Divatos, gyógyító gombák

Vágólapra másolva!
A gombák változatos módon kísérik végig az életünket: egyes fajtái betegségeket okoznak, mások remek fogásként kerülnek asztalunkra. Akadnak olyanok is, melyek segítségével visszaszerezhetjük egészségünket, és rendszeres fogyasztásukkal hosszú életre tehetünk szert. A következő cikkünkben velük, a gyógyító gombákkal foglalkozunk.
Vágólapra másolva!

A gombákat sokáig növényként tartották számon, de ma már önálló csoportba sorolják őket. Testük nem tartalmaz klorofillt, ezért növekedésük, életben maradásuk nem függ a napfénytől; sötétben, félhomályos környezetben is jól érzik magukat. Táplálékukat általában a már elpusztult növények szerves anyagainak lebontásából nyerik, egyes fajaik azonban az élő szervezeteken (szervezetekben) élősködnek. Nagyságukat tekintve lehetnek egészen aprók, csupán mikroszkóppal láthatók, de vannak kifejezetten nagy termetűek, akár 40 cm átmérőjűek is. Mind a kicsik, mind a nagyok között fellelhetők a gyógyhatású gombák. A húszas évek végétől Alexander Fleming penészgombáinak (penicillin) igen sokan köszönhetik az életüket. A homeopaták nagyobb gombákat is felhasználnak gyógyszereikhez, például az óriás pöfeteget, és az amúgy mérgező, hallucinációkat okozó légyölő galócát. A természetgyógyászat a júdásfüle gombával a gyulladt szemet gyógyítja, a pöfeteggel csillapítja a vérzést, a szömörcsöggel a köszvényt kezelik, míg a gombából készült kefirt az egészséges bélflóra megőrzéséért rendelik. Keleten komoly hagyománya van a gombaterápiának (mikoterápiának), melynek alapgombája a shii-take.

A shii-take gomba

Ez a fehér húsú, hagymaillatú gomba ízletességében vetekszik a legjobb asztali gombával (pl. vargányával, csiperkével), de gyógyhatásai miatt különösen értékes táplálék. Kiemelendő az emberi szervezet számára kedvező fehérje-összetétele, kálium- és cinktartalma, B1-, B2-, D2-vitamin tartalma. A termő testének vattaszerű fonalszövedékében rákellenes poliszacharid molekulák találhatók; Japánban már 1969-től foglalkoztak vele mint rákellenes gyógyszerrel, és a sikeres állatkísérletek után vizes kivonatát daganatos emberek gyógyításánál is alkalmazták. Ennek ellenére ez a gomba mégsem egy rák elleni csodaszer, inkább a megelőzésben, az egészség védelmében fejti ki pozitív hatásait; erősíti az immunrendszert, gátolja a kórokozók szaporodását, s segíti a kemoterápián átesett betegek gyógyulását.

Kínában szinte mindenre jó csodaszerként tartják számon, gyógyítanak vele reumát, gennyes fekélyeket, allergiát, csökkentik a vér koleszterinszintjét, illetve erősítik a betegségben legyengült embereket.

Nálunk a gombából készített por bevált köptetőszer (hurutoldó), köhögéscsillapító, krémbe keverve elősegíti a pattanásos bőr gyógyulását. Rendszeres fogyasztása serkenti a vérkeringést, csökkenti a vércukor szintjét, a gyulladásokat, s egyeseknél az allergiaérzékenységet is.

Egy regeneráló kúrához szükséges is a folyamatos friss gombaellátás, ezért ha nem áll módunkban termeszteni, gyógyítás céljára a belőle készített kapszulát is fogyaszthatjuk.

Piacokon, nagyobb áruházak zöldségstandján drágán ugyan, de sokszor kapható ez a gomba, és már csak az íze miatt is érdemes kipróbálni; dinsztelés után pirítós kenyérre kenve egészen fenséges csemege. Különben ugyanúgy feldolgozható, fogyasztható, mint a csiperke.