A társasági adókedvezmények felhasználása mellett 2015 óta a hazai társaságok egy új társaságiadó-csökkentési lehetőséggel, az adóról való rendelkezéssel is élhetnek. A MAZARS nemzetközi könyvvizsgáló és adótanácsadó vállalat tájékoztat, hogy a konstrukció jellegéből adódóan az éves társasági adóbevallás készítésekor
ezzel minden érintett társaság számolhat.
Azok is, aki az év során az adminisztrációs terhektől tartva nem használták ki a lehetőséget.
„Az adóról való rendelkezés lehetővé teszi, hogy a cégek kulturális és sportcélokat támogassanak,
az átutalt összeg után adójóváíráshoz jussanak.
Az ilyen felajánlások esetében ráadásul nem kell az adókedvezmények felhasználásához kapcsolódó adózási kockázattal számolni, hiszen a vállalkozás közvetlenül az adóhatóságnak utalja a társasági adót, aki – ha minden feltételnek megfelelünk – továbbutalja azt a választott szervezetnek” – foglalta össze Csizmadia Heléna, a MAZARS adóigazgatója.
Hozzátette: a rendszer az szja-ból felajánlható kétszer egy százalékhoz hasonló, azzal a különbséggel, hogy
a tao esetében sokkal magasabb lehet az összeg.
Az előnyök érvényesítéséhez azonban érdemes részletesen áttekinteni a rendelkezés módjának és az adó-jóváírás számításának kereteit. Az MAZARS az alábbiakban összegyűjtötte, hogy az előzetes kalkulációk során milyen korlátokra és adminisztratív teendőkre kell figyelmet fordítani.
Fő szabály szerint
a társasági adó legfeljebb 80 százalékáról
lehet rendelkezni. A felajánlást meg lehet osztani a különböző kedvezményezett célok között, sőt ha valaki látvány-csapatsportot támogat, az egyes támogatási jogcímek között megosztással is lehet rendelkezni.
A rendelkezés három ütemben – vagy azok kombinációjában – tehető meg:
A havi, illetve negyedéves társasági adóelőlegek terhére tett rendelkezésnél (a fő szabálytól eltérően) legfeljebb az adóelőleg 50 százalékáról rendelkezhetünk, mely után 7,5 százalék adójóváírásra számíthatunk.
A feltöltés és az éves adóbevallás időpontjában az adó maximum 80 százalékát meg nem haladó, még fennmaradó összeg mértékig rendelkezhetünk.
A feltöltéskor 7,5 százalék adójóváírás jár, ezért célszerű még évközben rendelkezni, jóllehet akkor az éves adókötelezettség pontos mértéke még nem ismert, ezáltal a maximálisan felajánlható összeg is csak becsülhető. Az éves adóbevallásnál ezzel szemben már csekélyebb, de még mindig kedvező 2,5 százalék adójóváírással kalkulálhatunk.
A látvány-csapatsportok támogatása 12,5 százalékban kiegészítő sportfejlesztési támogatásnak minősül, ami a társasági adóban nem minősül elismert költségnek.
A kiegészítő támogatás feltételeiről a felek támogatási vagy szponzori szerződésben rendelkezhetnek. Érdemes figyelni arra, hogy
a támogatási szerződés esetében a társaság nem jogosult ellenszolgáltatásra,
de a szponzori szerződésnél igen, ezért ez utóbbi áfakötelezettséget von maga után.
A MAZARS szakértője szerint fontos szem előtt tartani, hogy a rendelkezést a taóról csak akkor teljesíti a NAV, ha a fenti számítási korlátokon túl a rendelkezés dokumentációs háttere is rendben van. Itt egy lista a hiánytalan dokumentáció elkészítéséhez:
A társaság és a kiválasztott szervezet együttes kérelmet készít és nyújt be – a kedvezményezett céltól függően – a kiválasztott szervezet tevékenysége szerint illetékes szakmai hatósághoz. Az illetékes hatóság filmalkotások esetén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), előadó-művészeti szervezet támogatása esetén a Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága Előadó-művészeti Iroda (NKA Igazgatósága), látvány-csapatsportok esetén az országos sportági szakszövetség, illetve a sportpolitikáért felelős miniszter.
Amennyiben kedvezményezett célként látvány-csapatsportot kíván támogatni, együttműködési szerződést kell kötni a kiválasztott szervezettel, melyben a felek rögzítik a támogatás részleteit. Mind az alap-, mind a kiegészítő támogatás kereteit írásba kell foglalni.
Az illetékes hatóság a kiválasztott szervezet és a társaság együttes kérelme alapján igazolást állít ki, amelyet az adóhatóságnak el kell küldeni (felajánlás időpontjától függően a rendelkező nyilatkozat benyújtásával egyidejűleg, a feltöltésig vagy a társasági adóbevallás benyújtásáig). Amennyiben az igazolást elektronikusan állítják ki, akkor azt elektronikus úton, a rendelkező nyomtatvány csatolmányaként kell a NAV-hoz eljuttatni. Ha az igazolás papír alapú, akkor postán vagy személyesen kell eljuttatni a NAV-hoz.
A rendelkező nyilatkozat megtételére három ütemben van lehetőség. Elsőként az adóelőleg terhére tehető nyilatkozat (a RENDNY nyomtatványon), majd a társasági adóelőleg-kiegészítéskor (01-es számú bevalláson). A 2015. adóév kapcsán az utolsó és még aktuális lehetőség, hogy a társasági adóbevallásban (29-es számú bevallás) rendelkezik a társaság.
A rendelkezés érvényességének feltétele, hogy az átutalás időpontjában sem a támogatónak, sem a támogatott szervezetnek nem lehet 100 ezer forintot meghaladó összegű adótartozása.
Szintén szempont, hogy a társaság a vonatkozó bevallásait határidőre nyújtsa be, és a fizetendő adóelőlege(ke)t, illetve adót időben megfizesse.
„Az adóhatóság a rendelkező nyilatkozat(ok)ban, valamint a bevallásban jelölt rendelkezés alapján megvizsgálja, hogy a vállalkozás jogosult-e a felajánlásra. Ha a társaság a fenti kötelezettségének bármelyikének nem tesz vagy tett eleget, akkor a NAV az átutalást a támogatott részére nem teljesíti” – mutatott rá Csizmadia Heléna.
A MAZARS szakértője elmondta: ha az összes feltételnek a támogató és a támogatott is eleget tesz, a támogatás összegét az adóhatóság 15 napon belül továbbutalja. Érdemes észben tartani az is, hogy a látvány-csapatsportok választása esetén csak a felajánlott összeg 87,5%-ának 99%-át (azaz 86,63%-ot) kapja meg a kedvezményezett, és ez az összeg képezi majd az adójóváírás alapját is.
Az adóról való rendelkezés alapján járó és a társaság adófolyószámlájára kerülő adójóváírás napja az éves társasági adóbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napja lesz. A naptári éves adózók esetében ez 2016. július 1-je lesz – tette hozzá a szakértő.