Fárasztó, de érdekes a szoftverfejlesztés

Vágólapra másolva!
Az AIDA32 és az EVEREST nevű számítógépes diagnosztikai programok fejlesztője, Miklós Tamás az [origo] Csevegőszobájának vendége volt. A nemzetközi sikert elért programozó többek közt a szoftverkészítés és az álláskeresés nehézségeiről, a hazai informatikai oktatásról, s a közeljövő technológiai trendjeiről beszélgetett olvasóinkkal.
Vágólapra másolva!

Mivel foglalkozik Ön? (Kakasfej)

- Nehéz lenne pontosan meghatározni, alapvetően szoftvereket fejlesztek, több cég számára is, mindemellett egy magyar és egy kanadai szoftverfejlesztő cégben ellátok vezetői feladatokat is.

Milyen betegségcsoportokban használhatók a szoftverek? (MrCohen)
- Az általam fejlesztett diagnosztikai szoftverek alapvetően a hardveres hibákat, a konfigurációs (beállítási) problémákat tudja felderíteni. A sebességmérési lehetőségekkel pedig egyéb, rejtett hibák is felderíthetőek, pl. ha gyanúsan lassúnak mutatkozik a benchmarkokban a rendszer, az hibára utal :)

Mit is jelent pontosan az, hogy diagnosztikai program? (Lala_fiu_Bp)
- A diagnosztika alapvetően a hibák felderítését jelenti. Számítógépes hiba lehet hardveres és szoftveres is, vagy akár eredhet a felhasználótól is, ha pl. valamit rosszul állít be a számítógépén (pl. BIOS Setupban vagy a Windowsban).

A diagnosztikai szoftverek milyen ágaival foglalkozol? (Bike_Racer)
- Szoftveres és hardveres rendszerinformáció, sebességmérés, hibák felderítése.

Akkor ez tulajdonképpen egy víruskereső? (Dorii)
- A diagnosztikai szoftvernek nincs köze a víruskereséshez, de a vírusok elleni harcban tud segíteni.

Miként vágtál bele az AIDA32 fejlesztésébe? (Kakasfej)
- Az AIDA32 az ASMDEMO és AIDA16 utódja. Míg az AIDA32 Windows alatt futó diagnosztikai szoftver, addig az elődei DOS alatt voltak csak képesek működni. Az ASMDEMO és AIDA16 fejlesztése 1995-ben kezdődött, még a középiskolai éveim alatt vágtam bele egy CPU diagnosztikai kis programba, aztán ebből fejlődött ki egy komplett diagnosztikai szoftver.

Azt szeretném megtudni, hogy mi a végzettsége? Vagyis milyen végzettség szükséges egy ilyen jellegű munka ellátásához ? (Lala_fiu_Bp)
- Székesfehérváron, a Hunyadi Mátyás Szakközépiskolában végeztem, mint programozó és képesített könyvelő. Megpróbálkoztam azután az egyetemmel (Veszprémi Egyetem, informatikus mérnöki szak), de onnan néhány év után eltanácsoltak :)


Mint magánszemély, hogyan juthatok a progikhoz ? (tamaspo)
- Bárki letöltheti a szoftvereinket a magyar Lavalys honlapról. Magánszemélyek számára az EVEREST Home Edition ingyenesen használható, de kizárólag otthoni környezetben.

Linuxra nem fejlesztetek? (pocimaci)
- A Linuxnak nincs akkora piaci ereje, hogy számunkra megérje pénzt, energiát és egyéb erőforrásokat fektetni a linuxos szoftverfejlesztésbe.

Van-e valamilyen támogatás helpdesk, stb. ha nem értek valamit a letöltés után? (tamaspo)
- Hivatalosan csak a fizetős változathoz (EVEREST Professional) nyújtunk támogatást, de a magyar és nemzetközi EVEREST fórumokon szívesen segítünk mindenkinek.

Forrás: [origo]Mi a receptje a sikerednek ? (tamaspo)
- Alapvetően a kitartás, a kemény munka és a céltudatosság. Mindig igyekeztem a jövőre koncentrálni, újabb és újabb célokat kitűzni magam elé - amiket aztán igyekeztem is elérni.

Ez jó és melyek ezek a célok? Megtudhatunk erről valamivel bővebbet? (tamaspo)
- A céljaim folyamatosan változnak, mindig más, egyre nagyobb célokat tűzök ki. Évekkel ezelőtt még nem gondoltam volna, hogy céges keretek között irányíthatom a szoftverfejlesztést -- ez mára már mondhatni rutinná kezd válni. A következő célom a Lavalys által fejlesztett szoftverek minőségének növelése, újabb szoftverek kifejlesztése, és természetesen minden általunk fejlesztett és forgalmazott szoftver sikerre vitele. Ez az egész azonban mind egy irányba mutat: kollegáimmal együtt szeretnénk egy biztos jövőt, biztos anyagi alapokat teremteni a családalapításhoz :)

Milyen sportok érdekelnek? (Arjen__Robben)
- A mostanában felkapott sakk számomra kicsit vontatottnak tűnik, nincs türelmem hozzá, de szívesen nézek kézilabda és kosárlabda mérkőzéseket. A legkedvesebb sportom azonban a Forma-1 :)

Szoktál zenét hallgatni? Ha igen, akkor milyet? (mies)
- A legtöbbször a zenét mint eszközt használom, főként arra, hogy ne lankadjon a figyelmem a hosszú munkaórák alatt. Emiatt inkább a pörgősebb, tucc-tucc zenét hallgatom :)