Síklaki István: Gyurcsány ambiciózus energiabomba

Vágólapra másolva!
Síklaki István szociálpszichológus az ELTE Szociálpszichológia Tanszékének tanszékvezető docense. A Vendégszobában megnyerő határozottsággal és üdítő őszinteséggel beszélt arról, miért tartunk a drogosoktól, miért kell a pszichológiai vizsgálatokban átverni a vizsgálati alanyt, milyen szociálpszichológiai példákat láthatunk a Brian élete című filmben, s az is kiderült, milyennek látja Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor személyiségét.
Vágólapra másolva!

Ki a szociálpszichológus?
- Olyan ember, aki az egyéneket a társas kapcsolataik közepette vizsgálja. Mondok egy illusztrációt: A sportolókról kiderült, hogy ha egymástól függetlenül, de egymásról tudva edzenek, akkor hatékonyabb a munkájuk. Ez a szociálpszichológia: az egyén teljesítményét hogyan befolyásolja a társak jelenléte.

Hogyan zajlanak le a vizsgálatok?
- A legfőbb trükk, hogy át kell verni a vizsgálati alanyt. Etikailag elég érdekes szakma ez. Biztos sokan ismerik azt a híres-hírhedt kísérletet, amikor az egyik ember a másiknak állítólag áramütéseket adott egy tanulási feladat kapcsán. Az állítólagos tanárok úgy tudták, hogy a végén 450 voltos áramütéssel büntetnek. Ez természetesen kamu volt.

A legfőbb trükk, hogy át kell verni a vizsgálati alanyt. Miért kell átverni?
- Azért kell átverni, mert ha tudná, hogy mire vagyunk kíváncsiak, akkor az alany akaratlanul is másként viselkedne. Ez egy paradoxon - ha valamit vizsgálunk, akkor azzal megváltoztatjuk. Hogy ezt elkerüljük, meg kell téveszteni a vizsgált embereket.

Lehet-e, szabad-e egy egész társadalommal kísérletezni, esetleg "átverve" az alanyt?
- Határozott nem a válasz. Csak nagyon egészséges, jól kiválasztott emberek kis számú csoportja vehet részt ilyen vizsgálatokban. Nagyon fontos, hogy a vizsgálatok után minél pontosabban felvilágosítsuk a résztvevőket a vizsgálat céljáról, módszeréről, az átverés indokáról.

Gyurcsány Ferencről mit tudunk megállapítani?
- Így messziről nézve egy ambiciózus energiabomba, meglepően jó kedéllyel tűri a gyűrődést. Ha megtanul néha egy kicsit rálépni a fékre, akkor nagyon sikeres lehet.

És Orbán Viktorról mit tudunk?
- Határozottan változik, ő is egy ambiciózus energiabomba volt, de talán túlságosan rálépett a fékre. Viccet félretéve, nagy problémát okoz neki, hogy teljesen egy személyben vezet. A szociálpszichológia szerint az ilyen típusú, karizmán alapuló, szűk körű vezetés előbb-utóbb katasztrófát okoz.

Miért hisznek el szinte mindent az emberek?
- Az ember nagyon együttműködő állatfaj. Lehet, hogy ez meglepően hangzik, de tényleg így van. Szinte bármilyen hülyeségre szó nélkül hajlandók vagyunk, ha egy tudományos kísérletben arra kérnek. Ebben a szituációban ez azt is jelenti, hogy el is hiszünk mindent.

Mi kell ahhoz, hogy én szociálpszichológus legyek?
- Ehhez el kell végezni egy egyetemet. Direkt szociálpszichológia szak sajnos nincs még, lehet választani a pszichológiát vagy a szociológiát. Magam eredetileg klinikai pszichológus vagyok.

Az emberek miért nem tudják befogadni a rockereket?
- Én befogadom a rockereket. Kamasz fiam Marilyn Manson rajongó.
Miért gondolod, hogy nem tudják befogadni őket?

Hol tart Csepeli György a nemzettudat vizsgálatában?
- Azt hiszem, hogy most a politikában gyakorolja. Kicsit hálátlanabb mint a szociológia.

A pszichoonkológus szakemberekre volna igény?
- Biztos vagyok benne, hogy igen. A rákbetegek szerintem speciális problémákkal küzdenek, a rájuk szakosodott pszichológus sokat tud segíteni.