Huszonötezer fős elbocsátást becsült a szakszervezet

Vágólapra másolva!
A Vasas Szakszervezetek Szövetségének (VSZSZ) becslése szerint a pénzügyi, gazdasági válságban eddig legalább 25 ezer ember veszítette el állását a szakszervezet által lefedett ágazatokban Magyarországon - mondta Balogh Béla a szakszervezeti szövetség országos elnöke. Hozzátette: az inflációnak megfelelő béremelést tartanának jónak, de van, ahol semmi nem lesz a foglalkoztatás megőrzése miatt.
Vágólapra másolva!

A vasasszakszervezet tagsága 284 hazai társaságból verbuválódik, ezek mindegyike úgyszólván érintett a pénzügyi-gazdasági válságban, leginkább a járműipari és elektronikai cégek, illetve ezek beszállítói, de a krízis a kohászatot is elérte, egyebek között a Dunaferr-t, a diósgyőri és az ózdi kohászatot - mondta a szakszervezeti vezető, aki szerint a 284 "vasas cég" kétharmada komoly gondokkal küzd.

A kölcsönmunkásoktól szabadultak meg először

Nagyon sok munkavállalótól szabadultak meg eddig a munkaadók, első lépcsőben az úgynevezett kölcsön munkavállalóktól váltak meg, majd a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezőknek mondtak fel, most már viszont ott tartunk, hogy a határozatlan idejű szerződéssel bírók közül is nagyon sokakat elküldtek.

A szakszervezet kimutatása szerint eddig mintegy 25 ezer embert bocsátottak el a pénzügyi-gazdasági válság kezdetétől, az elmúlt év novemberétől mostanáig - mondta Balogh Béla.

Sok helyen le kell mondani a béremelésről

Csupán néhány olyan cég van, amely munkásfelvételt tervez, például a mezőkövesdi Delco Remy, amely az előrejelzések szerint 150 emberrel növeli létszámát. A mostani helyzetben nehéz klasszikus szakszervezeti munkát végezni. Ilyenkor már a bértárgyalásokon lenne a sor, illetve a kollektív szerződések módosításán, kiegészítésén, a különböző béren kívüli juttatások megállapításán - tette hozzá. Az idén ugyanakkor csak szerény mértékű béremelésekről lehet tárgyalni, ezt sajnos tudomásul kell venni, bármennyire is más állásponton vagyunk.

Mi ugyan legalább az inflációnak megfelelő béremelést tartanánk jónak, de van, ahol semmi nem lesz a foglalkoztatás megőrzése miatt. Ez még mindig jobb, mintha megszűnne a munkahely - mondta Balogh Béla.