Márciusban megbotlott a magyar ipar

Audi Hungária Motor Kft., Győr, robotok, humánerőforrás, automatizálás
Emberi és gépi munkaerő az Audi Hungári győri gyárában. Origo riport, 2016.
Vágólapra másolva!
Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatással kiigazított adatok 2,4 százalékos csökkenést mutatnak, erősítette meg csütörtökön kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal.
Vágólapra másolva!

Januárban 0,2 százalékos csökkenést, februárban viszont 6,3 százalékos növekedést mutatott az ipari termelés éves összevetésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyers adatai szerint.

Az első negyedévben az ipari termelés mindössze 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Az előző hónappal összehasonlítva az ipari kibocsátás 1,1 százalékkal csökkent márciusban a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. A havi adat ötödik hónapja mutat csökkenést.

A feldolgozóipar belföldi értékesítésnek volumene 2,5, az exportszállításoké 4,8 százalékkal, ezen belül a járműipari export 8,6 százalékkal elmaradt a tavaly márciusitól. A feldolgozóipari termelés közel egyharmadát kitevő

járműgyártás kibocsátása 6,7 százalékkal visszaesett,

ezen belül a közúti gépjármű gyártása számottevően, 14,4 százalékkal csökkent, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása ugyanakkor 2,7 százalékkal nőtt. A gyengébb teljesítmény az iparág új rendelésmutatóiban is tükröződik, az új rendelések 7,2 százalékkal maradtak el a tavaly márciusitól.

Az autógyártás visszaesését mindig megérzi a magyar ipar Fotó: Marton Szilvia - Origo

A feldolgozóipari termelésből 12 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4 százalékkal bővült. Kiugróan, 33 százalékkal emelkedett az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása. Az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása 1,8 százalékkal nőtt, a híradás-technikai berendezés gyártása 1,0 százalékkal mérséklődött. A számítástechnikai termékek exportja viszont márciusban 4,6 százalékkal nőtt és az első kéthavi szárnyalásnak köszönhetően 14,1 százalékos növekedést ért el ez első negyedévben.

A feldolgozóipari termelés több mint 10 százalékát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 1,6 százalékkal mérséklődött az összes értékesítés 39 százalékát adó külpiaci eladások 4,5 százalékos csökkenése miatt, a hazai eladások ugyanakkor 2,3 százalékkal nőttek.

Európában sem szárnyal az ipar

Márciusban szezonális kiigazítással 0,8 százalékkal csökkent a februárihoz képest az euróövezet 19 tagállamának az ipari termelése, míg a 28 tagú Európai Unióban márciusban 0,5 százalékkal csökkent az ipari termelés az előző hónaphoz képest, közölte az Eurostat. Az euróövezetben márciusban az egy évvel korábbihoz képest 0,2 százalékkal nőtt az ipari termelés, az Európai Unióban pedig 0,3 százalékkal emelkedett.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,9 százalékkal csökkent tavaly márciushoz képest. Az új belföldi rendelések 0,4 százalékkal nőttek, azonban az új exportrendelések 7,9 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 5,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a belföldi megrendelések 9,3, az export rendelések 4,9 százalékkal nőttek.