Veszélyes tisztaság

Vágólapra másolva!
Ideális esetben a lakásunk egy tiszta, rendes, biztonságos fészek. Ám e baktérium-, lerakódás-, rozsda-, zsír-, és vízkőmentes, frissillatú otthont garantáló számtalan háztartási szer, nemcsak a környezetre, hanem az egészségünkre is veszélyes lehet.
Vágólapra másolva!

Egy angol kutatás szerint az otthonunkban található háztartási szerek - különösen a vegyszerek - jó része kifejezetten káros az egészségre, ráadásul nem minden esetben van arról teszteredmény, hogy ezek kombinációi milyen hatással lehetnek a szervezetünkre.

"Nemcsak arról van szó, hogy a veszélyes anyagok együttes hatásairól kevés adatunk van - állítja Steven Smith, a londoni King's College kutatója - de ezek tesztelését laboratóriumban, gumikesztyűben és védőmaszkban végezték el, nem pedig úgy, ahogy mindennapokban használjuk ezeket a szereket. Így sajnos, jóval több olyan anyag lehet a környezetünkben, amelyek veszélyesek az egészségünkre, mint azt eddig sejtettük."

Veszélyes szerek

Légfrissítők: A fenol nevű oldószer, amely megakadályozza, hogy a termék összetevői szétváljanak, gyakran légzési nehézséget, az érzékenyebbeknél fejfájást, vagy szemirritációt okozhat. Közvetlenül a bőrre kerülve is allergiás reakciókat válthat ki.
A másik, légfrissítőkben nagy mennyiségben megtalálható hatóanyag a formaldehid, amely komoly allergiás reakciókat válthat ki, erőteljesen irritálhatja a nyálkahártyát és a hörgőket, hányingert és fejfájást is előidézhet. A formaldehidet a WHO fennhatósága alá tartozó Nemzetközi Rákkutatási Intézet rákkeltő anyagnak minősítette.
Alternatíva: Keverjünk össze egy teáskanál szódabikarbónát, két teáskanál ecetet és két csésze vizet - ha ezt a keveréket egy szórófejes edénybe töltjük, a permet eltünteti a zavaró szagokat. A szobák illatosítására használjunk természetes anyagokból készült potpourrit, virágokat, vagy szegfűszeg- és fahéjfőzetet. A környezetvédők szerint a legegyszerűbb módszer sokszor a leghatásosabb is: szellőztessünk minél gyakrabban!

Fehérítő- és fertőtlenítőszerek: A legtöbb fehérítőszer vagy univerzális tisztító hatású kemikália tartalmaz egy nátrium-hipoklorit nevű anyagot - közismert nevén: hypót. Ez az anyag erősen maró hatású, gőze irritálhatja a szemet, az orrot és a torkot is, sőt, ha gyakran használunk ilyen szereket, akkor akár a tüdőnk is sérülhet. A fehérítőket különösen veszélyes sósavszármazékot tartalmazó vegyszerekkel együtt használni: keveredésükből mérgező hatású klórgáz keletkezik.
Alternatíva: A makacs, nehezen eltávolítható foltok ellen először próbáljuk ki a citromlevet. Ha semmi hatás, a nátrium-hipoklorit tartalmú szerek helyett a szakértők a hidrogén-peroxid használatát javasolják, amely azonos hatású, de kevésbé szennyezi a környezetet és az egészségre sem olyan ártalmas.

Veszélyes hulladék - otthonról
A magyar jogi szabályozás szerint a kiürült tisztítószeres flakonok, dobozok - az esetlegesen bennük lévő vegyszermaradékokkal együtt - veszélyes hulladéknak minősülnek. Veszélyes hulladékként egy jól működő rendszerben ezek nem keveredhetnének a "rendes" hulladékkal, hanem a többi háztartási veszélyes hulladékkal (pl. használt olajjal) együtt külön kellene gyűjteni, és ártalmatlanításra leadni. A helyenként már fel-felbukkanó szelektív műanyaggyűjtés keveset számít ebből a szempontból, hisz a környezetre és emberi egészségre ártalmasnak minősülő anyag csomagolását (zömében műanyag flakonok) nem lehet sem kimosni, sem maradványokkal szennyezetten a többi újrafeldolgozásra kerülő anyag közé keverni. Pillanatnyilag az egyetlen legális lehetőség, ha ezeket a hulladékokat az erre kijelölt hulladékudvarokban és -telepeken, vagy helyi önkormányzat által esetlegesen és időszakosan megszervezett lakossági veszélyeshulladék-gyűjtési akciókon adjuk le.
Forrás:
Tudatos Vásárló



Súroló- és mosópor: A por formátumú tisztítószerek "krétaszerű" anyagának alapja a nátrium-karbonát, amellyel a vizet lágyítják. Ez az összetevő irritálhatja a bőrt - még akkor is, ha használat után alaposan kiöblítjük a ruhákból. Az érzékeny bőrűeknél az enzimtartalmú mosószerek is allergiás reakciót válthatnak ki, hiszen a bennük lévő enzimek, amelyek "lebontják" a szerves eredetű foltokat, a bőr fehérjéivel is hasonlóképpen reagálnak.
Alternatíva: Használjuk foszfátmentes mosószert, vagy próbáljuk ki a mosódiót. Ha a mosóporhoz mosószódát keverünk, akkor sokkal kevesebb mosópor is elegendő. Az érzékenyebb bőrűek tartózkodjanak az öblítő használatától, ezek ugyanis erősen allergén hatásúak lehetnek.