Miért hagytuk, hogy így legyen?

Vágólapra másolva!
Utolsó próbáját tartotta az Illés zenekar a két búcsúkoncertje előtt, melyre a sajtó képviselőit is meghívták (az erről készült videó is megtekinthető). A Csíkszeredán, illetve a Szigeten tartandó koncertek állítólag tényleg a zenekar gazdag pályafutásának végét jelentik majd. A legnagyobb hatású magyar együttesnek tartott Illés munkássága előtt egyébként 13 mai előadó is tisztelgett, amikor az Amikor én még kissrác voltam című tribute-albumon értelmezték át az Illés-életművet. Ezt a lemezt meg is nyerheted az [origo]-n!
Vágólapra másolva!

Amikor 2001-ben a Népstadionban lépett fel a magyar beatkorszak legendás hármasfogata, azaz az Illés, a Metró és az Omega, akkor biztosan sokak fejében megfordult, hogy lehet, így, ebben a formában utoljára láthattuk ezeket a zenekarokat. Nos, az Illés esetében sajnos tényleg így történt: már folyt a felkészülés az Illés 40 éves jubileumi koncertjeire Csíkszeredán és a Sziget fesztivál nulladik napján, amikor május 1-jén Pásztory Zoltán, a zenekar dobosa váratlanul meghalt.

Pedig 2003-ban éppen ő volt az, aki az István, a király csíksomlyói előadásának elsöprő sikerén felbuzdulva javasolta Szörényi Leventének, hogy fennállása óta először az Illés is igazán felléphetne Erdélyben. Már csak azért is, mert 2005-ben amúgy is fennállásának 40. évfordulóját ünnepli a zenekar, miként Szörényi Levente is ugyanebben az évben tölti be 60. életévét.

A koncertet megszervezték, és ha már amúgy is lendületben van a zenekar, akkor nem látták okát, hogy ne fogadják el a Sziget szervezőinek ajánlatát, és így a csíkszeredai fellépést követően, a fesztivál hivatalos indulása előtti napon játszik majd az Illés - immár Pásztory Zoltán nélkül. A dobos elveszítése valódi sokként érte a zenekart, de végül úgy határoztak a tagok, hogy a koncerteket megtartják, hiszen vélhetően ő maga is így szeretné. Pásztory Zoltán helyére egykori tanítványa (és nem mellesleg Szörényi Levente fia), Szörényi Örs ült, aki a dobfelszerelést is megörökölte tőle.

Így aztán folytatódott a felkészülés, a zenekar pedig beköltözött a pesthidegkúti Klebelsberg Kúnó Kultúrkúriába, ahol heteken keresztül próbáltak. Az utolsó próbát viszont sajtótájékoztatóval is egybekötötték, ami egyben az Illés utolsó magyarországi sajtótájékoztatóját is jelenti.

Forrás: [origo]

Az őszülő eredeti Illés-tagok szép komótosan hangolnak, miközben szállingóznak az újságírók. Utóbbiak közül elég sokan elakadtak a Pasaréti úton, ezért addig Bródy János Yamaha-szintije és a beletáplált örökzöldek oldják a hangulatot. Ha a zenészeket nem ismernénk arcról, joviális öreguraknak tartanánk legtöbbjüket, talán még Bródy "Tini" az, akiből nem nézne ki az ember legalább egy unokát, de már ő is őszül.

Aztán Szörényi Levente előre is elnézést kér a rossz hangzás miatt, mondván, hogy néhány tojástartó a plafonon nem ártana, ezt leszámítva nagyon jól érzik magukat Hidegkúton, amelyről később megtudtuk, hogy azért esett erre a választás, mert viszonylag közel van Szörényi Szabolcs ágyához.

Mielőtt "a fiúk" a húrokba csapnának, Rosta Mária producer elmondja, hogy ez valóban az Illés utolsó két koncertje lesz, és nem terveznek több utolsó utáni fellépést. Éppen ezért sok nézőt is várnak, különösen Csíkszeredára, ahol akár százezres tömeg is összeverődhet augusztus 5-én, amikor magyar idő szerint este 8-kor megszólal a Ne gondold című standard koncertkezdő Illés-örökzöld. Illetve mégsem.

"Annyit elárulunk a koncert programjáról, hogy most nem a Ne gondold lesz az első szám" - rejtélyeskedik Szörényi Levente, aki azt is bevallja, hogy demokrácia van a zenekarban, amikor a programot állítják össze. A kétórásra tervezett előadásban a legnagyobb slágerek mellett azért hallható lesz néhány meglepetés is, így például a Március 1848, amelyet utoljára 24 éve játszott el az Illés élőben. De lesz - Szörényi szavával élve - "népnemzeti" blokk is, melyben a népi ihletésű, politikai mondanivalóval is rendelkező Illés-dalok hangzanak el, és egyáltalán, senki nem marad elégedetlenül.

Forrás: Sziget.hu

Az erdélyi koncert egyébként az Informatikai és Hírközlési Minisztérium segítségével a www.emagyarorszag.hu címen élőben is nyomon követhető lesz, míg a Duna TV is készít az eseményről felvételeket, melyekből később egy háromrészes film készül majd. Egy újságírói kérdésre válaszul az is elhangzott, hogy politikust nem engednek majd a színpad közelébe.

Sok idő nem marad a pihenésre, hiszen négy nappal később már a Sziget Nagyszínpadára kell majd lépniük a tagoknak - hogy pontosan hánykor, az még nem világos számukra sem, mindenesetre a 7 és 9 óra közötti időintervallumban bármi elképzelhető, bár az utóbbi időpont tűnik a legvalószínűbbnek. A "nulladik" napi koncertre a Sziget hetijegyei már érvényesek, míg a többiek 5 ezer forintos napijegy ellenében búcsúztathatják majd a Szörényi-Bródy páros legendás dalait (legalábbis a legtöbbet ők írták).

A sok információ után végül három számot is eljátszott a zenekar, és ha az ember becsukta a szemét, akkor akár még azt is elképzelhette, hogy valahogy így hangozhatott annak idején a Légy jó kicsit hozzám, jó harmincöt-negyven évvel ezelőtt. Jó, persze, talán nem egészen így, de azért mégsem lehet akkora különbség. És végül is ez már önmagában szép reményekre jogosíthat fel mindenkit, aki látni akarja még utoljára az Illés zenekart.