Maximalisták a cégek az álláshirdetésekben

Vágólapra másolva!
Könnyű elriasztani az álláskeresőket rosszul megfogalmazott álláshirdetéssel. A maximalista elvárások, a névtelenségbe burkolózás, a minimális juttatási csomag nem teszi vonzóvá a céget a jó szakemberek számára. A cégek az ideális jelöltet keresik, aki sokszor nincs is, Álláskeresőként érdemes olvasni a sorok között. Akkor is pályázhatunk, ha nem felelünk meg száz százalékosan az elvárásoknak.
Vágólapra másolva!

Egy álláshirdetés általában négy részből áll. Először néhány sorban bemutatkozik a cég, majd ismerteti a munkakör feladatait, az elvárásokat és a leendő munkatársnak adandó juttatásokat.

Távol tart, ha nem ismert a cég neve

A problémák már a cégismertetőnél elkezdődnek. Sok helyen csak annyit látunk, hogy "egy multinacionális cég keres...". "Az álláskeresők nagy részét elriasztja, ha nem tudja, pontosan ki hirdette meg a pozíciót. A jelentkezők szeretnének tisztában lenni azzal, hová adják be pályázatukat. Az, hogy multinacionális cég, még nem mond semmit, az meg főleg nem, hogy egy magyar középvállalat. Tudni akarják: milyen szektorban tevékenykedik a vállalat, vagy azt, hogy a piacon milyen helyet foglal el. Sokan például szívesebben mennek egy piacvezető, ismert céghez, mint egy olyan szervezethez, akiről eddig még nem is hallottak. A hirdetésben tehát tanácsos feltüntetni a cég teljes nevét" - állítja Hegymegi Orsolya, a Grafton személyzeti tanácsadója.

A névtelen hirdetésben az álláskeresők veszélyt is látnak. "Lehet, hogy jelenlegi munkaadóm áll mögötte?" - gyanakodnak sokan. Felettébb kínos lenne, ha a szomszéd szobában dolgozó HR-es kolléganő postafiókjában landol a váltani akaró munkatárs pályázati anyaga.

Gladiátorokat keresnek a cégek

A cégek gyakran elkövetik a "Feladatok" rovatban azt a hibát, hogy kevés konkrétumot írnak le, csak általánosságban beszélnek. Egy értékesítő esetében például csak annyit tüntetnek fel, hogy a feladat a cég szolgáltatásainak értékesítése, illetve az ügyfelekkel való kapcsolattartás. Ebből nem derül ki semmi a pályázó számára. Ajánlott beleírni, hogy milyen szolgáltatásról van szó, illetve hogy milyen ügyfelekkel - nemzetközi vagy kulcsügyfelekkel - kell kapcsolatot tartani.

Az "Elvárások" blokkban szintén gyakran szerepelnek "homályos" részek. Például, hogy "releváns tapasztalat". A pozíció elnevezéséből ugyanis gyakran nem tudható, mi számít releváns tapasztalatnak. Épp ezért ajánlottabb ehelyett azt írni, hogy például három-öt év tapasztalat a gyógyszeripari szektorban, vagy a html-programozásban. A nyelvtudásnál szintén előnyösebb a részletes megfogalmazás. A "középfokú, felsőfokú nyelvvizsga" formulát jobb elkerülni, ehelyett használjuk azt, hogy "társalgási/tárgyalási szintű angol nyelvtudás írásban/szóban".

"Előfordul az is, hogy a cég csak annyit tüntet fel: számítógépes ismeret. Ez igen sok mindent takarhat. Ellenben ha azt írják be, hogy Excel vagy Powerpoint erős ismerete, vagy a vállalatirányítási rendszerekbe való jártasság, akkor máris segítettek a pályázónak abban hogy eldöntse, alkalmas-e a munkakör betöltésére avagy sem" - ad tippet a szakember.

"Tapasztalataink szerint az elvárt készségeket - jó kommunikációs készség, precizitás - szinte felesleges is feltüntetni - persze nem árt -, hiszen azokat nem minden esetben olvassák el a jelentkezők, vagy nem veszik figyelembe" - tette hozzá Hegymegi Orsolya.

Fiatalos csapat - üres frázis

Az "Amit kínálunk" rovatra szintén nagy hangsúlyt kell fektetni. A "fiatalos csapat", "versenyképes fizetés" helyett itt is konkrétumokat tanácsos írni. Például: rugalmas munkaidő, családbarát környezet, széles körű juttatások (vállalati autó, laptop), cafeteria rendszer. Már persze, ha van...

Az ajánlatokat böngészve könnyen találhatunk olyat, amelyben irreális elvárásokat támasztanak a jelöltekkel szemben. Legyen fiatal, de legyen legalább 5 év szakmai tapasztalata, és beszéljen tárgyalási szinten két nyelven. Hegymegi Orsolya ezzel kapcsolatban elmondta: a cégek minden esetben a számukra ideális jelentkezőt jelenítik meg a szövegben. Ugyanakkor általában tisztában vannak azzal, hogy ilyet találni elég nehéz lesz. Épp ezért bizonyos elvárásokból engednek.

Tapasztalat: öt év helyett elég lehet a három

Ilyen például a tapasztalat. Ha 5 évet várnak el, akkor valójában 3 év tapasztalatot is elfogadhatónak tartanak, kivéve, ha felsővezetői munkakörről van szó. Gyakran hajlandóak engedményeket tenni a nyelvtudással kapcsolatban is. Lehet, hogy a megfelelő jelölt számukra az, aki tárgyalóképes angol és német nyelvtudással egyaránt jelentkezik, viszont ha hetekig, hónapokig nem találnak ilyet, akkor végül azt mondják: elegendő, ha németül csak társalgási szinten beszél. Más a helyzet az angolul megfogalmazott hirdetésekkel. Ezekre a pozíciókra valóban angolul kiválóan tudó pályázókat várnak. Ez esetben igen ritka az engedmény.

Adminisztratív munkára diplomával?

A tapasztalat mellett a végzettség sem számít kőbe vésett elvárásnak. Különösen az adminisztratív, gyakorlatot nem igénylő munkakörök esetében gyakori, hogy a felsőfokú végzettséget csak afféle intellektuális szűrőként helyezik el a hirdetésben. Ezekre a munkakörökre sok esetben az érettségizettek is nyugodtan jelentkezhetnek.

Oroszi Babett