Három százalék felett az euróövezet inflációja

Vágólapra másolva!
Az euróövezetben novemberben átlagosan 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 3,1 százalékkal haladták meg a tavaly novemberi szintet, jelentették az EU statisztikai hivatalában pénteken végleges becslésként. November végén még csak 3 százalékos tizenkét havi inflációt valószínűsített az előzetes becslés.
Vágólapra másolva!

A tizenkét havi infláció hat és fél éve a leggyorsabb, de ezzel szemben az Európai Központi Bank (EKB) tehetetlen, mert az inflációt nem növekvő kereslet, hanem az energia és az élelmiszerek rendkívüli drágulása táplálja. A lakossági fogyasztás növekedése immár krónikusan nagyon szerény az euróövezetben, az idén a tavalyi ütemtől is elmarad, miközben a gazdasági növekedés még viszonylag erős.

Októberben 2,6 százalékos, szeptemberben 2,1 százalékos, előtte, tavaly szeptembertől idén augusztusig végig az Európai Központi Bank (EKB) kamatpolitikája számára irányadó, legföljebb 2 százalék alatt volt a tizenkét havi fogyasztóiár-emelkedés az euróövezetben.

Az egész EU-ban novemberben átlagosan szintén 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és ugyancsak 3,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly novemberben. Októberben 2,7 százalékos, szeptemberben 2,2 százalékos, augusztusban 1,9 százalékos volt a tizenkét havi infláció az EU átlagában. Az Európai Központi Bank (EKB) a december eleji kamatdöntésével ismét változatlanul, 4 százalékon hagyta az irányadó, kéthetes refinanszírozási kamatminimumát, egyszersmind rontotta előrejelzését az euróövezet gazdasági növekedésére, valószínűtlenné téve, hogy belátható időn belül folytatná a szigorítást. A legújabb inflációs adatok pedig megerősítik azt a várakozást, hogy kamatcsökkentés sem lehetséges.

Az EKB két tűz közé került, egyelőre mozdulatlanságra van ítélve. Jövőre az EKB az infláció fokozatos enyhülésére számít, habár úgy véli, hogy a folyamat lassúbb lesz a korábban vártnál. Más oldalról a vezető központi bankok szerdán meghirdetett, egyeztetett akcióterve, hogy pótlólagos forrásokkal próbálják enyhíteni a szűk keresztmetszetet a rövid lejáratú hitelek bankközi piacán, szintén csökkenti az EKB-ra nehezedő kamatcsökkentési nyomást. Az infláció miatt a kamatcsökkentés helytelen üzenet lenne a gazdaság egészének, hiába várható a GDP-növekedés lassulása jövőre, vélik az EKB-ban.

A bank legutóbb június elején szigorított, a lassan két éve tartó ciklusban megszokott negyed százalékponttal 4 százalékra, hatéves csúcsra. A 2005 decemberében kezdett szigorítási ciklusban a júniusi a nyolcadik negyed százalékpontos emelés volt.