Bojár Gábor: "A politikai hátszél forgandó"

Vágólapra másolva!
Hosszú távon csak politikai segítség nélkül lehet boldogulni az üzleti életben - mondta a Vendégszobában Bojár Gábor, a nemzetközi szinten talán legismertebb magyar szoftverfejlesztő vállalat, a Graphisoft elnöke. Olvasóink arról is faggatták, vajon lejárt-e az informatikában a "garázscégek" ideje, és hogy mi korlátozza ma leginkább a magyarországi versenyt.
Vágólapra másolva!

Üdvözlöm az olvasókat! Bojár Gábor vagyok, a Graphisoft SE és a Graphisoft Park SE igazgatótanácsának elnöke.

Mivel foglalkozik a cég? [Isstván]
- A Graphisoft SE az ArchiCAD nevű építészeti tervezőszoftver fejlesztésével és a nagyvilágban való értékesítésével foglalkozik. A Graphisoft Park pedig az óbudai gázgyár területén épült "tudáspark" fejlesztésével.

Miben különleges a szoftver? [boszikarol]
- 1984-ben ez volt a világ első személyi számítógépeken futó 3D-s épületmodellező szoftvere, ma pedig elmondhatjuk, hogy a világ azon épületeinek többsége, amelyeket 3D-ben megterveztek, az ArchiCAD-dal készült.

Tervezik-e nyílt forrású operációs rendszerekre portolni az ArchiCAD-ot? [salaud]
- Nem.

Mióta működik ez a cég? [zsolesz02]
- 1982 óta.

Mi kell ahhoz, hogy egy magyar vállalkozás sikeres legyen a nemzetközi piacon? [next 2022]
- Csak bátorság és kitartás.

Mit gondol, ha most kezdenék, lenne esélyük a sikerre? Azért most rosszabbak a feltételek, nem? [virágtartó]
- Van, amiben rosszabbak, van, amiben jobbak. Ma nehezebb annyi lelkesedést, hitet, de főleg kitörési vágyat találni a fiatalokban, mint 1982-ben, és ez baj, ugyanakkor információhoz, technológiához és tőkéhez ma sokkal könnyebben juthatunk.

Most is eséllyel szállnak versenybe a garázscégek, vagy már csak komoly tőkével érdemes a szoftverfejlesztés piacán tevékenykedni? [lotyola]
- Biztos vagyok benne, hogy ma is sok olyan területe van az informatikának, ahol a jövőt a ma még garázscégek fogják alakítani.

Összesen hány alkalmazottal dolgoznak? [lunachan]
- Kétszázzal.

Miért volt szükség a Graphisoft kettéválasztására? [osztóképzo]
- Az ingatlan túl nagyra nőtt ahhoz, hogy egy alapvetően szoftvercég "melléküzemágaként" működjön. Az ingatlanfejlesztés egészen más típusú üzlet, mint a szoftverfejlesztés, nem ugyanazok a befektetők keresik. A két üzlet külön tehát sokkal több befektetői fantáziát mozgat meg, mint egyben - ezt a feltevést az eredmények igazolták.

Mekkora veszteséget okoznak önöknek a szoftvermegosztó (p2p) hálózatok? [koppány.]
- Fogalmam sincs.

Miért adták el a céget a németeknek? [arci]
- Húsz év után végre a 3D-ben történő építészeti tervezés az újdonságot kereső úttörők után az egész iparágban standarddá kezd válni. Ebben a fázisban azonban nemcsak az innovativitás, hanem a cégméret is számít. Ahhoz, hogy a nálunk nagyságrenddel nagyobb amerikai konkurensekkel a jövőben is sikerrel fel tudjuk venni a versenyt, az európai cégeknek - úgy gondoltuk - egyesülniük kell.

Mi lesz a megmaradt kisrészvényesekkel a Graphisoft felvásárlása után? [macika555]
- Nincs még döntés arról, hogy a Nemetschek AG élni fog-e a kiszorítás lehetőségével. Ha él, akkor mindenki megkapja a felvásárlási árat, ha nem él, akkor a tőzsde fogja alakítani az árakat - remélem, ez sem lesz rosszabb.

Az ArchiCAD át fogja-e adni a Nemetscheknek a saját kifejlesztett térbeli modellezési eljárásait? Vagyis mennyire fog közeledni egymáshoz a két program modellezési felépítése? [marotom]
- Mindkét termék tovább él a piacon, és versenyezni fog a jövőben is egymással. Remélem, mi győzünk.