Rátai Dániel: Rengeteg ötletem van, csak időm nincs

Vágólapra másolva!
Rátai Dániel, a 19 éves feltaláló a fiatal tudósok világversenyén a hagyományos PC-ket térbeli megjelenítésre képessé tevő olcsó eszközével  hat díjat is begyűjtött. Az ifjú tudóst az [origo] olvasói faggatták találmányáról s jövőbeni terveiről.
Vágólapra másolva!

Szia! Azt hallottam, kaptál valamiféle díjakat. Hol? És miért? (cool)
- Arizonában, Phoenixben, a 21 éven aluli tudósok olimpiájának nevezett világversenyen (Intel ISEF) hat első díjat hoztam el. Kitaláltam, hogy hogyan lehet egy hagyományos számítógépet olcsón háromdimenzióssá alakítani. Ezen azt kell érteni, hogy a gép képes térben megjeleníteni tárgyakat.

A Leonar3Do elkészítéséhez egy háromdimenziós szemüveget használtam annyi átalakítással, hogy a pupillákat összekötő egyenes két meghosszabbított végén fényforrásokat helyeztem el. Ezeknek a helyzetét a számítógép webkamerájának segítségével képes térben érzékelni, ezáltal ki tudja számolni a szemek helyzetét, és mindig a szemek pozíciójából képes levetíteni a háromdimenziós képet. Így itt mindig tökéletesen torzulásmentes, teljesen hologramszerű eredményt képes elérni. Ráadásul a számítógép így nem csak megjeleníteni tud, hanem dolgozni is lehet vele térben egy háromdimenziós ceruza segítségével.

Miket szoktál feltalálni? (Redchilli)
- Mindenfélét. Körülbelül 35 találmányom lehet. Ezeknek a nagyja még csak ötlet, nem tudom, hogy működnek-e, de szabadalmaztatás alatt van még egy a háromdimenziós megoldáson kívül.

Mi az eddigi legnagyobb találmánya? (petti15)
- Kettő van, melyek közül nem tudom eldönteni, melyik a jelentősebb: az egyik a Leonar3Do, a másik pedig egy új eljárás gázáramlások numerikus szimulálására. A háromdimenziós megjelenítésre alkalmas Leonar3Do sokkal nagyobb közönségnek szól, szerintem több pénz lehet benne, de a másikat sokkal nehezebb megcsinálni, sokkal nagyobb szakmai kihívás.

Miért döntöttél úgy, hogy feltaláló leszel? (Miss_Babe)
- Nem én döntöttem így, így alakult. Az ötletek egyszerűen csak jönnek maguktól, soha nem provokálom őket. :)

Hány éves korodban kezdted? (Miss_Babe)
- Az első találmányom 4 vagy 5 évesen jött - egy campingzuhanyzó volt matracpumpával megtámogatva. :) Programozni 15 évesen kezdtem.

Szoktál új dolgokkal kísérletezni? (Miss_Babe)

- Szerintem csak azt csinálom. Legutóbb például újfajta 3D-szkennert csináltam. Beszkenneltem vele a kezemet.

Szerinted a találmányaidat felhasználják valahol? Vagy eltűnik minden a süllyesztőben? (cool)
- Remélem, nem tűnik el. A rizikó mindig fenn áll, de a legjobbakban bízom. Úgy tűnik, most jól áll a szénám.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Te tényleg zseninek számítasz? Annak gondolod magad? Mit szólnak az osztálytársaid ahhoz, amit csinálsz? (karl_boro)
- Fogalmam sincs, ki számít zseninek. Abszolút nem érzem, hogy bármi különleges képességgel rendelkeznék, én is csodálkozom ezen az egészen. Tényleg hihetetlen, hogy bármilyen részfeladat, amibe belevágtam, egyszerűen csak sikerült. Az osztálytársaimmal már megünnepeltük. Szerencsére nem érzem irigység nyomát, mindenki örül neki.

Véleményed szerint a volt sulidnak (a Neumann-nak) mennyi köze van a sikeredhez? Mennyire tudtad azt hasznosítani, amit ott tanultál/tanítottak? (Babe)
- Az alapokat ott kaptam, utána pedig nagy támaszt jelentett az, hogy minden tőlük telhető segítséget megkaptam.

Fel tudnád találni azt az iskolát, ahol nincsenek tanárok? :) (Indy)
- Fel, de nem működne. Vagy működhetne ugyanúgy, ahogy a nyelvvizsgák, hogy csak vizsgázni kell és az, hogy hogyan készülsz fel, az a te dolgod.

Mennyi időbe tellett megcsinálnod? (gk17)
- Másfél évig tartott a Leonar3Do elkészítése, ebből körülbelül 2-3 hónapot tudtam ténylegesen munkára fordítani. Az alapkonstrukció kb. fél óra alatt kattant be, de több fázisa volt, minden részproblémát külön meg kellett oldani.

Sokat ér? Hol lehet megvenni? (Redchilli)
- Még nem vásárolható meg, remélem, pár éven belül a polcokon lesz. A célom az volt, hogy mindenki számára elérhető ára lehessen, remélem, ez sikerülni fog.

Mennyibe fog majd kerülni? (gk17)
- Sajnos egyáltalán nem tudom. Ez még rengeteg dolgon múlik. Eleve több változatot szeretnék, azt szeretném, hogy a legegyszerűbb változatot valóban megengedhesse magának egy átlagos család, amelynek van számítógépe.

Mennyiért fogod eladni a licencet külföldre? (_jens_motogp)
- Üzletről még korai beszélni, szeretném, ha itthon maradna a termék.

A nagyobb számítógépes cégek közül megkeresett már valamelyik? (IBM stb.) (gk17)
- Konkrét ajánlattal még nem, de nagyon sok megkeresés van, egyelőre még a tapogatózó résznél tartanak a dolgok. Ez valószínűleg a nyáron még így lesz, de a jelek biztatóak.

Csak szerencsére sikerült, vagy készültél is rá? (_jens_motogp)
- Szerintem mindkettő. Dolgoztam vele, de vannak mások, akik például sokkal többet dolgoznak az ötletükön, mint én, és mégsem jön össze nekik, mert nincs szerencséjük.

Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Hogyan ünnepeltetek? Az alkohol nem pusztítja az agysejtjeidet? (Ibsen_)
- Kivel hogy. A családdal otthon ünnepeltünk, apu a kedvenc hortobágyi húsos palacsintámmal várt, anyu hazarepült Varsóból, hogy itthon legyen, amikor megérkezem. A haverokkal pedig elmentünk bulizni.

Milyen az életed így, hogy feltaláltad ezt a dolgot? (gk17)
- Sűrű. Nagyjából minden pillanat erről szól, az e-mailjeimre alig tudok válaszolni. (Ezúton is elnézést kérek mindenkitől, akinek még nem tudtam írni.)

Sok rajongód van? (petti15)
- Nem tudom. Nem vagyok énekes vagy színész, úgyhogy a hagyományos értelemben vett rajongóról nem tudok, de szerencsére nagyon sokaknak tetszik az, amit csináltam.

Ne haragudj, de nekem ez a webkamerás dolog elég gagyinak tűnik. Kétségtelen, hogy eredeti, de például mennyire képes pontos lenni? Ez a mérnöki felhasználás egyik alapja szerintem. Vagy te miben látod a fő használhatóságot? (Akos)
- Szerencsére sikerült a háromezer forintos kamerákból több százezer vagy talán több millió forintos kamerák minőségét kihoznom. A rendszer így pixelpontossággal működik. Azaz pl. ha érintőképernyő üzemmódban használom - mert erre is képes a rendszer -, minden egyes pixelt meg tudok érinteni a képernyőn. A mérnöki felhasználás szerintem csak az egyik terület. Szerintem használni lehetne majd művészi, animációkészítési, játék-, képességfejlesztési, oktatási, orvosi stb. célokra is.

Fizikális sérülést lehet szerezni a virtuális gép használata közben, vagy az érzékszervek itt nem működnek bent? (Indy)

- A nem megfelelő minőségű virtuális gépek, illetve a túl hosszú ideig tartó, folyamatos használat - amennyire tudom - káros lehet.

Szerinted mennyi időbe kerül, hogy a játékok is használják a találmányodat? (gk17)
- A technika elvileg már megvan hozzá. Hogy mennyi idő alatt válik termékké a dolog, azt nem tudom.

Miért pont ilyen eszközökből csináltad a Leonar3Dót? (gk17)
- Ezek voltak pont kéznél, amelyekkel meg tudtam oldani az aktuális problémát, de például a fényforrásokkal elég sokat kínlódtam, azután végül a karácsonyfaizzó bizonyult a legjobbnak. Az állványoknál először gömbcsukló-rendszert szerettem volna kialakítani, hogy minden irányba állítható legyen, aztán végül a kerítésdrót jobbról előzött.