Bulganyin elvtárs nyilatkozata

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Kossuth-adó


Hírek, Lapszemle

Mai lapszemlénk egyik érdekessége Bulganyin elvtárs nyilatkozata, amelyet a moszkvai francia-szovjet tárgyalások befejeztével a SZABAD NÉP kiküldött tudósítóinak adott. Fekete Sándor és Kékesdi Gyula a Kremlben adott fogadás szívélyes és közvetlen légkörét felhasználva megkérték Bulganyin elvtársat, nyilatkozzék a SZABAD NÉP olvasói számára arról, meg van-e elégedve a francia-szovjet tárgyalások eredményeivel.

Természetesen elégedett vagyok, válaszolta Bulganyin elvtárs. A szovjet-francia tárgyalások eredménye lépés előre, a béke újabb győzelme. Most már tárgyaltunk Angliával, Franciaországgal és mondhatom, értünk el eredményeket. Jó dolog ez. Az együttműködés használt a barátság ügyének. Jó lenne, ha minden kormány helyeselné a tárgyalásoknak ezt a módját. A népek békében akarnak élni. A vitás kérdéseket tárgyalások útján és nem másképpen kell megoldani. Mi a magunk részéről azt akarjuk, hogy a repülőgépek ne bombákat szállítsanak, hanem a békés utazókat üdülésre, pihenésre, utazásokra. Nos egyetértenek-e velem, kérdezte mosolyogva Bulganyin elvtárs. A magyar újságírók hirtelenében magyarul válaszoltak: természetesen. Körülöttünk mindenféle nyelven ugyanezt mondták, pontosabban harsogták az újságírók.

Bulganyin, Nyikolaj Alekszandrovics (1895-1975): 1918-tól a CSEKA tisztje, majd 1931-től a Moszkvai Szovjet elnöke. 1937-38-ban az orosz föderáció Népbiztosok Tanácsának elnöke, 1938 és 1941 között a Szovjetunió központi bankjának elnöke, a Népbiztosok Tanácsának elnökhelyettese. 1939-től az SZKP KB tagja. 1944-től a Honvédelmi Tanács tagja, később a Szovjetunió marsallja. 1947 és 1949, valamint 1953 és 1955 között honvédelmi miniszter. 1948-tól 1958-ig az SZKP elnökségének tagja. A Sztálin halálát követő hatalmi harcban Hruscsovot támogatta. 1955-től 1958-ig a minisztertanács elnöke. 1957-ben csatlakozott azokhoz, akik az SZKP elnökségében Hruscsov megbuktatására készültek. A csoport bukása után le kellett mondania a miniszterelnökségről, később megfosztották marsalli rangjától, és 1961-ben az SZKP KB-ból is kizárták.