Az Európai Uniós csatlakozási tárgyalások keretében a héten a területfejlesztést vizsgálják át<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalások keretében a területfejlesztés átvizsgálása következik, ezen a területen Magyarország kiemelkedik a többi tagjelölt állam közül.
Vágólapra másolva!

Az EU és a hat tárgyaló ország - hazánk mellett Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország és Szlovénia - már több mint egy éve megkezdte az uniós joganyag összevetését a nemzeti szabályozással. A több részletben átvizsgált mezőgazdaság mellett már csupán három téma, a költségvetési kérdések, a pénzügyi ellenőrzés témaköre és a vidékfejlesztés van hátra, hogy aztán az egész folyamat július elejére befejeződjön.
A héten a területfejlesztés, illetve az EU strukturális eszközeinek koordinálása a téma. Kedden és szerdán a hat tárgyaló államnak egyszerre bemutatják az uniós joganyagot, majd csütörtökön és pénteken Magyarországéval hasonlítják össze.
A területfejlesztés keretében arra törekszik az EU, hogy tagállamainak, illetve azon belül az egyes kisebb területeknek egyformán fejlett legyen a gazdasági színvonala. Az unió jelentős összegeket fordít a bizonyos szempontból elmaradott területek felzárkóztatására.
Az Európai Bizottság tavaly ősszel kiadott és az EU-vezetők által is jóváhagyott időszakos országértékelése az átfogó regionális tervezés felé tett első lépésként értékeli a tavaly márciusban
elfogadott magyar nemzeti területfejlesztési koncepciót. Emlékeztet arra, hogy regionális szinten fejlesztési tanácsok létesültek Magyarországon, bár ezek még nem tekinthetők tökéletesen
működőképesnek. Az 1996-os törvény részletesen kijelöli az intézményes és ellenőrzési felépítést, de nem ennyire alapos a végrehajtási és felügyeleti rendszert illetően. Hiányzik az EU szerint az emberi és pénzügyi erőforrás is.
A jelentés szerint Magyarország nem teljesítette azt a rövid távú célkitűzést, hogy a területfejlesztésben javítsa az intézményes és irányítási feltételeket. A törvénykezésben és a fejlesztési koncepciókban előrehaladt az ország, de azok végrehajtása akadozik, ezzel az uniós támogatás fogadásában is késedelmet okozott. Ezeket a problémákat meg kell oldani, mielőtt Magyarország bekapcsolódhat az
EU felzárkóztatási rendszerébe.

(MTI)

Ajánló: