A kormány és ellenzék továbbra sem ért egyet az adómódósításban <br/>

Vágólapra másolva!
Az adózás rendjét módosító törvényjavaslat expozéjában Varga Mihály, a Pénzügyminisztérium államtitkára kijelentette: az előterjesztés érvényesíti az arányos adóztatás alkotmányos alapelvét.
Vágólapra másolva!

A törvénymódosítás lehetővé tenné az APEH és a VPOP vezetője számára, hogy az első fokú adóhatóság ellenőrzését ne csak törvényességi, illetve szakszerűségi felülvizsgálatnak vethesse alá, hanem az adó megállapítását befolyásoló új adat napvilágra kerülése esetén is elrendelhesse az úgynevezett felülellenőrzést. Varga Mihály megjegyezte: előfordulhat, hogy az adóhatóság az ellenőrzés lezárását követően több mint egy évvel később jut olyan adatok birtokába, amelyek az adózó terhére változtatnák meg a lezárt időszak megállapításait. Elmondta: az előterjesztés bizottsági vitájában az ellenzéki képviselők sem a javaslat tartalmát kifogásolták, hanem azt, hogy az évközi módosítás sérti a jogbiztonság elvét. - Mi szolgálja jobban a jogiztonságot: az adórövidítés megakadályozása vagy a törvénymódosítás elodázása? - tette fel a kérdést az államtitkár.

Veres János (MSZP) a költségvetési bizottság többségi álláspontját ismertetve közölte: a testület ülésén kormánypárti honatyák is osztották az ellenzék azon álláspontját, miszerint az előterjesztés nem alkalmas általános vitára. - Kicsi az esély arra, hogy a törvénymódosítást még a tavaszi ülésszak idején elfogadja az Országgyűlés - mondta az MSZP-s képviselő. Veres János kifogásolta, hogy a javaslat az APEH elnökének adna többletjogosítványokat, akinek a személyét sok vita övezi.


Bernáth Ildikó (Fidesz) leszögezte: a legnagyobb kormánypárt frakciója egyetért a javaslattal, amely - mint mondta - alkalmas eszköz az adóztatás eredményességének fokozására, a feketegazdaság visszaszorítására. Arra hívta a fel a figyelmet, hogy az előterjesztésben szereplő felülellenőrzés nem új intézmény, a módosítás csupán kiterjesztené alkalmazásának lehetőségét. Bernáth Ildikó üdvözölte, hogy a jövőben a kormány rendeletben szabályozza az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványok forgalmazásának rendjét.

Bauer Tamás (SZDSZ) úgy fogalmazott, hogy illetlenség adótörvényeket évente többször módosítani. - Ezt csak kényszerhelyzetben szabad megtenni, jelenleg azonban nincs ilyen helyzet - mondta az SZDSZ-es képviselő. Bauer Tamás a javaslatot ellentétesnek ítélte a Fidesz választási programjával, amely - mint mondta - az adózók és az állam közötti bizalmi viszonyra építve ígért adócsökkentést.
Az ellenzéki politikus arra szólította fel a kormányt, hogy vonja vissza a törvényjavaslatot, és csupán alapos előkészítés után terjessze elő az adózás rendjének módosítását.

Font Sándor (MDF) Bauer Tamással szemben vitára és elfogadásra ajánlotta az előterjesztést, amelynek célját üdvözlendőnek nevezte. Aggályosnak mondta azonban a kormánypárti honatya a lehetséges hatálybalépés késői időpontját.

A kisgazda Danka Lajos kijelentette: benyújtandó módosító javaslatuk elfogadása esetén támogathatónak tartják az előterjesztést, amelye szerintük alkalmas az arányosabb közteherviselés, az adócsalások kiszűrése, illetve a felelősségre vonás alóli kibújás megakadályozása szempontjából.

Kertész István (MSZP) ez utóbbi kapcsán azt kérte a kisgada honatyától, hogy ha konkrét eseteket ismer, akkor nevezze meg az érintett céget, ha pedig nem, akkor ne tegyen felelőtlen kijelentéseket. Nem értett egyet azzal, hogy például az adózó és az APEH emberének összejátszása esetén ne lehessen elrendelni adóigazgatási eljárást. Szubjektívitásnak enged teret Kertész István szerint, ha a felülellenőrzést csak az APEH elnöke és a vámhatóság parancsnoka rendelheti el, hiszen - mutatott rá - Simicska Lajosnak is voltak cégei. Szerinte a javaslat lényegében azt célozza, hogy a kormány kivegye a nyomtatványok gyártását, forgalmazását és értékesítését a közbeszerzés hatálya alól.

(MTI)

Ajánló:

1998-as cikk!

Korábban:

Mellette két hasznos linkkel