Fotóstipp: saját webgaléria egyszerűen

Vágólapra másolva!
A múlt héten webes diashow készítéséről volt szó, mostani cikkünkben pedig saját webgaléria elkészítésének pofonegyszerű lépéseit mutatjuk be az ACDSee 8.0 szoftverrel.
Vágólapra másolva!

Egy tetszetős webgaléria elkészítéséhez manapság már nincs szükség komoly előtanulmányokra és magas fokú webprogramozói ismeretekre. Ha valaki nem elégszik meg az online fotótárhelyek nyújtotta szolgáltatásokkal, egy okos szoftver - például az ACDSee - és persze valamilyen webtárhely birtokában saját ízlésének megfelelően testre szabott galériákban tárhatja a világ elé kedvenc fotóit.

Ehhez első lépésként a galériába szánt képeket egy külön könyvtárba kell másolni: a webes galériához JPG vagy PNG formátumú képeket érdemes használni, a webböngésző szoftverek ugyanis ezeket tudják kezelni.

Ezt követően az ACDSee programot kell elindítani, s megkeresni benne az előzőleg létrehozott könyvtárat. Az Edit/Select All paranccsal vagy a Ctrl+A billentyűkombinációval jelölhető ki a mappában lévő összes kép, a kijelölést követően a Create/Create HTML album paranccsal lehet elindítani a galériakészítő alkalmazást.

Forrás: Digiretus

A nyitóablakban válaszható ki a galéria elrendezése, összesen három opció áll rendelkezésre: alap, alsó, vagy oldalsó filmcsíkkal kombinált elrendezés. A megfelelő elrendezés kiválasztása után a Next gombbal léphetünk tovább.

Forrás: Digiretus

A következő ablakban két aloldal található: az elsőben az album főcíme (Title) adható meg, például "Balatoni nyaralás 2005". A másodikba egy alcím (Subtitle), például a készítő neve írható be. A Delay ablakban az automatikus képvetítés funkció ismétlési ideje adható meg másodpercben, a következő aloldalon a feliratok betűtípusát (Font) és méretét (Size) valamint a háttér, a betűk és a linkek színeit választhatjuk ki.

Forrás: Digiretus

A soron következő lap az album kis nézőképeinek beállítására szolgál. A Columns és Rows ablakokban az adható meg, hogy hány oszlopba és sorba rendezze a kiválasztott képek előnézeti fotóit. Ez nem működik minden elrendezésnél, csak ha az első oldalon a Basic opció lett kijelölve. Más esetekben mindig egy sorban vagy oszlopban lesznek a képek. Ezután adható meg a nézőképek formátuma (érdemes JPG-re állítani) és a Settings pont alatt minőségük. Az utolsó sorban a kis nézőképek szélessége (Width) és magassága (Height) állítható be pixel értékben.

Forrás: Digiretus

Új lépés, új ablak, melyben az előnézeti képek (Thumbnail), és az album kinagyított fotóinak (Image) esetleges aláírásait állíthatjuk be. Az aláírás alapesetben a fájl neve (Filename), valamint a készítés dátuma (Date). Ha tartalmaz ilyen adatokat a kép, akkor a készítő neve (Author) a kép értékelése (Rating), felirata (Caption), megjegyzései (Notes) és kulcsszavai (Keywords) is szerepelhetnek a képaláírásban. Az ablak alsó részében a képaláírások betűtípusa, mérete és színe választható meg.

Forrás: Digiretus

Következik az album kinagyított képeinek opcióit megadó ablak. A Convert image(s) to JPEG format bejelölésével a nem JPG kiterjesztésű képeinket a szoftvert automatikusan átkonvertálja ebbe a formátumba. Ha kijelöltük ez a opciót, a következő csúszkán állíthatjuk be a JPG tömörítésének mértékét. A csúszkát jobbra tolva enyhébb tömörítés az eredmény, szebb képminőséggel, de nagyobb fájlmérettel, tehát fotó lassabban töltődik majd be a látogatók böngészőibe. Ellentétes esetben természetesen csökken a fájlméret - így gyorsabban lehet böngészni a képeket - de sajnos a kép minősége is csökken. Itt bizony el kell találni az ideális arányt a sebesség és a képminőség között. Ha a Reduce large images by... pont be van jelölve, legalul egy új opció nyílik meg. Ezzel a túl nagy képeiket kicsinyíthetjük le monitoron kényelmesen nézhetővé. Az ablakokban megadható a képek maximális szélességi (Width) és magassági értéke (Height) képpontban mérve. A megadottól kisebb képek természetesen érintetlenek maradnak, nem méreteződnek át.

Forrás: Digiretus

Az utolsó ablakban az album mentési beállításaira hivatott. Output folder-ként az a mappát kell megadni, ahová a képeket menteni akarjuk. A következő két sorban a nézőképek neveihez adható előtag. Ha itt mondjuk azt adjuk meg, hogy "Balaton_", az eredetileg 01.jpg-02.jpg-03.jpg nevű fotók miniatűr előnézeti képeinek neve Balaton_01.jpg-Balaton_02.jpg...stb lesz. Az utolsó sorban - tetszés szerint - a kinagyított képek neveihez is rendelhető előtag. Ez a funkció csak akkor aktív, ha az első sorban mentési könyvtárként más címet adtunk meg, mint képek jelenlegi helye, ilyenkor átnevezve kerülnek oda a fotók. A Next gomb megnyomásával a galéria generálása automatikusan megkezdődik, s egy átlagos gépen még nagyobb mennyiségű fotóval is elég hamar végez a szoftver.

Forrás: Digiretus

Mint bemutatónkból is kiderül, az ACDSee segítségével pár perc alatt tetszetős galériát, lehet készíteni: a szoftver által legenerált galériát könyvtárostul kell feltölteni például az internetszolgáltató által biztosított, vagy valamilyen ingyenes webtárhelyre, innentől kezdve pedig bárki könnyen megtekintheti a fotókat.

B. P.
www.digiretus.hu