Számítógépes csalók váltják fel az olajosokat<br/>

Vágólapra másolva!
A rendőrség megítélése szerint az egykori illegális olajkereskedelmen meggazdagodott bűnözők első vonalát az elmúlt két évben sikerült csaknem teljes egészében szétzilálni - mondta el a Magyar Hírlapnak Németh László ezredes, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság nyomozó főosztályának vezetője. Az olajügyeknek feltehetően vége, ám egy új bűnözési vállfaj van feltörőben: a számítógépes csalás. Az ezredes szerint a számítógépes csalásoknak is rövidesen meglesznek a "nagymoguljai".
Vágólapra másolva!

A rendőrség álláspontja szerint az olajosok első vonalát, a különböző érdekeltségeiket irányító személyeket szinte maradék nélkül sikerült felderíteni, vállalkozásaikat ellehetetleníteni, kapcsolataikat szétzilálni. Egy részük ellen eljárást indítottak, többüket le is tartóztatták. Az első vonalba sorolt személyek közül néhánnyal szemben nem lehetett elegendő bizonyítékot gyűjteni, de a rendőrök elég közel kerültek hozzájuk ahhoz, hogy illegális olajkereskedelmi tevékenységüket felfüggesszék. Akik pedig megúszták, azok számára is komoly visszatartó erőt jelentett a riválisok lebukása. Mindezek ellenére a több tíz milliárdos kár utólagos megtérülésének lehetőségéről lemondtak a hatóságok. A nyomozások során zár alá vett ingóságok és ingatlanok révén néhány tízmillióval csökkenhet a kár. Mindezt Németh László ezredes, a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság Sajnálatos módon bebizonyosodott, hogy néhány államigazgatási szerv, valamint több hatóság munkatársa, hivatásos tisztje is segített a bűncselekmények elkövetésénél. A különböző eljárások során gyanúsítottként hallgattak ki például minisztériumi főosztályvezetőt, honvéd-, illetve rendőr ezredest, vámőröket és több rendőrt. A rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Főigazgatóságánál kifutóban vannak az olajügyek. Míg korábban tucatjával érkeztek a feljelentések és indultak nyomozások olajszőkítés, adócsalás és hasonló bűncselekmények alapos gyanúja miatt, napjainkban jelentősen csökkent az ilyen jellegű visszaélések száma. Az első eljárások 1996 végén, 1997 elején indultak. Azóta több tucat cég kereskedelmi tevékenységét vizsgálták, csaknem 40 ügyvezetőt és alkalmazottat vontak eljárás alá.

Jelenleg öt olajügyben folyik a nyomozás a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságon. Köztük van az egyik legösszetettebb, az Energol Rt. vezetői ellen több mint két éve indított eljárás. Ám várhatóan nyár végére valamennyit befejezik az SZBEI vizsgálói. Az ezredes úgy vélte, átstrukturálódtak az olajos bűncselekmények. A szőkítés kihalt, szerelvénylopásra sem volt példa az utóbbi időben, ám az illegális beszállítások - sĘilyenformán az adóvonzatok befizetésének megkerülése - kisebb tételben továbbra is folyik. Sőt a jugoszláv embargó nyomán vélhetően ismételten bevetik szállítókapacitásukat az egykori olajcsempészek, ezúttal a déli határon. A rendőrségi adatai szerint összesen 20-40 milliárd forint közé tehető az a haszon - s ezzel párhuzamosan a költségvetésnek okozott kár - amelyet az olajos csoportok összességében elkönyvelhettek az elmúlt években. Ezen túlmenően több milliárd forintra teszik azt a hasznot, amelyről nem szerzett tudomást a rendőrség - foglalta össze a számadatokat az ezredes. A bűncselekmény elkövetőinek ráadásul minimális költséggel kellett számolniuk, az olajon szerzett haszon teljes egészében számlájukat gazdagította. A rendőrség azonban keveset tud ennek az irdatlan vagyonnak a sorsáról. Kisebb részét nyilvánvalóan felélték. Bizonyossá vált ugyanakkor, hogy az egyes csoportok százmilliós tételekben több milliárdot forintot menekítettek ki külföldi bankokba. A nyomozók adatai szerint Németország, Ciprus, Man-sziget, Egyesült Államok, Kajmán-szigetek bankjai a legkedveltebbek a fehérgalléros bűnözők körében. A legnagyobb részt egészen biztos, hogy hazai legális üzletek, vállalkozások felvásárlására fordították. A rendőrség információi szerint éttermeket, szórakozóhelyeket vásároltak, majd később kaszinók, sport- és üdülőcentrumok, továbbá más kereskedelmi vállalkozásokban szereztek tulajdonjogot. Mind gyakrabban vesznek meg nagy kiterjedésű, értékes ingatlanokat is - tette hozzá az ezredes. A hatóságok közbelépésével sikerült megakadályozni, hogy az egyik volt olajkereskedő megvásároljon egy 2,5 milliárd forint értékű hőerőművet. Általános gyakorlat, hogy a legális vállalkozásokat sem veszik nevükre az ismert olajcsalók. Szinte kivétel nélkül strómanokat hajtanak fel, akik a megfelelő összeget átvéve vásárolják fel a cégeket. Ezután pedig csak a megállapodás szerinti és többnyire legális nyereséget adják tovább a
megbízónak. Mindemellett az anyagilag megerősödött csoportok egymást is igyekeznek kiszorítani a piacról, vagy más bűnözői csoportoktól erejükkel visszaélve próbálnak meg sápot húzni. Ezek a törekvések nem ritkán összecsapásokhoz, leszámolásokhoz vezetnek. Lapunk kérdésére válaszolva Németh László kifejtette: a rendőrség nyílt nyomozást folytató szerveinek sem kapacitása, sem jogi lehetősége nincs az egykori olajosok tevékenységének nyomon követésére, megfigyelésére. Ez egyébként fizikai képtelenség lenne - mutatott rá az ezredes. Természetesen ha valamilyen bűncselekmény elkövetésére utaló információ jut rendőrség tudomására, van a lehetőség az ellenőrzésre. A nyomozók számítanak arra, hogy idővel mind több kerül vissza a korábban kimenekített pénzből. A Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság pénzmosási elleni osztályának egyik fő feladata ezen pénzmozgások utólagos felderítése.

Az olajügyeknek feltehetően vége, ám egy új bűnözési vállfaj van feltörőben: a számítógépes csalás. Az ezredes úgy vélte, mint ahogy az olajon milliárdok felett diszponáló bűnözői csoportok nőttek ki, a számítógépes csalásoknak is rövidesen meglesznek a "nagymoguljai". Ez a fajta bűncselekmény új gondolkodásmódot, speciális szaktudást igényel. Ezt a tevékenységet kevesebb erőszak kíséri, ám a bankoknak és hatóságoknak okozhatnak, mint az olajosok. ám a bankoknak és hatóságoknak egyaránt fel kell készülniük arra, hogy hasonló nagyságrendű károkat okozhatnak, mint az olajosok.

(Magyar Hirlap)