Foglaljatok hangot!

Vágólapra másolva!
Aki szereti a magyar könnyűzenét és szeretne valamit tenni is érte, az semmiképp ne hagyja ki a Jövő Háza Központ ez idáig egyedülálló (azonban reméljük, hamar hagyománnyá váló) rendezvényét, a Hangfoglalás nevet kapott I. Magyar Zenei Szemle és Hangszerkiállítást. A program elsődleges célja, hogy zenekarainknak ne csak rajongói, de lehetséges mecénásai (kiadók, menedzserek, klubtulajdonosok) is összegyűljenek egy pár napra - természetesen a rajongók sem járnak rosszul, hiszen rengeteg koncertre is sor kerül szeptember 14. és 16. között.
Vágólapra másolva!

A Magyar Zenei Exportiroda és a Hangszeresek Országos Szövetsége közös szervezésében megvalósuló Hangfoglalás tehát a zenei szakma apraja-nagyját szeretné összehozni egy találkozóra, így a zenészek és támogatók mellett például a jogvédő hivatal vagy a zenei média képviselőit is várják a szervezők. Emellett sor kerül hangszerkiállításra, illetve hangszerbemutatókra, melynek keretében a gyártók és a forgalmazók népszerűsíthetik portékájukat. A nagyközönséget minden bizonnyal a koncertek vonzzák leginkább, melyekben szintén nem lesz hiány a három nap alatt. Kezdjük mindjárt a rendezvénysorozat végén, hiszen a legnagyobb attrakcióra kétségkívül ekkor számíthatunk a színpadon. A program ugyanis egy amolyan minifesztivállal zárul, melynek sztárvendége a Backyard Babies lesz. A zenekar, 1987-es megalakulásával a mára szinte már fogalommá vált svéd rock'n'roll egyik előfutára, illetve első művelője volt, két tagja alakította az azonos műfajban működő Hellacopterst is. Pörgős bemelegítésnek ígérkezik az osztrák King Tiger (többek között már az AC/DC-vel is turnézott a zenekar), illetve a három magyar fellépő: a hardcore-os Shell Beach, a korábban a Bedlamben és a Warpigsben is működő Nomad, valamint a Rockmaraton tehetségkutatón első helyezést elért Nuke.

A rendezvény célkitűzései közé tartozik az is, hogy valamennyire egységesítse a zenész szakmát, vagyis hogy mind a társadalmi megítélés, mind a támogatottság tekintetében megszűnjön a hatalmas különbség a popzenészek és az úgynevezett alternatív bandák között. Ennek megfelelően a koncerteken és a hangszerbemutatókon is többféle műfaj képviselőivel találkozhatunk. Az úgynevezett showcase koncerteken jobbára a még ismeretlen - legalábbis lemezzel aligha rendelkező - együttesek mutatkoznak be a tehetségekre éhes producereknek. Többükről azért már lehetett itt-ott hallani, így a NEO-t vagy a Ludditákat aligha kell bemutatni bárkinek is, de - csak a műfaji sokszínűséget érzékeltetve - jelen lesz például a napjaink talán legeredetibb dívája, Rutkai Bori által irányított, sanzon-popos Specko Jedno, a reggae és a ska műfajában működő Honeyball, a stílusára nevében is utaló Boll Weevill Folk Blues Gang vagy a cigány népzenét a bartóki világgal keverő Lakatos Róbert és a RÉV. A Magyar Zenei Exportiroda hangsúlyozott célja, hogy ne csak a magyar, de az egész közép-európai zenei életben is szerepet vállaljon (idővel magát a Hangfoglalás-t is regionális rendezvénnyé kívánja fejleszteni), így a fellépők között két külföldi zenekart is találhatunk, a cseh Khoibát és a szlovák Polemicet.

A kiállított hangszerek bemutatását már ismertebb zenészekre bízták, hiszen a termék eladásához jó reklám lehet egy sztár arca, illetve - ebben az esetben - zenei tehetsége. Így például az Audmax hangszerei olyanok kezébe kerülnek, mint a Back II Black, Caramel és Bartók Eszter párosa vagy a nem kevésbé összeszokott duó, Hrutka Róbert és Jamie Winchester. Nem jár rosszabbul a Forte Acoustic sem, amely Mester Tamást, Ferenczi Györgyöt és Gál Csaba Boogie-t nyerte meg hangszerei bemutatásához - a zenészek segítségével megismerhetjük a huszonhárom legnagyobb hazai forgalmazót és az általuk képviselt több mint kétszáz hangszermárkát. Az esemény jelentősége azért is óriási, mert Magyarországon hat év óta ez az első átfogó kiállítás ilyen témában.

A Magyar Zenei Exportiroda regionális törekvéseinek eredménye a Hangfoglalás keretében megvalósuló közép-európai zeneműkiadók konferenciája, amelyen régiónk hetven legjelentősebb kiadója képviselteti magát. Sor kerül egyéb szakmai beszélgetésekre is, melyek közül legalább kettő a nagyközönség érdeklődésére is számot tarthat: az egyik a Nyári fesztiválok Magyarországon címet viseli, a másik a hazai tehetségkutatási rendszerbe nyújt betekintést az érdeklődőknek. A rendszeresen szórakozni járóknak érdekes lehet A zenei klubok helyzete Magyarországon című vitadélután is, mely elsősorban a kormány könnyűzenét támogató programját, a PANKKK-ot veszi górcső alá. Szűkebb szakmai vitára számíthatunk a Zenei menedzsment és érdekvédelem, illetve a Szerzői, előadói és kiadói jogvédelem témakörökben.


Hangfoglalás: I. Magyar Zenei Szemle és Hangszerkiállítás - Jövő Háza Központ (II., Fény u. 20-22.), szeptember 14-16. Belépő: napijegy 500, szombat esti zárófesztivál 4200 / 4900, háromnapos szakmai regisztrációs díj 5000 Ft