Tízezreket képeznek ki polgári védelemre<br/>

Vágólapra másolva!
Több ezer fővárosi lakosnak postáznak levelet a polgári védelem parancsnokságai a szervezet átalakítása miatt. A fővárosi parancsnokhelyettes lapunknak elmondta: háborús helyzet esetén Budapest lakosságának három százalékát, legkevesebb 40-50 ezer embert kell polgári védelmi feladatokra kiképezni. A törvény nőkre és férfiakra egyaránt vonatkozik. A várható kiképzésről és a kötelező adatszolgáltatási kötelezettségről értesít több ezer budapesti lakost a polgári védelem. A józsefvárosi parancsnokság munkatársa közölte lapunkkal, hogy a szervezet átalakítása miatt küldik a leveleket, a Jugoszlávia ellen folyó NATO-hadműveleteknek ehhez semmi köze.
Vágólapra másolva!

A törvény, és a végrehajtásáról szóló belügyminiszteri rendelet szerint a korábbi állományt fel kell oszlatni, ezután újjászervezik a szakalegységeket - indokolta a döntést Gáspár József, a polgári védelem budapesti parancsnokhelyettese. Elmondta, hogy a fővárosban háborús helyzet esetén a lakosság három százalékát, de legkevesebb 40-50 ezer embert kell kiképezni.
Egyelőre az adatlapokat kell visszaküldeni, a kiképzés 2000-ben kezdődik, a vezetői állomány tagjait viszont már idén decemberben felkészítik - fogalmazott a parancsnok-helyettes. Hozzátette: valamennyi 18 és 55 év közötti magyar állampolgárságú nőnek, illetve 16 és 60 év közötti férfinak kötelessége részt venni a polgári védelemben, ha erre felszólítást kap.
Aki nem küldi vissza az adatlapot, vagy elmulasztja a megjelenést, az ellen szabálysértési eljárást kezdeményez a helyi önkormányzat - mondta Gáspár. A fővárosi férfiak közül azok kaptak értesítést, akik korábban is szerepet vállaltak a polgári védelem munkájában. Rajtuk kívül elsősorban azokat értesítették, akik nincsenek nyilvántartva a honvédség tartalékos állományában.
A nőkre szintén vonatkozik a törvény, azonban közülük csak azoknak postáznak levelet, akiknél munkakörükkel összefügg a polgári védelmi szolgálat. A kiképzések ideje legfeljebb 72 óra, de az éjszakákat megfelelő létesítmények híján otthon tölthetik az érintettek - fűzte hozzá a budapesti parancsnokhelyettes.
Az 1996-ban hatályba lépett XXXVII. törvény előírja a polgári védelmi rendszer újjászervezését. A szervezet feladata fegyveres összeütközés, katasztrófa vagy más veszélyhelyzet esetén a lakosság életének megóvása, illetve a "túlélés feltételeinek megteremtése".
A jogszabály értelmező rendelkezéséből kiderül, hogy a polgári védelem akkor is köteles eljárni, ha a veszély nem éri el szükséghelyzet mértékét. Ilyen többek között a három napot meghaladó folyamatos havazás, az árvízvédekezés, a légszennyezettség hirtelen romlása vagy az ipari katasztrófa. A feladatok kiterjednek például az óvóhelyi védelemre, az elsötétítés és fényálcázás megszervezésére.

Sengel Ferenc

(Magyar Hirlap)