aszpartam egy veszélyes adalékanyag, ami a testbe kerülve rákkeltő anyagokra bomlik, és elmegy modernkori horrornak, amit odabent művel. Vajon miért nem lehetett hallani erről eddig?
- Én nem ismerem ezt a történetet.

Fotó: Fábián ÉviOlvastam, hogy lesz PET az országban. Ez mikor lesz és hogyan használják majd? Segít majd a gyógyításban?
- 11 éve működik egy PET Debrecenben, két magánbefektető pedig napjainkban rendez be egy-egy PET-centrumot Budapesten. A PET felhasználása 90%-ban daganatdiagnosztika , 6%-ban idegrendszeri diagnosztika és 4%-ban kardiológiai diagnosztika - a PET-et tehát túlnyomó részben onkológiai célra használják. A PET-eljárás során jelzett izotópokat juttatunk a szervezetbe, amelyek résztvesznek a tumor anyagcseréjében (szemben az ultrahanggal és a CT-vel, amelyek a tumor térbeli elhelyezkedését és kiterjedését mutatják meg). Arra alkalmas tehát, hogy élő tumorsejteket mutasson ki az emberi szervezetben. A PET-nek vannak olyan indikációi a daganatdiagnosztikában, amit semmi mással nem lehet pótolni. Jelen pillanatban 3200 vizsgálatot finanszíroz az OEP a debreceni központban, ez a magyarországi igényeknek közel 1/9-ed része. Belgiumban például 13 PET-centrum van, a vizsgálatok száma kb. 30 ezer.

Mi az a PET?
- Pozitron emissziós tomográfia, ami 3 részből áll. A babyciklotron különböző felezési idejű izotópokat állít elő, amelyeket radiokémiai laboratóriumban tesznek alkalmassá arra, hogy az emberi szervezetbe juttassák. A szervezetbe juttatott izotóp bekapcsolódik a tumoranyagcserébe, és jelenléte az ún. PET-kamerával kimutatható a szervezetben. A PET-kamera képét ma már képfúzióval egyesítik az MRI- és a CT-felvételekkel, így nem csak azt tudjuk kimutatni, hogy élő tumorszövet van az emberi szervezetben, hanem rendkívül pontosan megállapíthatjuk a tumor térbeli pozícióját is.

Ön szerint, ha én gyakran sportolok, de közben azért eljárok sörözni és cigizek is, milyen esélyeim vannak? A sport mennyire semlegesíti a bekerült káros anyagokat?
- A sport és általában az egészséges életmód rendkívül fontos, határozottan javítja az esélyt. A sör nem a legveszélyesebb alkohol, a dohányzást meg abba kéne hagyni.

Minden halálos rákbeteg fájdalmait lehet megfelelően csillapítani?
- Gyakorlatilag igen.

Ön szerint mennyi esély van arra, hogy megtaláljanak egy olyan gyógyszert, amellyel megelőzhető lenne a rák?
- A rák legalább 200 féle betegség gyűjtőfogalma, így soha nem lesz egyetlen gyógyszer, amivel meg lehet előzni 200 féle betegséget, vagy gyógyítani lehetne azokat.