Pucsok József: Igen, van sportoló, aki nem doppingol!

Vágólapra másolva!
Pucsok József október 4-én tartott előadást a Mindentudás Egyetemén Teljesítményfokozás, dopping és sport címmel. A kutató orvos, aki számos szakmai társaság és bizottság tagja, pl.: alelnöke a Magyar Sporttudományi Társaságnak és tagja a Magyar Táplálkozástudományi Társaságnak, október 20-án válaszolt a Társalgóba érkező kérdésekre.
Vágólapra másolva!

Pucsok József: Sok szeretettel köszöntöm mindazokat, akik a Mindentudás Egyetemén elhangzott, Teljesítményfokozás, dopping és sport c. előadás témájával kapcsolatban kérdéseket akarnak feltenni, szívesen állok rendelkezésükre és várom a kérdéseket!

Ön szerint az Olimpián résztvevő doppingolók tényleg doppingoltak? Természetesen a magyarokra gondolok. (ToNyOcSkA)

- A magyarok athéni olimpián történt doppingesetére vonatkozóan az a válaszom, hogy az érmek elvételét, illetve a NOB és a WADA döntését azért tartom helyesnek, mert a dobóatléták szabálysértést követtek el, amelynek értelmében ugyanolyan vétség történt, mintha gyógyszeresen doppingolták volna önmagukat. Fazekas elhagyta a laboratóriumot, Annus a NOB felszólítására nem tért vissza. Egyébként, hogy doppingoltak-e gyógyszeresen vagy sem, erről nincs több információnk, mint amennyi a médiában megjelent. Ami a súlyemelőket illeti, ez a kérdés még bonyolultabb, valószínűleg a jelenleg is folyó vizsgálat tisztázni fogja, amire úgy gondolom, rövidesen sor kerül.

Doppingnak számít a kávé edzés előtt??? (dalma999)
- A kávéban levő koffeint korábban tiltott listán levő anyagként tartottuk nyilván. Bizonyos mennyiségi határokat a NOB szabályzata megengedett, ez 12 µg/ml vizeletmennyiségre vonatkozott. Akinél ennél többet találtak, az doppingvétséget követett el. Ugyanakkor kb. fél éve a Nemzetközi Olimpiai Bizottság levette a koffeint a tiltott anyagok listájáról, tehát jelenleg nem számít doppingszernek. Nekem, mint sportfiziológiával foglalkozó szakembernek, az a véleményem, hogy edzés előtt az elfogyasztott koffeinmennyiség - gondolok itt nagyobb mennyiségű kávéivásra - fokozhatja a szívműködést, kiválthat esetleg szimpatikus izgalmat, ami az edzést előnytelenül befolyásolhatja. Az én álláspontom az, hogy edzés előtt ne igyunk kávét, mert a teljesítményre előnytelenül hat. Egyébként maga a koffein nem doppingszer. Ugyanez vonatkozik az erős teára is.

Scitec Nutrition protein és sejttérfogat , izomtömeg-növelő turmixokról mi az Ön véleménye?! (spy80)
- Az izomtömeg-növelő táplálék-kiegészítők - ha megbízható cégtől származnak és megfelelő kontrolljuk, vagy ellenőrzésük Magyarországon megtörtént, akkor - nyugodtan fogyaszthatók és az izomfehérje felépítésében szerepük lehet. Különösen ajánlott testépítőknek, vagy a nehézatlétika egyéb területén sportoló egyéneknek, gondolok itt súlyemelőkre, dobóatlétákra. A készítmény összetétele biztosítja azt a plusz fehérjebevitelt, amely az említett sportágak fehérjeigényeit mint táplálék-kiegészítő biztosítja.

Jó napot! Maga szerint egyre több élsportoló fog nyúlni doppingszerekhez a jövőben? (deneverorszag)
- Bízom benne, hogy nem, mivel az ellenőrzés is fokozódik, és a versenyen kívüli szúrópróbaszerű ellenőrzések is egyre inkább és egyre gyakrabban érvényesülnek. A mai műszerezettség és analitikai módszerek lényegében teljes mértékben alkalmasak arra, hogy a legkisebb mennyiségű doppinganyagokat, vagy azok bomlástermékeit kimutassuk. A jövő kérdése inkább a genetikai dopping, amelyre igazán nem vagyunk felkészülve.

Ön szerint, ha őszintén belegondol, van olyan élsportoló, aki nem doppingol? (green_path)
- Igen, van, nem minden sportoló doppingol, néhány évtizedes praxisomban több olyan sportolóval találkoztam, aki világbajnok, Európa-bajnok, vagy olimpiai aranyérmet, vagy egyéb helyezést ért el dopping nélkül. Közeli baráti körömben is vannak ilyen sportolók.