Vágólapra másolva!
Manapság Európában nem nagyon akad olyan klub, amely annyira egyeduralkodó lenne hazájában, mint a görög Olympiakosz, ám az otthoni sikerek ellenére a pireuszi egyesületnél állandóak az edzőcserék. A helyzet most is hasonló: a minap leválották a trénert, a norvég Trond Solliedet, akinek utódja Takisz Lemonisz lett - de a hírek szerint csak azért, hogy nyáron a brazil Wanderley Luxemburgo érkezhessen.

Az Olympikaosz az 1987-es bajnoki címét követően egy évtizeden keresztül nem tudott aranyérmet szerezni Görögországban, ám az 1996-97-es pontvadászat óta egyeduralkodónak számít. A legutóbbi tíz bajnokságból kilencet a pireusziak nyertek meg, csak 2004-ben fért be eléjük a Panathinaikosz, ám ennek ellenére a klub tulajdonosa, Szokratesz Kokkalisz elégedetlen a csapat teljesítményével: ő ugyanis a a nemzetközi porondon való sikereket tűzte ki célul, ebből pedig nem sok minden jött össze.

Az Olympiakosz az aranyérmeknek köszönhetően rendre ott van a Bajnokok Ligája csoportkörének mezőnyében, ám innen csak egyetlen alkalommal tudott továbbmenni. Az 1998-99-es idényben a szerb Dusan Bajeviccsel a kispadon a gárda megnyerte a kvartettjét, majd a negyeddöntőben rendkívül közel állt a Juventus kiveréséhez, azonban az utolsó percekben kapott találattal a torinóiak mentek tovább. Azóta a görögök mintha el lennének átkozva a BL-ben, és egyszer sem tudtak eljutni az egyenes kieséses szakaszig: kétszer is csak rosszabb gólarányuk miatt csúsztak le a továbbjutásról, de az esetek többségében a csoport utolsó helyén végeztek.

Márpedig Kokkalisz minimum a legjobb nyolc közé kerülést szerette volna elérni, így aztán az Olympiakosznál rendre decemberben jött el az edzőcsere ideje, amikor eldőlt, hogy a BL-ben megint elbukott a gárda. 2001 telén Jannisz Matszurakisz, egy évvel később Takisz Lemonisz, 2003-ban pedig Oleh Protaszov lett ennek az áldozata (utóbbi esetben a gyengébb bajnoki szereplés is közrejátszott, de a másik két alkalomnál a bajnokságban az élen állt a csapat, amikor lapátra tették a mestert). A legutóbbi két idényben ugyan szezon közben nem volt edzőcsere, a 2004-2005-ös bajnokságot Dusan Bajevics, az előző idényt pedig a norvég Trond Sollied csinálta végig, de végig benne volt a levegőben, hogy a rossz európai szereplés hatására bármikor meneszhetik a trénert.

Kisebbfajta csodának számított tehát, hogy a nyáron Sollied egymás után második idényét kezdhette meg, de az is világos volt: a cél megint a BL-ből való továbbjutás. Az erősítésre nem lehetett panasz, olyan focisták érkeztek, mint az ecuadori válogatott csatár, Félix Borja, a brazil védő, Júlio César, a francia Didier Domi, a marokkói Abdeszlam Uaddu vagy a lengyel Michael Zewlakow, és a brazil szupersztárt, Rivaldót is sikerült megtartani - egyedül az elefántcsontparti Yaya Tourét adták el az AS Monacónak. Mindhiába: a Bajnokok Ligájában az Olympiakosz még csak meccset sem tudott nyerni, és az utolsó helyen végzett csoportjában.

A görög bajnokságban ugyan változatlanul menetelt a gárda, a téli szünetben ötpontos előnnyel vezeti a tabellát, de a hellén lapok folyamatosan arról cikkeztek, hogy Sollied mester napjai meg vannak számlálva. A szakvezetőnek december 29-én kellett megjelennie a vezetőségnél, hogy a folytatásról tágyaljon, és jelzés értékű volt, hogy a december 28-i edzést már nem ő, hanem pályaedzője, Szinisa Gogics tartotta. Mindeközben a klub korábbi mestere, Takisz Lemonisz lemondott a Skoda Xanthi kispadjáról, ráadásul a brazil szakvezető, Wanderley Luxemburgo több interjújában is kifejtette, hogy felvette a kapcsolatot az Olympiakosszal.

A forgatókönyv egyelőre úgy alakult, ahogy a görög közvélemény számított rá: Solliededet menesztették, a csapat irányítását pedig Lemonisz vette át, de a jól értesültek szerint ez csak nyárig tart, amikor Luxemburgo érkezhet. Ezt a változatot erősíti, hogy Rivaldo már korábban kijelentette: az idény végeztével befejezi pályafutását - így azonnal megkaphatja a pályaedzői-asszisztensi posztot Luxemburgo mellett, és helyismeretével segítheti a brazil tréner munkáját.