Wokoskodás

Vágólapra másolva!
Az ázsiai konyhák egyik legelterjedtebb, legsűrűbben használt konyhai eszköze a wok. Mi a titka a mélyfenekűre kalapált serpenyőben készült ételeknek? Miért is jobb az ebben sütött zöldség? Szakácsunk, Kaldeneker György a titkok nyomába eredt.
Vágólapra másolva!

Ahhoz, hogy egy jó kínai ételt összedobjunk, nem kell sok pénzt költenünk a konyhai eszközökre. Elég ha vásárolunk egy wokot, egy keverőlapátot (ezt általában a wok mellé adják), és egy multifunkcionális, széles pengéjű csapókést. Az, hogy végül mi sül ki belőle, az csupán alapanyagoktól és a fantáziánktól függ.

De mi is az a wok? Egy serpenyő, amiben a kínai konyhatechnológia szerint "dobva-rázva" (stir-frying) sütnek. Készülhet vasból vagy kovácsolt vasból, az alját mélyre és kerekre kalapálják, vagy öntik. A legjobb minőségű wok vasból készül, ha már eléggé "be van járatva" és feketére sült az alja, többé nem ragad, nem rozsdásodik. Csak nagyon híg, mosószeres vízzel mossuk ki, majd hagyjuk megszáradni, és utána kenjük ki olajjal.

A wokos ételek alapfűszerei a fokhagyma, friss gyömbér és a szójaszósz. Sót nem használnak, mert a szójaszósz önmagában is elég sós.

A wokban nem csak sütni lehet, nagyon jól lehet használni pároláshoz és füstöléshez is. Ha zöldségeket vagy halat szeretnénk párolni, tegyünk a wokba egy rácsot (néhány wokot ezzel együtt árusítanak). Öntsünk az aljába vizet, majd helyezzük a rácsra a feldarabolt zöldségeket, halat. Gyújtsunk alá, majd fedjük le fedővel, vagy takarjuk be jól alufóliával. Körülbelül tíz perc elteltével tálalhatjuk.

A töltött kínai tésztákkal is hasonlóan járjunk el: tegyük a rácsra, majd tízperces párolás-gőzölés után vékony csíkokra felvágott és fokhagymás-gyömbéres olajon megpirított zöldségekkel keverjük össze, majd pár csepp szójaszósszal ízesítsük.

Forrás: Kaldeneker György receptjei


Teával füstölni csirkemellet, rákot vagy akár tofut sem nehéz wokban. Tegyünk a wok aljába 2-3 evőkanál fekete vagy zöld teafű leveleket, majd helyezzünk rá rácsot. A rácsra tegyük egymás mellé a befűszerezett rákokat vagy a felszeletelt tofut. Ha csirkét szeretnénk füstölni, előtte fűszerezzük be, majd kevéske felhevített olajban süssük mindkét odalát elő. Az elősütött darabokat tegyük a rácsra, takarjuk be fedővel, a fedő széleit fedjük be alufóliával, hogy minél kevesebb teafüst távozzék. Gyújtsunk alá, és közepes lángon addig hevítsük a teafű leveleket, míg el nem égnek. Hagyjuk letakarva negyed órán keresztül, majd tálaljuk.