Végh Ferencet nem váltják le: lemond<br/>

Vágólapra másolva!
Végh Ferencet, a Magyar Honvédség parancsnokát, vezérkari fônököt nem váltja le a honvédelmi miniszter. A vezérezredes lemond. Mint már megírtuk, a miniszterelnök megbízásából Póda Jenő kormány-főtanácsadó ennek a lemondásnak a részleteirőló tárgyalt a tábornokkal, akinek az utódját, Fodor Lajos helyettes államtitkárt tudomásunk szerint már július közepén beiktatják. Póda már tájékoztatta a kormányfőt tárgyalásai eredményeiről. Hollósi Nándor altábornagy egyébként nem fogadta el a részére felkínált ajánlatot, azaz nem lesz Szabó János miniszter katonai tanácsadója.
Vágólapra másolva!

A honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára csütörtökön különféle fórumokon cáfolta azt a lapértesülést, hogy Szabó János honvédelmi miniszter Végh Ferenc vezérezredesnek, a Magyar Honvédség parancsnokának leváltását kezdeményezte volna. Wachsler Tamás kérdésünkre kifejtette: "Kétségtelen, hogy a tárca és a vezérkar között jelentôs kérdésekben komoly nézeteltérések vannak. Az is nyilvánvaló, hogy a miniszter úr törvény adta joga folytán mérlegelheti, kivel akar együtt dolgozni. Feltételezhetően azzal, aki a kormányprogram végrehajtásában támogatja."

Értesülésünkre, amely szerint a miniszterelnök megbízásából tárgyalt Végh tábornokkal Póda Jenő, a nemzetbiztonsági és a védelmi koordinációs ügyekkel foglalkozó kormányfőtanácsos, Wachsler a következőeket mondta: "Magától értetődő, hogy a felszínre került konfliktus részleteirôl a miniszterelnöki hivatal is tájékozódni akar. Póda úr nálam is járt ez ügyben, a megoldáson is gondolkodtunk."

Póda Jenő lapunknak "ajánlatcsomagot" és "európai megoldást" említett szerdán. Végh tábornok, aki hetekig határozottan állította, nem kíván a posztjáról távozni, sőt parancsnokként további tervei vannak, tegnapelőtt a Népszavának kijelentette: "Emelt fővel fogok távozni." Megfigyelők szerint az állítások logikájából az következik, hogy a vezérezredes lemond. Az európai megoldás viszont feltehetően a tábornok távozásának módjával függ össze. Lapunk értesülése szerint a remekül megkomponált forgatókönyv három megoldást tartalmazott: felmentik, nyugdíjazzák vagy ráébresztik, számára nincs más megoldás, mint a lemondás. Így valóban emelt fővel távozhat.

Wachsler Tamás arra a kérdésünkre, hogy számolnak-e Végh önkéntes távozásával, közölte, találgatni nem akar, egy biztos, a nézetkülönbségek rendezésére kell találni valamilyen megoldást. Arra a kérdésünkre, hogy megoldás lenne-e a tábornok távozása, a következőt válaszolta az államtitkár: "Így vagy úgy egyezségre kell jutni." Megerősítette értesülésünket az 58 esztendôs Hollósi Nándor altábornagy távozását illetően, akit az előző és a jelenlegi szakminiszter is visszatartott mostanáig. "Nyugdíjba megy a tábornok úr. Valóban megtörtént vele a személyi beszélgetés. Ajánlatot kapott arra, hogy legyen a miniszter úr katonai tanácsadója. Nem fogadta el. Így a miniszter úr felmenti, és kezdeményezi a nyugdíjazását. Hollósi tudomásul vette a döntést. Kivételes katonai pályájára való tekintettel jelentős jutalomban fogja részesíteni a miniszter úr."

- Hivatalos forrásból nem értesültem a személyi változtatásokról, a megjelent újsághíreket pedig nem kommentálom - mondta lapunk kérdésére Lányi Zsolt, a honvédelmi bizottság kisgazda elnöke.

Wachsler cáfolta, hogy a hazánkba akkreditált katonai attasékat, valamint brüsszeli látogatása során a NATO illetékeseit tájékoztatta a két főtiszt menesztéséről. Közölte, a külföldre akkreditált magyar katonai attasékkal a hét elején kétségtelenül találkozott, de kizárólag az integrációról tárgyaltak.

Brüsszeli útjáról elmondta, a koszovói válság jelentôs felismerésekkel szolgált, ezek feldolgozása és beépítése nélkül nem reális a NATO-nak kitöltendő védelmi tervezési kérdőív, amelynek június 30. volt a leadási határideje. "Szeptemberig kaptunk haladékot. Addig el kell készülnünk a stratégiai felülvizsgálattal. Az a tény, hogy a 350 fős koszovói kontingens felkészítése és kiküldése gondot okozott, mert nincsenek például technikai eszközök, azt jelzi: a Magyar Honvédség nem igen alkalmas az ilyen típusú feladatok ellátására, holott 9 éve csak ilyen feladatai vannak. Ez a hadsereg egy elavult koncepció alapján létezik, aminek a technikai elemek is részei. Ezzel nem a katonai vezetést minôsítem. Az elmúlt évtized eredményezte ezt a helyzetet, és mindenki olyan mértékig felelős érte, amilyen mértékig kivette a részét az elmulasztott döntéshozatalból"- mondta az államtitkár. Majd kérdésünkre közölte, a stratégiai felülvizsgálat választ fog adni arra: milyen hadsereget tudunk fenntartani.

(Népszava)

Korábban:

(1999. július 1.)