Az alkotmányos jogok érvényesülése a fővárosi közigazgatásban<br/>

Vágólapra másolva!
Az ombudsmani hivatal négyéves működése alatt mintegy 30 ezer közigazgatási panaszt kaptak, amelyek harmada a budapesti önkormányzatok és egyéb hatóságok jogsértő magatartását kifogásolta.
Vágólapra másolva!

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosaként a hozzá eddig beérkezett közigazgatási panaszok mindössze 22 százalékához fűzött ajánlásokat, a többi esetben ugyanis a hatóságok ártatlannak bizonyultak, vagy orvosolták a kifogásolt problémákat - mondta Gönczöl Katalin szerdán Budapesten újságírók előtt, miután megbeszélést folytatott a Fővárosi Államigazgatási Kollégium tagjaival és a kerületi jegyzőkkel. Hangsúlyozta, hogy a panaszokat csak akkor vizsgálják ki, ha az alkotmányos visszásság gyanúja felvetődik. Az ombudsman elmondta, hogy az önkormányzatok főként tulajdonosként, fenntartóként, beruházóként és a helyi rendeletalkotás folyamán sérthetik meg az állampolgári jogokat. Az önkormányzatok hatósági működésében a leggyakoribb probléma, hogy az ügyintézők nem világosítják fel az ügyfeleket arról, milyen fórumokon tehetnek panaszt.
Polt Péter, az ombudsman általános helyettese hozzáfűzte, hogy a fővárosi közigazgatásban a tulajdonhoz, az emberi méltósághoz, a szociális biztonsághoz, a tanuláshoz való jogok, valamint a gyermeki és a jogorvoslati kérelemhez való jogok sérülnek a leggyakrabban.
Gönczöl Katalin ismertette, hogy a közelmúltban megvizsgálta a XIII. kerületi önkormányzat szesztilalmi rendeletét, amely megtiltja a közterületi alkoholfogyasztást. A szabályozással kapcsolatban nem talált visszásságokat.
Szabó Lajos, a Fővárosi Közigazgatási Hivatal vezetője megjegyezte, hogy a fővárosban három kerület is alkotott különböző szesztilalmi rendeleteket. A Gazdasági Minisztériumhoz és a Fővárosi Közgyűléshez fordult annak érdekében, hogy országosan és Budapesten is egységesen szabályozzák a közterületi alkoholfogyasztást.

(MTI)

Ajánló:

Budapest Közgyűlésének adatai.

Korábban:

A Szabad Demokraták Szövetségének két képviselője január 28-án, majd február 9-én kereste meg az adórendőrség ügyében az állampolgári jogok országgyűlési biztosát. Mindennapi adatvédelem A médiában olyan helyzetet kell teremteni, hogy a személyiségi jogok megsértése valós jogi kockázatot jelentsen a hírközlő szervek számára.