Elítéltek két magyar kamionsofőrt Romániában<br/>

Vágólapra másolva!
A Romániai Magyar Szó című napilaphoz és a közvéleményhez fordult segítségért két magyar kamionsofőr, akiket a Prahova megyei bíróság lopás, csempészés és sikkasztás vádjával első fokon 11 évi börtönbüntetésre ítélt. A magyar külügyminisztérium jelenleg tehetetlen az ügyben, a kamionsofőrökkel a romániai magyar konzul és az ügyvédek tartják rendszeresen a kapcsolatot.
Vágólapra másolva!

A magyar nyelvű romániai lap szerdai száma közölte a bajba jutott Debreceni Ferenc és Ulicsni Ferenc levelét, valamint a két magyar védőügyvédjével készült interjút.
Levelükben az elítélt magyarok megírták, hogy kamionsofőrök, és tavaly május végén 14,4 tonna kávét szállítottak Budapestről Bukarestbe. Egy szombati nap érkeztek a borsi vámhoz, ahol a hétvégére való hivatkozással nem csinálták meg az áru beléptetéséhez szükséges növénytani vizsgálatot. Ezért a kamiont a román vámosok javaslatára egy őrzött parkolóban hagyták és visszatértek Magyarországra.
Hétfőn, amikor visszatértek, már nem találták meg a kamiont, a szállítmánnyal együtt ellopták. Megtették a szükséges feljelentést, és értesítették a történtekről a kolozsvári magyar főkonzulátust.
Az ellopott kamiont néhány nappal később a román rendőrök üresen megtalálták a Brassó melletti Kőhalmon. Hamarosan a szállítmány is előkerült: Ploiestiben kezdték volna feketén árulni.
A két magyart szembesítésre Ploiestibe hívták. Ők meg is jelentek, de sértett helyett gyanúsítottként fogadták, majd lopás, csempészés és sikkasztás vádjával előzetes letartóztatásba helyezték őket.
A levélben a két magyar állítja: erőszakkal valótlan vallomást csikartak ki belőlük a rendőrségen, s ennek alapján állították bíróság elé őket. A Prahova megyei bíróság január közepén 11 évi börtönre ítélte mindkettőjüket. Az ügyben letartóztattak két román állampolgárt és egy Romániában élő irakit is - feltehetően ők lopták el a kamiont -, ám őket a bíróság mindössze egy évi felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte.
A két magyarnak az őrizetbe vételkor a román rendőrségen nem engedték meg, hogy kapcsolatba lépjenek a bukaresti magyar konzulátussal. A konzulátuson megerősítették, hogy a magyarok letartóztatásáról csak néhány nappal később szereztek tudomást
Az elítéltek fellebbeztek és új ügyvédet fogadtak. Vele azonban még nem beszélhettek, mert a hatóságok közölték, hogy csak hivatalos tolmács jelenlétében találkozhat a magyar nemzetiségű ügyvéd magyar védenceivel. A fellebbviteli tárgyalás február végén megkezdődött, azóta már kétszer is elhalasztották a kitűzött tárgyalást.
Szász Zita Adriene ügyvéd a Romániai Magyar Szónak azt nyilatkozta, hogy a két magyar mindenképpen hibát követett el azzal, hogy őrizet nélkül a szabad vámterületen hagyták a kamiont.
Csempészés azonban semmiképpen nem történhetett, mert a kávé megrendelője még azelőtt kifizette a teljes vámot, hogy a kocsi eltűnt volna. Anyagi kár sem keletkezett, mert előkerült a kamion és a szállítmány is.
- A vádirat szerint három Ploeistiben élő arab megegyezett a magyar sofőrökkel: hagyják a kocsit szabadon, hogy ők el tudják lopni a szállítmányt. Ha ez így történt volna, akkor nem hagyják a kocsit egy vámőrzött területen. Ha oda tették, akkor a vámosokat is felelőssé kell tenni. Szerintem az arab kávémaffián kivül a vámosok keze is benne van a dologban - mondta az ügyvéd.
A bukaresti magyar konzulátus folyamatosan figyelemmel kísérte a bírósági tárgyalást, s többször kérte, hogy engedjék ki az előzetes letartóztatásból a két magyart. Ez ugyanolyan hiábavaló kérésnek bizonyult, mint az, hogy helyezzék át őket olyan börtönbe, ahol esetleg magyarul is kommunikálni tudnak a románul egyetlen szót sem értő magyarok.
Horváth Gábor külügyi szóvivő elmondta, hogy a magyar külügyminisztériumnak nincs joga beavatkozni egy másik ország joghatóságába. "A romániai magyar követség diplomatája rendszeresen látogatja őket, vannak ügyvédeik, akik mindent megtesznek az ügy érdekében", mondta. Az ügy kimenetelét azonban diplomáciai úton nem tudják befolyásolni, akkor se, ha a magyar törvényekhez képest esetleg aránytalanul súlyos büntetés születik. Egyedül arra van lehetőség, hogy kérjék, a büntetést magyar börtönben tölthessék le, de erről is a döntést a román hatóság hozza meg.
Ha azonban az ügyvédek minden jogi lehetőséget kimerítettek, és úgy érzik, nem a törvényeknek megfelelően zajlott le az eljárás, a magyar külügyminisztérium lépni fog az ügyben.

(MTI)