A télen több hajléktalanszálló várja majd a rászorulókat<br/>

Vágólapra másolva!
A télen 8400 - a tavalyinál kilencszázzal több - szálláshelyet vehetnek igénybe a hajléktalanok. A téli krízisellátásra meghirdetett pályázat keretében pedig újabb 400 idényszállást létesítenek 55 millió forintos támogatással. Egy hónap múlva további 20 millió forint elosztásáról döntenek olyan pályázók között, akik a fiatal, családos vagy szenvedélybeteg hajléktalanok ellátását végzik.
Vágólapra másolva!

A minisztérium 400 millió forintos fejlesztésének köszönhetően a tavalyi 7500-zal szemben az idén 8000 állandó férőhely áll a hajléktalanok rendelkezésére - közölte a sajtó munkatársaival Lakner Zoltán, a Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára.

A helyettes államtitkár beszámolója szerint a téli krízisellátás keretében a tavalyinál ezerszázzal több, 5600 adag meleg ételt és csaknem 2600 bögre teát, valamint szendvicset osztanak szét a hajléktalanok között naponta.

Lakner Zoltán közölte: Budapesten a Menhely Alapítvány november elejétől áprilisig a 338-4186-os telefonszámon 24 órás diszpécserszolgálatot működtet, a téli krízismentőt is ezen a
számon hívhatják a rászorulók.

Tájékoztatása szerint az idei 845 millió forinttal szemben jövőre csaknem 1 milliárd forinttal támogatja az állam a hajléktalanellátás működtetését, s ez 23 százalékos emelkedést jelent az idei keretösszeghez képest.

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a tárca az elmúlt tél tapasztalatai alapján 58 millió forintot adott idén a fővárosnak. Ebből a pénzből 46 szakképzett szociális munkást vettek fel. Az intézkedéstől azt várják, hogy a budapesti hajléktalanszállók ezen a télen nem maradnak kihasználatlanul.

A tárca adatai szerint az ország 90 településén 105 szervezet működtet hajléktalanszállót. Becslések szerint az országban 30-35 ezren vannak a fedél és otthon nélkül maradók.

A minisztérium adatai szerint az elmúlt télen összesen 368-an hunytak el fagyhalál következtében, felük a saját lakásában. A megfagyottak 78 százaléka volt férfi, a többi pedig nő. Az elhalálozottak több mint háromnegyede egyedülálló volt. A fagyhalállal járó esetek mindössze 5 százaléka történt Budapesten, jóllehet a fővárosban él a legtöbb hajléktalan. A legtöbben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében fagytak meg.

A tárca körlevélben fordult az önkormányzatokhoz, hogy idejében mérjék fel a veszélyeztetett emberek körét, és akadályozzák meg fagyhalálukat.

(MTI)

Ajánló:

Egy állami gondozott fiú kálváriája.