Műországot adna a menekülteknek Mr. Buzi

Görögország válság, Athén belváros,  Omonia tér, Magyarországon át Nyugat-Európába tartó, Szír menekültek
Görögország, Omonia tér, magyarországon át Nyugat-európába tartó Szír menekültek. 2017.07.06.
Vágólapra másolva!
A kaliforniai Szilícium-völgy egy ingatlanmogulja szerint van megoldás a globális menekültválságra: új országot kell létrehozni nekik.
Vágólapra másolva!

Világszerte 60 millió ember volt kénytelen elhagyni az otthonát, akik jelenleg menekültként szegény országokban nehéz körülmények között élnek. Nincs hová menniük, de sokan akár életük kockáztatásával is útra kelnének a jobb élet reményében. A válság borzasztóan komoly következményekkel jár. Erre kínál - a nézőponttól függően - pofonegyszerű vagy meglepően naiv megoldást Jason Buzi, a Szilícium-völgy egy ingatlanmogulja:

a világnak össze kell fognia, és létre kell hoznia egy új országot a menekültek számára.

Angelina Jolie segíthetne

"Az elképzelés az, hogy adhatnánk nekik egy saját országot, ahol biztonságban lehetnének, és lehetőségük lenne arra, hogy úgy éljenek és dolgozzanak, mint bárki más" - mutatta be az ingatlanmágnás a Refugee Nation (menekült ország) elnevezésű tervét, tájékoztat a Washington Post.

Az a végső célja, hogy óriási földterületeket vásároljon vagy béreljen, ám ehhez szerinte legalábbis több tízmilliárd dollárra lenne szükség, ezért abban reménykedik, hogy a világ leggazdagabb emberei és a kormányok felkarolják a programját. A megvalósítás érdekében hírességeket is be akar vonni.

Senki sem kíváncsi arra, hogy én ki vagyok, de ha például Angelina Jolie áll a terv mögé, az sokakra hat, és sokaknak el tudja mondani, miről van szó"

- mondta az ingatlanmágnás.

Lakatlan szigetekre mehetnének

A vállalkozó szerint egy lakatlan szigetekkel rendelkező ország például vevő lehet az ötletre. A Fülöp-szigeteken már ajánlottak is neki egy szigetet, ami a San Franciscó-i árakhoz képest nem is volt megfizethetetlen. De arra is gondolt, hogy kis népességű országokkal - mint Dominika - is lehetne próbálkozni, amelyek fizetség fejében megengednék a menekültek betelepedését. A lebonyolítás részletei azonban még nem körvonalazódtak.

Kérdés, hogy mennyire lenne életképes egy ilyen sokféle menekültet befogadó ország. Buzi szerint a különböző kulturális háttérből érkező emberek toleránsak lesznek egymás iránt.

A nagyszabású infrastrukturális projektek és a külföldi befektetők pedig munkát adhatnak az új ország lakosságának.

A népjóléti és politikai kérdéseket ráérnek később kidolgozni. "Egyelőre az első randevúnál tartunk. Még nem azon töröm a fejem, hogy mi lesz a gyerek neve" - mondta Buzi.

Az új ország felépítése adna munkát a menekülteknek Fotó: Dudás Szabolcs - Origo

Utópia

Az Oxfordi Egyetem menekültügyi tanulmányokkal foglalkozó központjának igazgatója, Alexander Betts professzor arra hívta fel a figyelmet: kérdés, hogy a menekültek le akarnak-e telepedni a számukra teremtett országban. Egy ország mesterséges létrehozása akár erőszakhoz is vezethet. Betts szerint

nem valószínű, hogy az emberek örökre letelepednének egy ilyen országban, hacsak nem lenne többé-kevésbé utópisztikus.

A Michigani Egyetem szakembere szerint pedig emberi jogi kérdéseket is felvet az éca: akár az lehet a vége, hogy a menekültek egy óriási fogolytáborba lesznek bezárva.

Buzi szerint a politikai akarat nincs meg arra, hogy a menekülteket különböző országokban befogadják, és támogassák letelepedésüket. "Úgy vélem, a Refugee Nation megteremtése jelenleg sokkal könnyebben elérhetőnek látszik" - értékelte.