Szijjártó: A magyar gazdaság érdeke az orosz szankciók feloldása

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott tárgyaláson Moszkvában 2017. január 23-án
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov (R) greets his Hungarian counterpart Peter Szijjarto during a meeting in Moscow on January 23, 2017. / AFP PHOTO / Alexander NEMENOV
Vágólapra másolva!
Szijjártó Péter szerint a magyar gazdaság és a magyar vállalatok érdeke, hogy minél hamarabb feloldják a szankciókat Oroszországgal szemben.
Vágólapra másolva!

A külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában felidézte, két évvel ezelőtt, a szankciós időszak kezdetén úgy állapodtak meg a moszkvai vezetéssel, hogy magyar élelmiszeripari beruházásokat hajtanak végre Oroszországban, ennek keretében öt gyár épült vagy épül.

Ha a "szankciós rezsim" véget ér, akkor a magyar élelmiszeripari alapanyagok, termékek könnyebben tudnak majd az orosz piacra jutni - fejtette ki Szijjártó Péter.

A miniszter azt is hangsúlyozta: reméli, hogy minél hamarabb véget ér a szankciós időszak, mert

és túl sok kárt okozott a gazdaságnak. Jelezte: a magyar gazdaság 2013-hoz képest 6,5 milliárd dollárral, vagyis 1859 milliárd forinttal kevesebb értékű árut tudott exportálni a térségbe. Ez magyar vállalatok veszteségéből jön össze - mondta.

A paksi bővítés a legnagyobb fejlesztés

Szijjártó Péter a paksi atomerőmű-bővítésről azt mondta, hogy már csak a versenyjogi kérdést kell az unióval megvitatni, és semmilyen okot nem lát, amely miatt ne adná ki a közösség az engedélyt. Úgy fogalmazott,

A tárcavezető azt is elmondta, hogy a paksi bővítés a legnagyobb gazdaságfejlesztési program, amely tízezer új munkahelyet hoz létre és Magyarország energiabiztonságát, az energia árának tartósan csökkenő szintjét szavatolja.

Szijjártó Péter a vízügyi cégek együttműködésével kapcsolatban azt mondta, a vízügyi klaszterben köztulajdonú és magáncégek is vannak, a Fővárosi Vízművek már meg is vetette a lábát az orosz piacon, közös konzorciumot alakítottak a cseljabinszki vízművel. Most a többi vízipari cég előtt is megnyílhat a lehetőség - tette hozzá.

"Fű alatt döntöttek"

Az ukrán helyzettel kapcsolatban elmondta,

de a minszki megállapodás betartásában nem tudtak előre lépni.

Szijjártó Péter és Szergej Lavrov orosz külögyminiszter Moszkvában Forrás: AFP/Alexander Nemenov

A szankciós politika helyett másra van szükség, de ehhez Szijjártó Péter szerint az uniós állam- és kormányfők szintjén meg kellene vitatni a szankciók hatásait. Hangsúlyozta: antidemokratikusnak és elfogadhatatlannak tartják, hogy a szankciók jövőjéről "fű alatt" döntöttek az unióban.