Az első féléves exporttöbblet 3,3 milliárd euró volt

TRUMP, Donald
Kingtao, 2018. október 19. A 2018. október 18-i képen konténert rakodnak daruval egy teherhajóra a kelet-kínai Santung tartománybeli Kingtao kikötőjében. A kínai statisztikai hivatal október 19-én közzétett adatai szerint az ország gazdasága 2018 harmadik negyedévében a vártnál alacsonyabb, 6,5 százalékos növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. A világ második legnagyobb gazdaságát irányító ázsiai állam bruttó hazai termékének (GDP) legutóbbi mutatószámai szintén csalódásra adnak okot. Elemzők szerint a vártnál alacsonyabb gazdasági teljesítmény az Egyesült Államokkal folytatott külkereskedelmi vitának tudható be. Donald Trump amerikai elnök 2018 tavaszán 150 milliárd dollár összértékű kínai acél- és alumíniumtermék amerikai importvámját emelte meg, gazdasági válaszlépésre kényszerítve ezzel Kínát. MTI/EPA/Roman Pilipej
Vágólapra másolva!
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentésébők kiderült, hogy az első fél évben 3,2 százalékkal nőtt az export euróban számolt értéke és 5 százalékkal az importé. Az áruforgalmi exporttöbblet 3,328 milliárd eurót tett ki, 787 millió euróval csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Vágólapra másolva!

Júniusban az export euróban számított értéke 6,1, az importé 1,7 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A külkereskedelmi többlet 556 millió euró volt, 437 millió euróval kevesebb, mint tavaly júniusban.

Júniusban az export értéke 8,979 milliárd eurót tett ki, az import 8,423 milliárd euró volt.

Az export ebben az évben április után másodszor maradt júniusban 9 milliárd euró alatt, 585 millió euróval maradt el az egy évvel korábbitól és 456 millió euróval az előző havitól. Az import 148 millió euróval volt kevesebb a tavaly júniusinál és 337 millió euróval csökkent a májusi értékéhez képest.

illusztráció Forrás: MTI/EPA/Roman Pilipej

Az ipari termelés szerdán közölt előzetes adatai már sejteni engedték a külkereskedelem gyengélkedését. A KSH első becslése szerint júniusban az ipari termelés 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatástól megtisztított adatok azonban 4,1 százalékos növekedést mutatnak, mert kettővel kevesebb munkanap volt idén júniusban, mint a múlt év azonos hónapjában.

Mérséklődött a növekedés üteme a legnagyobb súlyú járműgyártásban,

a kivitel szempontjából második legjelentősebb ágazatban, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, pedig kifejezetten elmaradt a tavaly júniusitól. A külkereskedelmi termékforgalom júniusi részletes adatait szeptember 3-án közli második becslése alapján a KSH.