Lesz egyéni nyugdíjszámla, de minek?

Labdával játszadozó macska, a heti gazdaságtörténet illusztrációja
Vágólapra másolva!
Megígérték, megcsinálják: jön az egyéni számla, kár, hogy semmi értelme. A gazdaság éledezik, legnagyobb hitelezőnk dicsér. Tőzsdére mehet a Wizz Air, itthoni árakon telefonálhatunk az egész unióban. Ez történt a gazdaságban a héten. 
Vágólapra másolva!

Pontosan olyan adatok érkeztek a héten a magyar gazdaságból, melyekkel a kormány is alá tudja támasztani politikája helyességét, de a kritikusok számára is muníciót jelentenek. Az infláció a várakozásoknak megfelelően nem esett újabb mélypontra, májusban 1,8 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban.

A rekordközeli mélységet jelentő adatot úgy is lehet értelmezni, hogy szép, de az agresszív rezsicsökkenés árát középtávon fizeti meg az ország. Az ipari termelésről is kedvező adat jött, amiből akár a beinduló növekedésre is lehet következtetni.Http://www.origo.hu/gazdasag/hirek/20130614-ksh-a-jarmuipar-huzta-az-ipari-termelest-aprilisban.html

A másik nézőpont szerint szinte csak a járműgyártás felpörgése húzza az ipart, s amíg nincs beruházási fordulat, addig a növekedés sem érheti el a kívánt szintet.

A forint mindenesetre a héten nem igazán reagált a hazai adatokra, illetve politikusi elszólásokra, egyértelműen a változékony nemzetközi hangulat himbálta előbb a gyengülés, majd a hét második felében az erősödés irányába.

Nagy öregek Pesten

A héten Budapestre látogatott a legismertebb magyar származású befektetőguru és az ember, akit a sajtó előszeretettel emleget az ország legnagyobb hitelezőjeként. Soros György meglepően visszafogottan beszélt, de úgy vélte, ha nem vonult volna vissza, a jelenlegi piacokon is sok pénzt tudna keresni. Az azért kiderült szavaiból, hogy 2014 nagyon kemény év lesz a világgazdaságban.

Mark Mobius, a magyar állampapírok több mint 10 százalékát portfóliójában tartó Templeton Emerging Markets elnöke pedig szokásának megfelelően nem rontotta saját bizniszét, természetesen szépeket mondott az országról. Inkább vágyait hangoztatta várakozásként, úgy is mint a kiszámíthatóbb gazdaságpolitikát, stabil forintárfolyamot, akár öt év alatt bevezethető eurót.

Jó lesz úgy is

A héten kiderült, hogy képzeli a kormány a magánnyugdíjpénztár-államosításkor beígért egyéni számlák megvalósítását. Lényegében egy régóta szükséges informatikai fejlesztést neveznek ki annak, hogy most már meg tudja nézni a befizető, mennyi járuléknál tart. Mivel a jelenlegi rendszerben ettől szinte teljesen független a majdani nyugdíj, sok értelme az egésznek nincs azon túl, hogy aki nem tartja magának nyilván a befizetéseit, ezentúl lekérdezheti, mennyivel szállt be a jelenlegi nyugdíjasoknak folyósított járadékokba.

Már lényegében biztos az is, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete beolvad a Magyar Nemzeti Bank alá, de az továbbra sem tiszta, hogy miért kell lóhalálában végrehajtani egy ekkora átalakítást.

A kormány ügyesen megoldja azt is, hogy különféle bevételnövelő intézkedéseket tehessen, ha váratlan kiadásai merülnek fel. Az alaptörvényből uniós titltakozás miatt kiveszik az erről szóló részt, de beleírják a gazdasági stabilitásról szóló törvénybe. A lényeg, hogy ha az unió elmeszel például egy különadót, pillanatok alatt kivethetnek erre hivatkozva egy újat.

Wizz Air, lettek

Újra felmerült, hogy tőzsdére mehet a Wizz Air. A magyar alapítású és adója nagy részét ma is itt fizető társaság állítólag a londoni börzére tart, ami sikerét látva nem is lenne meglepő. Tény viszont, hogy hasonló pletykák korábban is többször elterjedtek már a brit sajtóban. Az biztos, hogy a befektetők a legsikeresebb fapados, a Ryanair kelet-európai kistestvérét látják benne, egy esetleges tőzsdei bevezetés és ehhez kapcsolódó kiszállás révén a magyar alapítók is szép pénzeket kereshetnek.

Miközben a lettek megijedtek az euró bevezetésétől, minden uniós polgár számára kitűnő hír, hogy akár meg is szűnhetnek a roaming tarifák, belföldi áron telefonálhatunk majd bármelyik tagállamból.

A piacokon folytatódott a csapkodás, az európai tőzsdék zsinórban negyedszer zártak mínuszban, a tokiói börze pedig már a medvepiaci tartományba lépett azzal, hogy több mint 20 százalékot esett a csúcshoz képest. Minden börze azóta esik, hogy Ben Bernanke amerikai jegybankelnök az amerikai pénpumpa visszafogásáról beszélt május 21-én, érdekes módon azonban Európa azóta közel 7, az amerikai S&P 500-as index azonban csak 2,5 százalékot veszített.