Kálmán Erika: Élvezem a kémiával való munkát, szórakozásnak tekintem!

Vágólapra másolva!
Kálmán Erika vegyészmérnököt a szupramolekuláris kémiáról, az öngyógyító bevonatokról, a nanokapszulákról és a kémia fejlődési irányáról kérdezték a Vendégszoba vendégei.
Vágólapra másolva!

Kálmán Erika: Nagy szeretettel köszöntöm Önöket, és várom a kérdéseiket!

Üdvözlöm. Milyen témával foglalkozik Ön a kémián belül? (pocimaci)

- A fémek felületének módosításával és funkcionalizálásával foglalkozom. Napjainkban igen fontossá vált ez a terület, ugyanis a felületek tulajdonságai nagymértékben befolyásolják eszközeink hatékonyságát (súrlódás, korrózióállóság, nedvesedés, szilárdság), és hatással lehetnek méreteik csökkenthetőségére is. Célszerű módosításokkal hatékonyabb, sőt új eszközöket is készíthetünk. Fémek, polimerek és oldatok határfelületén önszerveződéssel kialakuló molekuláris filmek, bevonatok szerkezetét és tulajdonságait kutatjuk elektrokémiai és szerkezetvizsgáló módszerekkel. A jelenségek megértésével új, intelligens - meghibásodás esetén öngyógyító, korróziót vagy biológiai aktivitást gátló - ultravékony bevonatokat szeretnénk kifejleszteni. Kutatómunkánk nemzetközi együttműködésben folyik, több európai kutatási támogatást is elnyertek kutatási programjaink. Ebben az évben az EU 6-os keretprogramjában nyert pályázatunk címe a hazai nanotudományok kiválósági központjainak hálózata. Ebben hat magyar és hat külföldi kutatóintézet vesz részt. A felületmódosításhoz és annak vizsgálatához tűszondás mikroszkópokat: atomi erőmikroszkópokat és alagútmikroszkópokat is felhasználunk. Ezek a berendezések nemcsak a felület morfológiájának atomi méretű leképzésére, képalkotásra alkalmasak, de képesek a felület molekuláris manipulációjára is. Molekulákat helyezhetünk a felületre vagy mozdíthatunk el a felületről, mintegy litografálva a felületet.

Milyen úton halad a kémia? Milyen hatásai lesznek a jövőre nézve? (pocimaci)
- A kémia az elmúlt évszázadban bevonult mindennapi életünkbe. A gyógyszereink hatóanyaga - aszpirin, penicillin, más antibiotikumok, vérnyomáscsökkentők, a műanyagaink, a festékek, a növényvédő szereink, de a benzin is, amivel autóinkat üzemeltetjük, mint kémiai szintézisek, eljárások eredményei. A kovalens kémiai kötés mesteri felhasználásával a szintetikus kémia olyan szintet ért el, amelyben a kémiai kötés szabályainak megfelelő bármely molekula előállítása megvalósíthatóvá vált: A biológiai anyag molekulahalmazainak kémiájától megtanult megoldások mesteri utánzása a kémia fejlődésének új távlatot nyitott, létrehozta a kémia egy új fejezetét, a szupramolekuláris kémiát, a nanokémiát. Az új kémia molekuláris építészet, azért mert előre legyártott építőelemekből tervezetten épít fel molekulahalmazokat. Századunkban tehát új perspektívát nyitott a szupramolekulák tervezett kémiai szintézisének lehetősége, a "molekulamérnökség" kialakulása. Az új kémia eredményeinek felhasználása eszközeink, számítógépeink miniatürizálásában és a gyógyászatban várható.

Miből áll a szupermolekuláris kémia? (cool)
- A szupramolekuláris kémia a gyenge kovalens és nem kovalens kémiai kötéssel kapcsolódó molekulák halmazainak kémiája.

Teseract az mi? A négydimenziós hiperkocka? (dilomalo)
- 1998-ban Roche és munkatársai molekuláris kockát szintetizáltak. A teseract valóban négydimenziós hiperkocka: matematikai absztrakció, nem kémiai szerkezet.

Mit takar valójában az, hogy vegyészmérnök? (BogdanyKata)
- A vegyészettel foglalkozó, műszaki egyetemet végzett szakember, aki a kémiai ismereteket széles körben alkalmazza az ipar minden területén. Ide tartozik a kutatás-fejlesztés is, amely mindig egy izgalmas kaland, kirándulás.