PANKKK: Az állam élő közösségeket szeretne

Vágólapra másolva!
Komoly figyelmet keltett, amikor amúlt hónapban a kormány meghirdette a Program A Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért (PANKKK) elnevezésű intézkedéscsomagot. A program jó szándékát kevesen vitatták, ám a gyakorlati megvalósítás már több kérdést is vont maga után. Most hárman is képviselték a kezdeményezést a Csevegőszobában: Bozóki András kultuszminiszter, Márton András a KFT zenekarból, valamint Derdák András programszervező válaszoltak a kérdésekre. A praktikus válaszokon kívül azt is megtudhattuk, milyen koncertekre jár a miniszter, és hogy a kormánynak miért is éri meg, ha pezseg a klubélet Magyarországon.
Vágólapra másolva!

Elmondanátok, hogy egész pontosan mit is takar a PANKKK program? (holger_75)
- A könnyűzene állami elismertetését és rendszerszerű segítését. Nem egy pályázat, hanem egy összefüggő program, legalább 8 alprogrammal. Elértük azt, hogy a pop és könnyűzene ugyanúgy, mint más műfajok a kortárs kultúra részévé váljon, és szeretnénk elérni azt is, hogy a piaci körülményei kialakulhassanak és működőképessé váljanak.

Mindenféle zenét támogatnának? Azt mondják, hogy főleg a vidékieket fogja ez a program támogatni. De mi számít vidéknek? (Blazej)
- Vidék az, ami nem Budapest, mert úgy láttuk, hogy Budapesten még csak-csak vannak koncertek, de vidéken az elmúlt 15 év drámai csökkenést hozott. A PANKKK nem közvetlenül zenét támogat, hanem azokat a helyeket, ahol zenélni lehet. /d. a.
- Jelenleg elsősorban a kezdő zenekarokat támogatja, például az NKA-nál kiírásra kerülő pályázati rendszer, de jövőre szeretnénk elérni azt, hogy klubok, működő produkciók is igénybe vehessenek bizonyos támogatásokat. /m. a.

Miért kell a könnyűzenét államilag elismerni és támogatni? Ezer más dolog van, amit támogatni kellene, és fontosabb szerepet játszik az életben... (cool)
- Azokat is elismerjük, azokat is támogatjuk. Ezek a dolgok nem zárják ki egymást. /b. a.
- Államilag elismerni azért is szükséges, mert például az említett NKA-nál a zenei kollégium tavaly kb. 320 millió Ft-ot osztott el, amiből a komolyzenei és jazzprodukciók kaptak támogatást elsősorban, az ún. könnyűzenére pedig mindössze másfél millió forint jutott. Másfelől pedig arról van szó, hogy valójában a piac működését szeretnénk segíteni. /m. a.

Ez igaz a próbahelyekre is? Vagy csak azokat a helyeket támogatják, ahol fel lehet lépni? (Blazej)
- Is-is, rendszert próbáltuk egészében végiggondolni a fellépésektől a próbákig, az utazásoktól a lemezkiadásokig. Azokat a területeket emeltük ki, ahol a részt vevő felek érdekei megegyeznek és ami már rövid távon is segíti azt, hogy a közönséghez egyre több és jobb magyar élőzene jusson el. /d. a.
- Hogy tisztábban lássatok, összefoglalnánk a legfontosabb pontokat, amik eddig problémát jelentettek. Nincsenek megfelelő koncerthelyszínek a mai zenekarok számára, a médiumokban nem tudnak megjelenni a zenekarok felvételei, nem hangzanak el a felvételeik, a külföldre jutást eddig nem segítette semmi, erre létrejött külön egy exportiroda. Az ORTT-vel közös pályázatban segítjük a magyar zene megjelenését a rádióban és a televízióban. /m. a.
- A klubok felújításához kedvezményes hitelfelvételi lehetőséget biztosítunk a Magyar Fejlesztési Bank segítségével. Ami pedig a működést illeti: aki vállalja, hogy évente 12 koncertet szervez, amelyből legalább két amatőr zene, az anyagi támogatást kap. Ez a támogatás a regisztrációt követő pályázat alapján nyerhető el. Aki eddig nem regisztrált, gyorsan tegye meg! /b. a.

Szerintem nem lehet állami támogatással feléleszteni a magyar klubéletet, ami oly jó volt évtizedeken keresztül. Nem beszélve arról, hogy (sajnos) nem jók a magyar zenekarok. Miért kell ez az egész mégis? Mit reméltek ettől? (karl_boro)
- Tudjuk, hogy nem jók, azt szeretnénk, hogy jobbak legyenek, ezt célozza a program. /b. a.
- Szerintem pedig vannak jó zenekarok, amelyek lehetőségei eléggé korlátozottak voltak régen is és azok ma is. /m. a.
- A fiatalok nagy része a kultúrával először a zenén keresztül találkozik, ez jut el a legtöbb emberhez. Nagyon nem mindegy, hogy erre odafigyel-e az állam vagy sem. Pl. a kortárs költők versei jó, ha 1500 példányban megjelennek, míg Lovasi András dalszövegeit tízezrek tudják kívülről. Szerintem ezek is elég jók, de igazán persze az volna a kívánatos, ha nem csak egy Kispálunk volna, hanem folyamatosan jöhetnének fel újabb kezdő zenekarok is. Az állami támogatás hatékonyságáról pedig annyit, hogy a sokat támadott filmtámogatási rendszer is pezsgést hozott a filmszakmában, tehát sok fiatal alkotó jutott lehetőséghez. /m. a.

Én kezdő énekesnő vagyok. Lehet nekem is pályázni vagy csak kluboknak? (Seri_20)
- Az NKA-pályázaton lehet - ennek beadási határideje szeptember 9. -, ami hamarosan kiírásra is kerül. Az volna a célunk, hogy az előadók és a klubvezetők között élő napi kapcsolat alakuljon ki, ezért ha vannak a kiírásnak olyan részei, amelyekre ön nem pályázhat, akkor beszélje meg a klubvezetőjével. /b. a.