Kerékbilincs ötvenezerért<br/>

Vágólapra másolva!
Agresszívabbak az állampolgárok a felügyelőkkel szemben Néhány napja 30-50 ezer forint bírságot kell fizetnie a fővárosban annak, aki le akarja vetetni a kerékbilincset szabálytalanul parkoló autójáról. Mivel az összeg irreális nagyságát az eljáró Fővárosi Közterület-felügyelet vezetője is érzékelte, így a főváros vezetéséhez fordult, módosítanák az erről szóló rendeletet.
Vágólapra másolva!

Tóth Ferenc, a Fővárosi Közterület-felügyelet vezetője lapunk kérdésére elmondta, hogy a főpolgármesteri hivatalhoz fordult a parkolási szabálysértési bírságok irreális megemelkedése miatt. A kedden hatályba lépett központi szabálysértési módosítások szerint 10 ezer forintra nőtt a helyszíni bírság felső határa, a fizetős parkolásról szóló fővárosi rendelet szerint pedig a kerékbilincs levételéért fizetendő bírság a helyszíni bírság három-, négy- és ötszöröse. (Attól függően, hogy a szabálytalanság megkezdte után 15 perccel, 24 órával vagy 72 órával szánja rá magát a fizetésre a lebilincselt autó tulajdonosa.) Tóth hozzátette, hogy egyelőre nem alkalmazzák a díjtételeket, időt adva, hogy az autósok lélegzethez jussanak.

A főváros dönt arról is, várhatóan ősszel, hogy a budapesti közterület-felügyelők használhatnak-e kutyákat munkájuk során. Tóth véleménye szerint a külső kerületekben sokat segítene, ha a felügyelők kutyákkal járőrözhetnének. Hozzátette, növekszik az állampolgári agresszió a felügyelők ellen. Ezt illusztrálva elmondta, hogy a közelmúltban két súlyos eset is előfordult: nemrég riasztópisztollyal rálőttek egy intézkedő felügyelőre, azt megelőzően pedig a Belvárosban egy úriember igazoltatás során a pisztolyát húzta elő a papírjai helyett, mondván ez az ő igazolványa. Ennek ellenére Tóth úgy érzi, hogy a közterület-felügyeletről szóló, jövő év elején hatályba lépő törvény számos olyan jogosítvánnyal ruházza fel őket, amellyel többet tehetnek a közterületi rend fenntartásáért.

A törvénnyel kapcsolatban Varga László, a Magyarországi Közterület-felügyelők Országos Egyesületének alelnöke elmondta, hogy rendelkezései szerint az országban tevékenykedő 1000-1100 felügyelő mintegy húsz százalékát el kell bocsátani, ha egy éven belül nem kezdik meg középiskolai tanulmányaikat.

A keddtől megváltozott szabálysértési jogszabályok váratlanul érték nemcsak a közterület-felügyeletet, hanem az általuk megkérdezett rendőrkapitányságokat is - mondta Tóth Ferenc. Lapunk hét közepén tartott körkérdése után kiderült, így volt ez az önkormányzati hatóságokkal, de a közigazgatási hivatalokkal is. A bírságtételekre vonatkozó szabálysértési módosításokat a parlament ugyanis a szervezett bűnözés elleni törvénycsomagba "rejtve" fogadta el. Ráadásul ezzel párhuzamosan szavazták meg az új szabálysértési törvényt, amely azonban csak jövő év március 1-jén lép hatályba, tovább módosítva a bírságtételeket.

A rendőrség által elszállíttatott, tilos helyen parkoló autók tulajdonosait nem érinti a kerékbilincs-rendelet, így az ezért kifizetendő bírság nem változik, csak a többi szabálysértéssel azonos mértékben. A szállítás díja továbbra is marad, ám nem oldották fel azt az anomáliát, hogy egy két és fél tonnás terepjárót olcsóbban szállítanak, mint a fele súlyú furgont vagy áruszállító triciklit. Ez utóbbi ugyanis teherautónak számít, így szállítása 21 ezer forint, míg a személyautóké 7 ezer forint. Hétfőtől a fővárosban nem a helyszínen készpénzben, hanem csekken kell kifizetniük a bírságot azoknak, akiket szabálysértésen kapnak - közölte a BRFK sajtószolgálata az MTI-vel. Kökényesi Antal dandártábornok azért rendelkezett így, hogy megelőzzék az esetleges problémákat, amelyek a helyszínen kiszabható bírság tízezer forintos felső határának megszabásából fakadhatnak, miután módosították a szabálysértésről szóló törvényt. A szabálysértés elkövetőjének 15 nap áll rendelkezésére arra, hogy a megállapított pénzbírságot a rendőrtől kapott csekken befizesse.

Tenczer Gábor

(Népszava)