Segítségért kiált a Föld

Szélenergia környezetvédelem
TO GO WITH AFP STORY BY ELLA IDE - A picture taken on June 13, 2015 shows wind turbines in a wind farm near Oristano in Sardinia. In Sardinia's northwest, the crop from purple and golden fields of thistles and sunflowers is used to generate biomass energy, while on the rolling hills in the island's centre, towering white turbines spin gently in the breeze at Italy's second largest wind farm. With youth joblessness in the region at over 50 percent, many hoped the state's green incentives would not only breathe life into struggling family businesses, but attract companies from other parts of Italy and foreign multinationals which would create jobs. AFP PHOTO / GIUSEPPE CACACE
Vágólapra másolva!
Március 6-a az energiatakarékosság világnapja. Ezen a napon az energia gazdaságos és környezetkímélő felhasználására, valamint az alternatív energiaforrások alkalmazásának fontosságára hívják fel a figyelmet.
Vágólapra másolva!

Földünk természeti készletei folyamatosan apadnak, így napjaink egyik megoldásra váró sürgető problémája az energiaforrások kimerülése. Magyarország 2000 óta résztvevője az energiatakarékosság világnapjának.

Az alternatív energiaforrások, mint a szélenergia felhasználása is környezetkímélő Forrás: AFP/Giuseppe Cacace

A megújuló energiaforrásoknak, a napnak, a szélnek, a geotermikus energiának, a biomasszának vagy a víz mozgási energiájának jelentős szerepe van a fosszilis energiahordozóktól való függés, valamint a különböző káros anyagok kibocsátásának csökkentésében – írta közleményében a Központi Statisztikai Hivatal.

Jó úton vagyunk

Az Európai Unió gazdasági stratégiájának részeként 2020-ra az

energiafogyasztásban a megújuló energiaforrások 20 százalékos részarányát tűzte célul.

Hazánk vállalása ezen a téren 14,65 százalék. 2014-ben az unióban a felhasznált energia 16 százalékát nyerték megújuló energiaforrásokból, ez 1,0 százalékponttal haladta meg az előző évit. Magyarországon ennél alacsonyabb és változatlan mértékűnek tekinthető a zöldenergia részesedése, mivel a mutató mind 2013-ban, mind 2014-ben 9,5 százalék volt.

Forrás: Eurostat

A megújuló energia használata a hazainál jóval elterjedtebb az uniós országok többségében.

ahol a megújuló energiaforrások aránya az energiafelhasználás 52,6 százalékát teszi ki, és ennek nagy részét vízenergia hasznosítása adja.

A megújuló energiaforrásokat elsősorban hő- és villamosenergia-termelésére, kismértékben pedig bioüzemanyagok előállítására használják fel. A hazai belföldi villamosenergia-fogyasztás egyre jelentősebb részét megújuló energiaforrásokból fedezzük, ennek aránya 7,3 százalék volt 2014-ben.

Bioüzemanyag használatában megelőztük az uniós átlagot

A zöld villamosenergia legnagyobb része biomasszából és szélenergiából származik (54 és 21 százalék). A megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia mintegy 10-10 százalékát a vízenergia és a biogáz felhasználása biztosította, míg a hulladékégetés és a napenergia a hazai zöldáramtermelés csekélyebb részét (4 és 2 százalékát) adja.

A közlekedés a korábbi évtizedek dinamikus motorizációja következtében az egyik legnagyobb energiafogyasztóvá vált. Határozott célkitűzés a szektor károsanyag-kibocsátásának csökkentése a bioüzemanyagok használatának növelése révén.

A bioüzemanyagot főleg kukoricából, repcéből, napraforgóból állítják elő Forrás: MTI/Füzesi Ferenc

Az unió minden tagállamban 2020-ig a megújuló energiákból nyert üzemanyagoknak 10 százalékos részarányt kell elérniük a közlekedésben. Magyarországon a bioüzemanyagok használata a közlekedés üzemanyag-felhasználásában növekvő tendenciát mutat, aránya a

2004. évi 0,4 százalékról 2014-re 6,9 százalékra bővült, meghaladva az unió 5,9 százalékos átlagát.

Hazánkban a folyékony bioüzemanyagot döntően kukoricából és repcéből, kisebb részben napraforgóból és egyéb gabonafélékből állítják elő.