Vízkeleti Sándor: A kamatadóra a nyílt végű alap lehet a válasz

Vágólapra másolva!
Szeptember elsejétől 20 százalékos kamatadó terhel minden bankbetéte, megtakarítást. Vízkeleti Sándor, a CA-IB alapkezelő vezérigazgatóját olvasónk elsősorban arról faggatták a vendégszobában, hogyan kerülhetnék el az utolsó pillanatban az újabb adónemet. Kiderült az is, miért éri meg kisbefektetőként inkább a befektetési alapokat választani az egyszerű bankbetét helyett.
Vágólapra másolva!

Mivel szeptember 1-től kamatadó terheli a megtakarításainkat, a bankok és a különböző alapkezelők számtalan megtakarítási formát zúdítanak ránk az utolsó napokban, amivel elkerülhetjük az adózást. A befektetések világában járatlanoknak azonban nem könnyű eligazodni a felkínált lehetőségek között. ehhez adok szívesen segítséget a Vendégszobában.

Ki és mennyit fizet majd kamatadó címén? [Peati87]

- A kamatadó mértéke 20 százalék, tehát minden kamatjellegű jövedelemből 20 százalékot be kell fizetni. A kamatokból a bank fogja levonni az adót, és befizeti az Apehnek. A részvények hozamából mindenkinek saját magának kell bevallania év végén és befizetni. Ha van egymillió forintunk, és 5 százalékot azaz 50ezer forintot kaptunk kamatként a bankbetéten, akkor ez most csak 40 ezer forint lesz, ha szeptember 1. után kötjük le.

Miért van szükség a kamatadó bevezetésére? [Borsodból]

- A kormánynak szüksége van erre a bevételre is, másrészt Európában már mindenütt bevezették. Nálunk is előbb-utóbb be kellett, hogy jöjjön, csak a mértéke lett nagyon drasztikus a költségvetés hiánya miatt. Egyébként a nyugdíjelőtakarékossági számla kamatadó-mentes maradt. Tehát oda később is lehet pénzt rakni, csak azt nyugdíjas korodig nem veheted ki.

Az adóként befizetett összeg az Apehtól merre fog tovább jutni? Azt meglehet tudni? [Peati87]

- Már amennyire a kormány elmondja, mire költik az adóbevételeket. Általában nem szokták címkézni, mindenhonnan beérkező adó egy nagy kalapba kerül, ahonnan elköltik. Ez nem címkézhető úgy, mint a személyi jövedelemadó 1 százaléka.

A kamatok mennyivel fognak visszaesni? [Peati87]

- Ha fix bankbetétről beszélünk, akkor a bankok által meghirdetett kamatnak a 20 százalékával kevesebb marad meg az ügyfeleknek: ha 5 százalék volt a kamat, akkor 4 százaléknyit fogsz kézhez kapni. Ahol nem fix a kamat, ott a befektetéskori árfolyam és az eladáskori árfolyam közötti különbség 20 százalékát kell befizetni. De mindez csak a szeptember 1. utáni befektetésekre vagy betétlekötésekre vonatkozik. Ezért a következő pár napban még érdemes átgondolni, hogy hol vannak a megtakarításaink.

A kamatadó a sima lakossági folyószámlára is vonatkozik, amire a fizetésemet utalják? [meister 20]

Fotó: Marton Bálint
Fotó: Marton Bálint

- Igen, csak ott eleve alacsony a kamat, egy-két százalék, és ennek a 20 százalékát fizetik be az Apehnek.

A kamatadó a kölcsönökre is vonatkozik, vagy csak a lekötött összegekre? [Peati87]

- A lekötött összegekre érvényes, ha kölcsönt veszel fel, akkor nem képződik jövedelmed, sőt neked kell kamatot fizetned. A bank fizet társasági adót a nyeresége után. A kamatadó egyfajta személyi jövedelemadó, amit a magánszemélyek fizetnek a tőkejövedelmük után.

Nem fél az állam hogy esetleg nem idehaza rakom be a pénzem a bankokban hanem külföldön? Szerintem sokan fogják ezt csinálni. [gabor_gabor_xx]

- Erre azért felkészült az állam: egyrészt Európában mindenütt van kamatadó, ráadásul ma már a különböző adóhatóságok beszélgetnek is egymással, és jelenteniük kell, ha egy külföldi az adott országban befektet. Például az Apeh kiküldi az egyes európai országok adóhatóságainak, a Magyarországon befektető külföldiek adatait, tehát a te adataid is el fognak jutni az Apehhez, ha nem vallod be, akkor is. Úgy tudom, hogy Amerikából is jelenteni kell, ha ott van egy magyar állampolgárnak befektetése. Azért vannak még olyan országok, ahol el lehet bújni, csak ahhoz már nagy pénz kell.

Igaz az hogy a külföldön tartott pénzét az ember ha behozza Magyarországra akkor csak 1-részét kell (10%) leadózni? [G_Gery]

- Igaz, így akarják hazacsábítani a külföldön eldugott pénzeket. Ez valameddig lesz csak érvényben, de amikor hazahozod és befekteted itthon, úgyis kell fizetned a kamatadót.