Klímabarát járműgyártást oktatnak Debrencenben

Vágólapra másolva!
Miként kell alternatív hajtású, alig szennyező járműveket gyártani és karbantartani? Erre a kérdésre válaszol a Debreceni Egyetem, ahol a leendő mérnökök zöldjármű-tervezést is tanulhatnak. Az ottani mérnökhallgatók már készítettek léghajtásos és csavarhúzógéppel működő járművet.
Vágólapra másolva!

Alternatív meghajtású, klímabarát gépjárművek gyártásával és karbantartásával foglalkozó képzés indul a Debreceni Egyetem Műszaki Karán, mégpedig a gépészmérnök szak gépjárműtechnikai szakirányán - jelentette be Vargáné Szűcs Edit, a kar dékánja pénteken.

A kar, illetve a Brassai Sámuel Gimnázium és Műszaki Szakközépiskola között létrejött megállapodás értelmében az egyetem és a középiskola közös elektronikai labort alakít ki a műszaki karon, az iskola műhelyében pedig az intelligens autók javításának, karbantartásának speciális ismereteit sajátíthatják majd el a jövő klímavédő szakemberei. Az együttműködés célja továbbá a műszaki képzések népszerűsítése a középiskolások körében.


Itt készült a magyar pneumobil

A műszaki kar, valamint a Brassai gimnázium és szakközépiskola kooperációjának köszönhetően új, alternatív hajtású járművek üzemeltetésével és karbantartásával foglalkozó tantárgyak fogják színesíteni a gépészmérnök-képzést. Az egyetem és a középiskola közös elektronikai labort alakít ki a kar épületében a National Instruments debreceni leányvállalatának közreműködésével - mondta a dékán.

Hozzátette: a cég a műszaki karon tervezett alternatív hajtású járművek motor- és akkumulátorvezérléséhez szükséges alkatrészeket is biztosítja majd. A járműtechnikai képzés alapjait a gépészmérnök és mechatronikai mérnökhallgatók az egyetemen sajátíthatják el, az intelligens szerkezetek karbantartásának, javításának kulisszatitkaival az egyetem és a középiskola műhelyeiben gyakorlatokon ismerkedhetnek meg.

Husi Géza dékán-helyettes szerint a műszaki kar gépészmérnök-képzésének sokoldalúságát jelzi, hogy hallgatóik már számos alkalommal értek el kiváló eredményeket az alternatív meghajtású járművek versenyein.

Amikor először kiírták a levegővel hajtott, úgynevezett pneumobilok versenyét, a debreceni jármű lett az év pneumobilja, sőt beválasztották Magyarország száz csodája közé. A tavaly megrendezett, akkumulátoros csavarhúzó gépekkel működő elektromobilok megmérettetésén is első helyezést értek el. A debreceni hallgatók most is készülnek az újabb elektromobil és pneumobil versenyekre. Idén először az áprilisi Széchenyi-futamon is indulnak egy elektromos hajtású autóval - mondta a dékán-helyettes.