Budára költözött a Fringe

Vágólapra másolva!
A tavalyi Fringe Fesztivál után már bele sem kell bonyolódni a nyelvészeti fejtegetésekbe, hiszen az akkori Budapesti Tavaszi Fesztiválhoz kapcsolódó, nyitott, alternatív színházi-zenei-táncos fesztivál olyan sikert aratott, hogy mindenki megjegyezte, mi az a Fringe.
Vágólapra másolva!

(hogyha mégse jegyezte volna meg)A fringe angol szó, jelentése: bojt, rojt, perem, paszomány; a program lényege pedig, hogy egy nagyobb anyafesztivál bojtja legyen, vagyis mellette alternatív rendezvényként bárkinek lehetőséget nyújtson, hogy művészetét megmutassa. Az 1947-es Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivál mellett rendezték meg először.

Nemcsak Maxim Vengerovokból áll a Tavaszi Fesztivál, hanem mazsorettcsoportból, hangszobrászatból, egyetemi társulatok előadásaiból, törzsi táncból és tangóból, stand-up comedy-ből, balkáni zenéből. Az összművészeti kavalkád idén is a Tavaszi Fesztivál utolsó napjait kapta, hogy lelkünk karneváli része megkapja a magáét. Annyi csupán a változás, hogy a fesztivál elegánsabb környékre költözött: Budára helyezték át a programokat. A tavalyi 196 előadáshoz képest most 343 program közül válogathatunk, ez azt jelenti, hogy péntek déltől vasárnap éjfélig átlagban és folyamatosan hat (!) különböző előadás fut egyszerre a Millenárisban és a Marczibányi Téri Művelődési Központban.

Egy bevásárlószatyorba belebújni, szép teljesítmény, de a legsokkolóbb performanszot tavaly az a bátor előadó követte el, aki a színpadra lépve betekerte celluxszal a fejét, egyforintosokat helyezett rá, majd magára öntött egy üveg lekvárt. A Fringe azért jó, mert lehetőséget ad az embernek, hogy szabadon végiggondolja vagy kipróbálja, meddig terjednek a művészet határai.