A legfrissebb globális éhínségindex (GHI) szerint India a 2020-as 94. helyről idén a 101. helyre esett vissza, így most már a szomszédos Srí Lanka, Nepál, Banglades és Pakisztán mögött áll.
A 27,5-es pontszámmal Indiában az éhezés szintje már nagyon súlyos"
- áll a jelentésben.
A kimutatás azért is megdöbbentő, mert a kormány
az ország függetlenné válásának 75. évfordulójára, azaz 2022-re tűzte ki célul a szegénység és a korrupció felszámolását.
Az index egy szakértői értékeléssel ellátott éves jelentés, amelyet a Concern Worldwide és a Welthungerhilfe segélyszervezetek közösen adnak ki. Célja az éhezés mérése és nyomon követése globális, regionális és országos szinten. A kiadók célja az index-szel az, hogy cselekvés induljon világszerte az éhezés csökkentése érdekében.
Az indiai kormány szerint viszont komoly kétségek merülnek fel az index hitelességével kapcsolatban. A Nők- és Gyermekek fejlődéséért felelős Minisztérium nyilatkozatában megkérdőjelezte a kutatási módszertant:
"Megdöbbentő, hogy a 2021-es Globális éhezési jelentés az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) az alultáplált népesség arányára vonatkozó becslése alapján rangsorolta be Indiát, a FAO által közzétett adatokról ugyanis kiderült, hogy nem helyszíni vizsgálatokon alapul, tényállása helytelen, és súlyos módszertani problémáktól is szenved" - közölte a tárca.
A FAO által alkalmazott módszertan tudománytalan. Értékelésüket egy "négy kérdésből álló" közvélemény-kutatás eredményeire alapozták, amelyet a Gallup cég végzett telefonon."
Nikhil Dey, szociális és élelmezési jogokkal foglalkozó aktivista azonban elutasította a kormány módszertani kritikáját.
"A kormány feladata lenne, hogy folyamatosan statisztikai adatokat gyűjtsön és ezek alapján tanulmányokat, szakmai elemzéseket kellene készítenie annak érdekében, hogy az élelmezésbiztonsági helyzet javuljon. A kormány azonban ezzel már nem foglalkozik.
A több mint 100 millió tonnás élelmiszer-, gabona-készleteink feleslegét - ami a szükségesnek több mint háromszorosa -, sürgősen szét kellene osztani a rászorulók és a szegények között"
- hangsúlyozta Dey.
A Reuters hírügynökség birtokába jutott kormányzati adatok szerint a 2022 júniusáig tartó termésévben várhatóan rekordmennyiségű, 150,50 millió tonna gabonát takarítanak be a nyári vetésű növényekből.
Arun Kumar, a Jawaharlal Nehru Egyetem nyugalmazott közgazdászprofesszora elmondta: "Úgy tűnik, hogy a kormány erőfeszítései ellenére az élelmiszer nem jut el a szegényekhez és a rászorulókhoz, főként a rosszul vezetett adminisztráció miatt".
Az Oxfam India nevű civil szervezet szerint a mutató az ország valóságát tükrözi, ahol az éhezés a Covid-19 világjárvány óta tovább súlyosbodott.
Az alultápláltságnak ez a tendenciája Indiában sajnos nem új keletű. A kormány saját Nemzeti Családi Egészségügyi Felmérésének adatain alapul"
– jegyezte meg a civil szervezet.
"Az adatok azt mutatják, hogy 2015 és 2019 között számos indiai állam végül visszafordította a gyermekek táplálkozása terén elért pozitív eredményeket. Ez a táplálkozásbeli veszteség aggasztó, mert generációk közötti átívelő hatása van. Leegyszerűsítve,
a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy India számos részén az előző generációhoz képest a 2015 és 2019 között született gyermekek alultápláltabbak"
- mondta Amitabh Behar, az Oxfam India vezérigazgatója.
Független kutatók becslése szerint India csupán a gyermekek alultápláltsága miatt a bruttó hazai termékének akár 4 százalékát és termelékenységének 8 százalékát is kockáztatja.