Fogtömés helyett fogregeneráló zselé

Vágólapra másolva!
Hamarosan szögre akaszthatják a fogorvosok a fúrójukat? A puha zselébe vagy vékony filmbe ágyazott új peptid a szuvas fogba helyezve regenerációra serkenti a fog belsejében található sejteket és a lyuk körülbelül egy hónap alatt gyógyul - derült ki az ACS Nano folyóiratban közzétett egyik új tanulmányból. A módszer egyedülálló a maga nemében.
Vágólapra másolva!

Az új zselé vagy film szükségtelenné teszi a fogtöméseket és a fertőzött fogak gyökércsatornájába történő fájdalmas fűrást is. "Ez nem olyan, mint a fogkrémek, amelyek segítenek megelőzni a fogszuvasodást" - nyilatkozta Nadia Benkirane-Jessel, a francia Nemzeti Egészségügyi és Orvostudományi Kutatóintézet (INSERM) kutatója, a közlemény társszerzője a Discovery News csatornának. "Ez esetben a már kialakult fogszuvasodást próbáljuk meg kezelni."


A fogak kifúrása és betömése hatékony és biztonságos. A fogorvosok világszerte több millió lyukas fogat tömnek be évente, azonban az érzéstelenítés elterjedése után is sokan irtóznak a fúró hangjától. Berkirane-Jessel szerint azonban az új módszer kellemesebbé teheti a fogorvos felkeresését, mivel a fúrás helyett felhelyezett zselé vagy film belülről gyógyítaná meg a fertőzött fogat.


A fogszuvasodás során a fogakban baktériumokkal és gennyel telt üregek jönnek létre, amelyek kellemetlenséget, fájdalmat és a fog elvesztését okozhatják. Savas ételek vagy cukros nassolnivalók fogyasztása, illetve nem megfelelő szájhigiéné esetén a baktériumok kikezdik a fogzománcot és a fogak belsejében található ásványi anyagokat. Fogszuvasodást számos tényező okozhat, a kezelés azonban a legtöbb esetben megegyezik: fogfúrás után a szuvas rész eltávolítása és további károsodás megelőzése érdekében a lyuk betömése.


A csontok jelentették a megoldást


A zselé vagy film az MSH (melanocita-stimuláló hormon) elnevezésű fehérjét tartalmazza, amelyről korábbi kutatások kimutatták, hogy serkenti a csontok regenerációját. Mivel a csontok és a fogak nagyon hasonlóak, így a francia tudósok azt feltételezték, hogy az MSH a fogak gyógyulását is segíti. Elméletük kipróbálására MSH-t tartalmazó zselét vagy filmet vittek fel szuvas egérfogakra, egy hónap elteltével a szuvasodás eltűnt.


Benkirane-Jessel azonban arra figyelmeztet, hogy az MSH-t tartalmazó szerek csak a fogszuvasodás kezelésére használhatók, megelőzésre nem, ehhez továbbra is fogat kell mosni, fogselymet és szájvizet kell használni.


"Számos előnnyel járna", ha a fogszuvasodást fúrás nélkül kezelhetnénk, mondta Hom-Lay Wang, a University of Michigan fogásza. A fúrás roncsolhatja az ereket és az idegeket, ennek hatására a fog törékenyebbé válik. A regeneráció a koronát is feleslegessé teszi a tömés után. Sajnos azonban a regeneráció csak az esetek kis százalékában jönne szóba, a többi esetben továbbra is szükség lenne a fúrásra és a tömésre. Emellett a szájhigiénét sem szabad elhanyagolni. Még számos évre és klinikai vizsgálatra van szükség, mire az MSH-t tartalmazó zselék és filmek a fogászati gyakorlatba átkerülhetnek.